Dcera kostí a dýmu

10. listopadu 2012 v 21:40 | Aires |  RecenzeAutorka: Laini Taylor
Originál: Daughter of Smoke and Bone
Série: Dcera kostí a dýmu 1
České vydání: Knižní klub, květen 2012Karou je nadaná, krásná a tak trochu záhadná sedmnáctiletá studentka na pražské umělecké škole. Její tajemství nezná ani její nejlepší přítelkyně Zuzana. Ráda kreslí chiméry, fantastické bytosti, a nikdo netuší, že tato mytická stvoření jsou její rodinou. Přichází a odchází skrze portál za svým zvláštním posláním, kterým ji její pověřil čaroděj, který ji vychoval. Neví, že ji sleduje smrtelně nebezpečný a mrazivě krásný anděl, a válka mezi světy dobra a zla brzy vypukne…

HODNOCENÍ::mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Seznamte se s Karou - lehce výstřední studentkou Pražské umělecké školy,která plní své skicáky kresbami prapodivných bytostí poskládaných jakoby z mnoha různých částí těl živočichů-chimér.Hovoří mnoha neobvyklými jazyky a krom toho si nikdy nemusí barvit vlasy,protože je má odjakživa modré.A aby těch podivností nebylo málo,na rukou má záhadné tetování očí-znaky hamsa, z kterých občas vychází nadpřirozená energie..

Laini Taylor se netradičně rozhodla zasadit dění svého příběhu do Prahy.Snad právě kvůli tomu a množství jak záporných tak i velmi kladně hodnocených recenzí ,jsem na knihu byla docela zvědavá.Co se týče popisu Prahy,v tom autorka vyloženě zklamala.Jednoduše naše hlavní město přeformátovala v pro ni ideální dějiště tajemného, záhadného příběhu a vylíčila jej jako křivolakou změť uliček s vizáží středověkého města.
Stejně tak i z použitých českých jmen je cítit autorčina neznalost.V knize se tak vyskytují jména jako Kazimír,Františka a Světlana..Zkrátka, propříště by bylo dobré zjistit si o našem národu trošku víc..

Ale zpět k příběhu,do kterého je čtenář hned od první stránky trošku nešetrně vržen a stíhá jen na prstech vypočítávat všechny Karouiny podivnosti.Na prvních nejméně 50 stránkách proto počítejte s nutnou aklimatizací.
Na Karou,přestože je sympatická hrdinka, a její podivný svět si zkrátka musíte zvyknout.Z knihy jsem následně již měla stránku od stránky lepší dojem a mistrné rozuzlení vážně stojí za přelouskání její první čvrtiny.


Po donekonečka omílaných upírech a dokonalých andělech tu máme nový, nevšední námět- dvě jedinečné rasy - chiméry a serafíny.
Chiméry autorka dokázala naprosto mistrně vylíčit.Namíchala nekonečný koktejl možností, jak smíchat znaky lidí a nejrůznějších zvířat.A pak jsou tu andělé, ne jako nadpozemští spasitelé, ale skuteční, se svými touhami, chybami a slabostmi. Tyto dvě rasy vedou nekonečnou válku, válku, při níž není možné odhadnout, kdo je v právu a kdo je ten zlý.

A do této války dvou ras je vtažena i Karou.Odmalička totiž byla vychovávána čarodějem- Pánem přání a její rodinu tvoří chiméry.Pravdu o své rodině i o námětu svých kreseb, tak musí tajit i před nejlepší kamarádkou.Chvíle svého volna netráví s kamarády,ale výpravami skrz magické portály do jiných měst, kde pro Pána přání Brimstonea shání zuby,o kterých ani neví, nač je potřebuje.
Najednou se však po celém světe na portálech začínají objevovat vypálené otisky ruky,které na nich zanechávají podivná okřídlená stvoření.Později se náhodou setkává se serafínem Akivou.Jak už to bývá,nelítostný anděl se po setkání s Karou mění v zamilovaného,okouzleného a jí se dvořícího,,klaďáka,,.Cestu za štěstím jim však komplikuje nenávist jejich ras, válka, ale i minulost...


Anglická obálka:

trailer:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Berry* Berry* | Web | 15. listopadu 2012 v 22:22 | Reagovat

Vypadá to pěkně a zajímavě, možná si ji někdy přečtu... Jinak pěkný blog :D taky je vidět, že seš na začátku :D

2 Mellanie Mellanie | 31. prosince 2012 v 18:44 | Reagovat

Parádní recenze na zajímavou knížku, jen tak dál ať ti ten dobrý začátek vydrží..:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama