Přijdu tě zabít

16. listopadu 2012 v 18:34 | Aires |  Recenze


Autorka: Kathy Reichs
Originál: Déja Dead
Série: Temperance Brennan 1
České vydání: AKTUELL, 1999

První díl s doktorkou Brennanovou.
Je nalezena rozřezaná kostra. Nikdo jiný si tuto vraždu nespojí s dalšími úmrtími a tak musí Tempe pátrat sama, což se jí několikrát vymstí. Krom vražd musí řešit ještě problém se svou kamarádkou Gabby a dcerou. Vše se propojí, když je Gabby nalezena mrtvá a má u sebe fotku Tempe s dcerou, která zrovna přijíždí navštívit matku do Montrealu.


Hurá,konečně se dostávám k recenzi na tuto velmi zajímavou, netradiční detektivku od velmi literárně plodné americké spisovatelky Kathy Reichs.

Hlavní hrdinku - Temperance Brennan, můžete znát jako osobitou dr.Brennanovou ze seriálu Sběratelé kostí, pro který byly předlohou knihy právě z této série.Velkou podobnost se seriálem však nečejte.S vašimi oblíbenými postavami jako je agent Seeley Boot atd. se nesetkáte.

Temperance, které nikdo neřekne jinak než Tempe,zanechala své otřesené manželství a dceru v Severní Karolíně a vydává se do Montrealu,aby se ujala náročného postu ředitelky oddělení forenzní (kriminalistické) antropologie.
Brzy se v nové funkci setkává s řetězcem vražd toho nejhoršího druhu.Cosi na místech činů je však Tempe povědomé: uložení těla a puntičkářské rituály vraha.Napadne ji jiný případ- vražda mladé dívky, na které pracovala zhruba před rokem.
Tempe je přesvědčena, že mezi oběma případy existují nějaké spojitosti, avšak budou must zahynout další oběťi,aby se o její teorii,že po městě běhá sériový vrah, přesvědčila i policie.
S vědomím , že ulicemi chodí nebezpečný vrah,který si už možná vyhlíží novou oběť, musí Tempe zapojit veškeré své schopnosti, včetně analýzy kostí a pátrání na vlastní pěst.Vždyť další obětí může být někdo blízký -Tempina kamrádka Gabby,dcera Katy anebo i Tempe sama...Přijdu tě zabít je román vyprávěný velmi realisticky, je současně poutavý i místy, tak strašidelný, že některým může tuhnout krev v žilách..Nejedná se o klasickou detektivku. Je to "pravdivý kriminální příběh", který stojí a padá s hlavní hrdinkou, která je soudní antropoložka.Vyhovuje mi, že hlavní hrdinka má více prostoru, než je u jiných detektivek běžné.Čtenář si tak během 300 stránek stihne do Temperance vžít a oblíbit si ji.
Knihu jsem přečetla velmi rychle, sedí mi autorčin styl a navíc- napínavé konce kapitol,vám nedovolí se od příběhu jentak odtrhnout.

Tento román mě velmi oslovil a už se těším až se dostanu k dalšímu dílu (Mrtvá světice).Kniha určitě stojí za přečtení a moje hodnocení je velmi kladné! Jen ji však kvůli popisům některých násilných scén nedoporučuji těm, kterým vadí vraždy,násilí a strašidelné prvky!Stejně tak nejspíše není úplně ideální volbou pro mladší ročníky,spíše až od 15+, aby vás nezaskočili některé lechtivé scény..
Příznivci detektivek- přidejte si bodík k hodnocení navíc.


HODNOCENÍ : :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama