Listopad 2012

Přijdu tě zabít

16. listopadu 2012 v 18:34 | Aires |  Recenze


Autorka: Kathy Reichs
Originál: Déja Dead
Série: Temperance Brennan 1
České vydání: AKTUELL, 1999

První díl s doktorkou Brennanovou.
Je nalezena rozřezaná kostra. Nikdo jiný si tuto vraždu nespojí s dalšími úmrtími a tak musí Tempe pátrat sama, což se jí několikrát vymstí. Krom vražd musí řešit ještě problém se svou kamarádkou Gabby a dcerou. Vše se propojí, když je Gabby nalezena mrtvá a má u sebe fotku Tempe s dcerou, která zrovna přijíždí navštívit matku do Montrealu.


Hurá,konečně se dostávám k recenzi na tuto velmi zajímavou, netradiční detektivku od velmi literárně plodné americké spisovatelky Kathy Reichs.

Hlavní hrdinku - Temperance Brennan, můžete znát jako osobitou dr.Brennanovou ze seriálu Sběratelé kostí, pro který byly předlohou knihy právě z této série.Velkou podobnost se seriálem však nečejte.S vašimi oblíbenými postavami jako je agent Seeley Boot atd. se nesetkáte.

Temperance, které nikdo neřekne jinak než Tempe,zanechala své otřesené manželství a dceru v Severní Karolíně a vydává se do Montrealu,aby se ujala náročného postu ředitelky oddělení forenzní (kriminalistické) antropologie.
Brzy se v nové funkci setkává s řetězcem vražd toho nejhoršího druhu.Cosi na místech činů je však Tempe povědomé: uložení těla a puntičkářské rituály vraha.Napadne ji jiný případ- vražda mladé dívky, na které pracovala zhruba před rokem.
Tempe je přesvědčena, že mezi oběma případy existují nějaké spojitosti, avšak budou must zahynout další oběťi,aby se o její teorii,že po městě běhá sériový vrah, přesvědčila i policie.
S vědomím , že ulicemi chodí nebezpečný vrah,který si už možná vyhlíží novou oběť, musí Tempe zapojit veškeré své schopnosti, včetně analýzy kostí a pátrání na vlastní pěst.Vždyť další obětí může být někdo blízký -Tempina kamrádka Gabby,dcera Katy anebo i Tempe sama...Přijdu tě zabít je román vyprávěný velmi realisticky, je současně poutavý i místy, tak strašidelný, že některým může tuhnout krev v žilách..Nejedná se o klasickou detektivku. Je to "pravdivý kriminální příběh", který stojí a padá s hlavní hrdinkou, která je soudní antropoložka.Vyhovuje mi, že hlavní hrdinka má více prostoru, než je u jiných detektivek běžné.Čtenář si tak během 300 stránek stihne do Temperance vžít a oblíbit si ji.
Knihu jsem přečetla velmi rychle, sedí mi autorčin styl a navíc- napínavé konce kapitol,vám nedovolí se od příběhu jentak odtrhnout.

Tento román mě velmi oslovil a už se těším až se dostanu k dalšímu dílu (Mrtvá světice).Kniha určitě stojí za přečtení a moje hodnocení je velmi kladné! Jen ji však kvůli popisům některých násilných scén nedoporučuji těm, kterým vadí vraždy,násilí a strašidelné prvky!Stejně tak nejspíše není úplně ideální volbou pro mladší ročníky,spíše až od 15+, aby vás nezaskočili některé lechtivé scény..
Příznivci detektivek- přidejte si bodík k hodnocení navíc.


HODNOCENÍ : :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Dcera kostí a dýmu

10. listopadu 2012 v 21:40 | Aires |  RecenzeAutorka: Laini Taylor
Originál: Daughter of Smoke and Bone
Série: Dcera kostí a dýmu 1
České vydání: Knižní klub, květen 2012Karou je nadaná, krásná a tak trochu záhadná sedmnáctiletá studentka na pražské umělecké škole. Její tajemství nezná ani její nejlepší přítelkyně Zuzana. Ráda kreslí chiméry, fantastické bytosti, a nikdo netuší, že tato mytická stvoření jsou její rodinou. Přichází a odchází skrze portál za svým zvláštním posláním, kterým ji její pověřil čaroděj, který ji vychoval. Neví, že ji sleduje smrtelně nebezpečný a mrazivě krásný anděl, a válka mezi světy dobra a zla brzy vypukne…

HODNOCENÍ::mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Seznamte se s Karou - lehce výstřední studentkou Pražské umělecké školy,která plní své skicáky kresbami prapodivných bytostí poskládaných jakoby z mnoha různých částí těl živočichů-chimér.Hovoří mnoha neobvyklými jazyky a krom toho si nikdy nemusí barvit vlasy,protože je má odjakživa modré.A aby těch podivností nebylo málo,na rukou má záhadné tetování očí-znaky hamsa, z kterých občas vychází nadpřirozená energie..

Laini Taylor se netradičně rozhodla zasadit dění svého příběhu do Prahy.Snad právě kvůli tomu a množství jak záporných tak i velmi kladně hodnocených recenzí ,jsem na knihu byla docela zvědavá.Co se týče popisu Prahy,v tom autorka vyloženě zklamala.Jednoduše naše hlavní město přeformátovala v pro ni ideální dějiště tajemného, záhadného příběhu a vylíčila jej jako křivolakou změť uliček s vizáží středověkého města.
Stejně tak i z použitých českých jmen je cítit autorčina neznalost.V knize se tak vyskytují jména jako Kazimír,Františka a Světlana..Zkrátka, propříště by bylo dobré zjistit si o našem národu trošku víc..

Ale zpět k příběhu,do kterého je čtenář hned od první stránky trošku nešetrně vržen a stíhá jen na prstech vypočítávat všechny Karouiny podivnosti.Na prvních nejméně 50 stránkách proto počítejte s nutnou aklimatizací.
Na Karou,přestože je sympatická hrdinka, a její podivný svět si zkrátka musíte zvyknout.Z knihy jsem následně již měla stránku od stránky lepší dojem a mistrné rozuzlení vážně stojí za přelouskání její první čvrtiny.


Po donekonečka omílaných upírech a dokonalých andělech tu máme nový, nevšední námět- dvě jedinečné rasy - chiméry a serafíny.
Chiméry autorka dokázala naprosto mistrně vylíčit.Namíchala nekonečný koktejl možností, jak smíchat znaky lidí a nejrůznějších zvířat.A pak jsou tu andělé, ne jako nadpozemští spasitelé, ale skuteční, se svými touhami, chybami a slabostmi. Tyto dvě rasy vedou nekonečnou válku, válku, při níž není možné odhadnout, kdo je v právu a kdo je ten zlý.

A do této války dvou ras je vtažena i Karou.Odmalička totiž byla vychovávána čarodějem- Pánem přání a její rodinu tvoří chiméry.Pravdu o své rodině i o námětu svých kreseb, tak musí tajit i před nejlepší kamarádkou.Chvíle svého volna netráví s kamarády,ale výpravami skrz magické portály do jiných měst, kde pro Pána přání Brimstonea shání zuby,o kterých ani neví, nač je potřebuje.
Najednou se však po celém světe na portálech začínají objevovat vypálené otisky ruky,které na nich zanechávají podivná okřídlená stvoření.Později se náhodou setkává se serafínem Akivou.Jak už to bývá,nelítostný anděl se po setkání s Karou mění v zamilovaného,okouzleného a jí se dvořícího,,klaďáka,,.Cestu za štěstím jim však komplikuje nenávist jejich ras, válka, ale i minulost...


Anglická obálka:

trailer: