Leden 2014

Review: Dvanáctka

28. ledna 2014 v 17:14 | Aires |  Recenze
Autor: Justin Cronin
Originální název: The Twelve
Série: Přechod, 2.díl
Žánr: postapokalyptický příběh
Počet stran: 528
Vydavatel: Knižní klub, 2013

V mezinárodním bestselleru Přechod vytvořil Justin Cronin nezapomenutelný obraz apokalyptického světa, v němž celý americký kontinent zachvátí tajemná "upírská" infekce. Ve Dvanáctce se příběh vrací do roku Nula. Nakažení lidé se mění ve vraždící nesmrtelná monstra a chaos a zmar postupně ovládá jedno město za druhým. Uprostřed vylidněného světa přežívají zbytky těch, jimž se dosud nákaza vyhnula. Těhotná lékařka Lila, válečný veterán Kittridge a dospívající April se setkávají uprostřed zkázy, aby zjistili, že nejsou úplně sami…Ve sto let vzdálené budoucnosti zatím Amy a její přátelé bojují o přežití posledních potomků lidstva. Jejich nepřítel se však změnil: prvních dvanáct infikovaných totiž usiluje o mnohem víc než jen o povraždění posledních živých bytostí na Zemi.


HODNOCENÍ: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Dvanáctka je druhé pokračování série Přechod, která vás přesvědčí, že upíří nejsou třpytivé ani milující bytosti, ale krvelačné bestie.Přechod- první díl z plánované trilogie mě nadchnul a tak jsem se těšila na další díl, který v této recenzi vychválím až do nebes, protože i ten mě pohltil.

Cronin i v této knize použil stejné schéma jako u Přechodu.Nejprve nás příběh zavádí do doby před upírskou apokalypsou.V první částí se tak seznamujeme s úplně novými hrdiny a s jejich životním příběhem.Opět se dozvíte i všechny nepatrné maličkosti o životě těchto nových postav a budete tak poněkud zahlceni množstvím nových jmen a nepodstatných detailů.Až s narůstajícím počtem přečtených stran si začnete uvědomovat spojitosti mezi postavami novými a těmi z předchozího dílu.Brzy se pak ukáže, že Cronin opět dovedl mistrně splést zdánlivě nesouvisející osudy různých lidí dohromady tak, že budete překvapeni vzájemnými souvislostmi.A právě to, se mi na příběhu líbí- že vše, ačkoliv se to zdá nedůležité se vším souvisí a každá postava má nějakou svoji úlohu.

V další části přeskočíte několik desetiletí a vrátíte se do doby, kdy na vrcholu potravinového řetězce jsou zmutovaní upíři.Opět se setkáte s Amy, Peterem a s dvanáctkou na smrt odsouzených vězňů z kterých se po lékařských experimentech stali zmutovaní upíři.Jsem Babcock-Morrison-Chávez-Baffes-Turrell-Winston-Sosa-Echols-Lambright-Martínez-Reinhardt-Carter. Těchto dvanáct mužů se promění v chladnokrevné a nesmrtelné upíří zabijáky, kteří zabíjejí bez varování vše a všechny.Stanou se zakladateli jakési nové rasy, tvoří sobě podobná monstra a vytvářejí si své vlastní roje, kterým vládnou podobně, jako včelí královny svým dělnicím. Ve Dvanáctce se už nejedná o původních dvanáct odsouzenců, protože Giles Babcock je už po smrti.Poté, co Peter Jaxon přišel na způsob, jak zabít Babcocka, je dalším cílem postupně zabít všech jedenáct zbývajících vězňů.To ovšem není tak jednoduché, jak se zdá-Za celých pět let od zabití Babcocka neudělali žádný pokrok.

Při čtení knihy jsem uvažovala nad tím, jak asi stihnou zabít dalších jedenáct upířích pánů, když na to mají "prostor a čas" jen ve druhém a třetím dílu (The City of Mirrors, 2015).A právě proto mě opět strhnul závěr knihy, který byl znovu famozní a nečekaný.

Justin Cronin stejně jako v předchozím díle dbá na detaily, má velmi dobře promyšlené spojitosti v příběhu a vždy dopodrobna vylíčí psychologii každé postavy.Celková kvalita Dvanáctky je stejná jako u Přechodu.Prvním díl nasadil dost vysokou laťku, kterou Dvanáctka sice nepřekonala, ale je na stejné úrovni.Teď nezbývá nic jiného, než doufat, že závěrečný díl bude stejně kvalitní jako oba dva díly předchozí a že závěrečné finále bude stát za to.Zatím můžeme jen trpělivě čekat na rok 2015 na vydání The City of Mirrros, který tuto upírskou ságu uzavře.
Filmová podoba týdne (10)

22. ledna 2014 v 15:40 | Aires

Toto meme má na svědomí Niklaus

Název: Revoluce
Natočeno: USA, 2012
Tvůrce: Eric Kripke
Hrají: Tracy Spiridacos, Graham Rogers, Billy Burke..
Tagy: scifi- postapokalyptický seriál

Svět se změnil. Nic není jako dřív. Města jsou vylidněná, o moc bojují lokální militaristické skupiny a jakákoliv nám známá moderní technologie včetně aut, mobilních telefonů, počítačů a světel přestala záhadně fungovat. Není pryč jen elektřina, ale veškerá energie jako taková. Zdá se, že došlo k narušení základních fyzikálních zákonů. Existuje někdo, kdo o celé věci ví víc?Není to klasická filmová podoba týdne, ale spíše typ na zajímavý seriál.V sobotu v 21.10 na Fandovi poběží premiéra prvního dílu seriálu Revoluce.Podle anotace to vypadá na zajímavou postapokalyptickou lahůdku :)

Review: Setkání s duchem

18. ledna 2014 v 16:57 | Aires |  Recenze
Autor: Stacey Kade
Originální název: Ghost and Goth
Série: Mezi nebem a zemí, 1.díl
Žánr: duchařina, paranormal
Počet stran: 216
Vydavatel: Fragment, 2013

Královna školy a hvězda místních roztleskávaček Alona Dareová je předurčena pro skvělou budoucnost. Její život však končí nečekaně pod koly autobusu. Všichni si myslí, že je navždy pryč, ale… Alona zůstala ve světě živých jako duch. Pouze jediný člověk ji může vnímat - spolužák a totální lúzr Will. Podaří se jim překonat vzájemnou nechuť a pomoct jeden druhému? Proč Alona neodešla skrze jasné světlo do onoho světa?


HODNOCENÍ: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Kniha Setkání s duchem vás naláká k přečtení svou veselou, možná až trošku kýčovitou, obálkou.Sice se jedná o duchařinu, kde hlavní hrdinka Alona už na první stránce zemře, ale příběh má stále veselý podtext, takže se při jejím čtení rozhodně nemusíte bát duchů..

Alona Dareová má snad všechno o čem jiné americké dívky jen sní.Je krásná blondýnka s perfektní postavou, kapitánka roztleskávaček, nejpopulárnější dívka ve škole, je idolem všech kluků i dívek a kluci po ní šílí.Její život je zkrátka dokonalý.To se ale změní během krátkého okamžiku nepozornosti, kdy se při přecházení silnice nerozhlédne..A tak Alona umírá pod koly školního autobusu.Ovšem po smrti ji nečeká žádný posmrtný život v ráji, ale stal se z ní duch a ona se tak musí vyrovnat s tím, že je z ní přízrak.Brzy zjišťuje, že život ducha vůbec není super.Pro všechny živé lidi je neviditelná, stává se jí, že občas nečekaně mizí nebo jí hrozí, že se rozplyne a neustále se musí vracet na místo, kde zemřela.A aby toho nebylo málo, jako neviditelný duch může sledovat, jak ji její přátele už pár dní po pohřbu pomlouvají a jak ji nejlepší kámarádka podvádí s jejím přítelem.Není ale neviditelná úplně pro všechny.Ze všech lidí ji jako jediný vidí Will Killian, outsider, kterého všichni považují za blázna.Will ale není šílený, jen má schopnost vidět a slyšet mrtvé, což mu pořádně komplikuje život.Každý duch po něm totiž chce nějakou laskavost, aby jeho duše konečně mohla odejít.On se je snaží ignorovat.Jediný duch, který se ignorovat nenechá, je Alona. Je otravná jak živá, tak mrtvá. Ale Will je jediný, kdo ji může pomoci a na oplátku Alona může pomoci jemu.

Alona je ten typ hrdinky, kterou si buď oblíbíte nebo vám bude pořádně lézt na nervy.Kladných vlastností totiž zrovna moc nemá.Je to typická nafoukaná americká roztleskávačka, které plně vyhovuje být středem vesmíru.Je tedy dost sebestředná a vysoké sebevědomí jí také nechybí.Ani smrt ji k lepšímu nezlepší, protože Alona je úplně stejná jako před ní- svých činů nelituje a jen málo věcí by ve svém životě změnila..Svými vlastnostmi může čtenáře pěkně vytáčet, ale já jsem si ji poměrně oblíbila.Alona je totiž vtipná a svými poznámkami knihu pěkně osvěžuje.

Will se pyšní poněkud zvláštním jménem- trochu mi nesedělo jeho příjmení Killian.Přeci jenom- jmenovat se William Killian a mít přezdívku Will Kill je poněkud zvláštní.Will zpočátku Alonu nemá rád a právem ji považuje za povrchní a nafoukanou.Časem se ale Will začne chovat, jako že neví co chce.Napůl Alonu nemůže vystát a napůl se mu začíná opravdu líbit.
Will and Alona from the Ghost and the Goth novels by Stacey Kade :3 I would seriously recommend them, the characters are just unbelievably perfect <3In this particular drawing I think Will may have said something he will soon regret..Please ignore the atrocious anatomy in this.

Celá kniha je napsaná s nadhledem a i když v ní budete číst o smrti, vůbec není smutná.Kapitoly jsou střídavě psány z pohledu Alony a Willa.Čtenář se tak může podívat do hlavy oběma hrdinům.Kniha se příjemně čte a děj je zpestřený vtipnými hláškami,které vás pobaví.Celkový příběh je ale průměrný, jednoduchý a s minimem akce.Jde spíše o čtivou oddechovku, která vás neurazí ani nenadchne.Je to zábavná jednohubka, kteoru si jednou rádi přečtete, ale nejspíš už pak nebudete mít potřebu číst ji ještě podruhé..

Inspiration (3)

13. ledna 2014 v 12:00 | Aires |  Inspiration

Inspiration

-Nové meme od Nikki Finn.
Dnešní dávka inspirace bude opět písnička a opět bude souviset s filmovou podobou týdne.Doporučený film pro tento týden je famozní Hobit: Šmakova dračí poušť.Nesmírně mě nadchnul samotný film i úžasný soundtrack I see fire od Eda Sheerana.

A nemůžu zapomenout ani na úžasného Šmaka, který se svým tvůrcům opravdu povedl a v originálním dabingu i zní pěkně děsivě.Jediná chybička asi je, že podle popisu v knize má být zlatorudý, zatímco v Hobitovi je drak černohnědý..Škoda tohoto detailu, na Šmakovi si určitě dali záležet a zrovna barva je podle mě detail, který by se dal snadno opravit a změnit na barvu správnou..Ale už konec reptání a raději přejdu ke kochání - protože na Šmaka je moc pěkný pohled :)

Review: Padesát odstínů temnoty

12. ledna 2014 v 19:56 | Aires |  Recenze
Autor: E.L James
Originální název: Fifty Shades of Darker
Série: Fifty Shades, 2.díl
Žánr: erotická romance
Počet stran: 656
Vydavatel: XYZ, 2013

Poté co Anastasia Steeleová na vlastní kůži pocítí, jak temná jsou tajemství Christiana Greye, opouští ho. Přese vše, co se mezi nimi stalo, na něj stále nemůže zapomenout. Když jí tedy Christian předloží novou smlouvu, nemůže odolat a vrací se k muži, kterého miluje. Postupně odhaluje všechna tajemství a zjišťuje, že jeho padesát odstínů šedi je temnějších, než si kdy dovedla představit. A zatímco Christian bojuje se svými démony, Ana musí učinit nejdůležitější rozhodnutí ve svém životě…


HODNOCENÍ: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Padesát odstínů temnoty, stejně jako veleúspěšný předchozí díl Padesát odstínů šedi, láme rekordy v prodejnosti a rozpoutal další diskusi o své kvalitě.Můžete se setkat s názory, že se jedná o totálný brak nebo naopak o veledílo.Po přečtení prvního dílu se přikláním spíše k fanouškům 50 shades než k jeho odpůrcům.K této sérii jsem totiž nepřistupovala s očekáváním nějakého úžasného čtenářského zážitku s hlubokými myšlenkami.Očekávala jsem čtivou, chytlavou knihu s jednoduchým dějem a ukázalo se, že toto očekávání 50 Shades splnilo velmi dobře a vysloužilo si slušné hodnocení.Nicméně jsem doufala, že autorka ve druhém dílu vypiluje nedostatky, které měl ten předchozí.To se ale nestalo a tak se i v tomto románu setkáte s Aninou vnitřní bohyní, autorčiným omezeným slovníkem, kousáním rtu a podobně..

Na konci minulého dílu Anastasia opustila Christiana, protože konečně pochopila, jak je jejich pojetí lásky a vztahu odlišné a že nikdy nemůže uspokojit Christianovy temné choutky.Ale stále ho miluje a tak se po jejich rozchodu utápí v depresích.Její utrpení je naštěstí poměrně krátké, protože už po týdnu se opět dají dohromady, ale tentokrát za úplně jiných podmínek.Christian si uvědomil, jak moc pro něj Anastasia znamená, nechce ji ztratit a tak jí nabízí to po čem Ana touží- lásku, srdce a květiny.Oba dva se tak pokouší o skutečný milenecký- "vanilkový" vztah.Christianovy zvrhlé potřeby sice zmizely jako mávnutím kouzelného proutku, ale jeho temné tajemství o jeho minulosti tu pořád zůstává a je možná ještě temnější, než se zdá.Jak se s tím Anastasia vypořádá? Dokáže svého temného Stína pochopit nebo jej znovu opustí?Cestu k opravdové lásce jim navíc komplikuje bláznivá exsub, paní Robinsová a Anin nadržený šéf..

Právě díky těmto komplikacím se v knize několikrát opakuje stejná situace- on nebo ona žárlí a ten druhý je naštvaný.Naštěstí vzájemná láska je silnější a tak se chvilku po hádce znovu usmíří, konkrétně v posteli.(Jen mě tak napadlo- umí ti dva vůbec řešit konflikty jinak než v posteli?).Navíc Anastasia neustále spekuluje nad tím, jestli je pro svého přítele dostatečně dobrá, jestli dokáže splnit všechny jeho potřeby a jestli by se na světě nenašel někdo vhodnější a lepší než ona..Není si jistá, jestli se Christian opravdu dokázal přenést přes své potřeby a obává se, jestli se k nim v budoucnu nebude chtít vrátit.Její obavy chápu, ale je opravdu nutné o tom přemýšlet prakticky neustále?Začná část knihy tak je jako přes kopírák a točí se kolem podobných situací..

Navíc i v tomto dílu najdete už mnohokrát ohraná klišé- Anastasiinu vnitřní bohyni, kousání rtu, ujištění, že Christian je po všech stránkách dokonalý, přehnaně žárlivý a starostlivý.Ale dokážu ocenit to, že autorka v tomto díle Christiana představila trochu jinak.Už to není jen mega bohatý byznysman se zvrhlými potřebami.Christian ušel opravdu velký kus cesty a to jen díky Aně, která mu změnila náhled na jeho dosavadní život.Jeho postava se mi dokonce začala i líbit a je mi mnohem sympatičtější než předtím.Což kazí jenom jeho přehnaná starostlivost, která mi neskutečně připomíná Edwarda z Twilight..A ani se nedivím, že Ana jednou dokonce prohodí, že ji Christian svou péčí dusí.V tomto dílu je Christian lidštější a ukáže se, že je vlastně nemocný a jeho lékem na všechny neduhy je Anastasia, která se ho snaží vytáhnout z temnoty.

Bonus navíc je i snaha autorky přidat do děje detektivní zápletku.Ta je jednoduchá, ale co by jste mohli od erotického románu čekat?Padesát odstínů temnoty je hlavně čtivý, jednoduchý román, kde hlavní zápletka je sex, láska a problémy ve vztahu..Délka knihy je opět dost nadsazená a vůbec by neuškodilo počet stran poněkud zkrouhnout a vypustit některé opakující se scény.

A ještě malý postřeh na konec- Padesát odstínů původně bylo jakousi fanfikcí na Stmívání a podobnost se Stmíváním mi začala být dost nápadná.Hlavní postavy mají totožné charaktery a děj mi také přijde nápadně podobný.Při čtení jsem se tak nemohla ubránit srovnávání obou sérií..

Kniha by mohla dostat navíc pátou hvězdičku- za lepšího Christiana a více romantiky, ale autorka se nepokusila vyhnout se ohraným klišé z minulého dílu a místo toho ještě nová přidala..Padesát odstínů temnoty tak nakonec dostanne stejné hodnocení jako první díl.

HODNOCENÍ: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Inspiration (2)

6. ledna 2014 v 19:21 | Aires |  Inspiration

Inspiration

-Nové meme od Nikki Finn.
Včera jsem v meme Filmová podoba týdne uveřejnila typ na zajímavý film Město andělů.Už název tohoto filmu mi připomněl píseň City of Angels od mých oblíbených Thirty Seconds To Mars.City of Angels je aktuálně moje srdcová záležitost, písnička, které se zatím nemůžu nabažit a při každém jejím poslechnutí se mi zaručeně zvedne nálada, protože si vzpomenu, že už za pár měsíců si ji poslechnu naživo od samotných "Marsáků ".
Thirty Seconds to Mars se totiž 30. 6 vrací do české republiky představit českým fanouškům své nové album Love, Lust, Faith and Dreams!
Snad i vás tato písnička potěší nebo inspiruje a to možná natolik, že také zatoužíte Marsáky vidět naživo :)

Filmová podoba týdne (9)

6. ledna 2014 v 17:10 | Aires |  Filmová podoba týdne
Toto meme má na svědomí Niklaus
Název filmu: Město andělů
Předloha:
Režisér: Brad Silberling
Hrají: Nicolas Cage, Meg Ryan a další..
Natočeno: USA, 1998
"Nikdy nevěřila na anděly, dokud se do jednoho nezamilovala."

Jejich úkolem je sledovat počínání lidí na Zemi, naslouchat lidským myšlenkám, být při jejich narození i smrti. Andělé nejsou a nikdy nebyli lidmi. A to dokonce navzdory jejich lidskému vnímání a citlivému prožívání všeho, co se na Zemi děje. Co se stane, když takový anděl zatouží pocítit dotek něčí ruky nebo dokonce... zamilovat se?
Neklidný anděl Seth, sloužící v Los Angeles, je přítomen u operace kardioložky Maggie. Při operaci pacient bez jakéhokoliv zjevného důvodu zemře a Maggie je smrtí hluboce otřesena. Seth, který je zprvu přítomen pouze proto, aby umírajícímu pomohl odejít na věčnost, začíná být Maggie přitahován a navzdory riziku se pro ni stane viditelným. Oba se do sebe zamilují a Seth stojí před důležitou volbou, zda vyměnit nesmrtelnost za ten krásný a občas nebezpečný chaos jménem lidský život...


Město andělů můžete shlédnout 8.1 2014 ve 20:00 na Nova Cinema.Připravte se na pořádnou porci romantiky a na andělského Nicolase Cage! :)

Review: Přechod

4. ledna 2014 v 18:35 | Aires |  Recenze
Autor: Justin Cronin
Originální název: The Passage
Série: Přechod, 1.díl
Žánr: postapokalyptický příběh
Počet stran: 688
Vydavatel: Ikar, 2010

Šestiletá Amy Bellafonteová, agent FBI Brad Wolgast a trestanec Anthony Carter mají odlišné životní osudy, ale spojuje je jedna věc: tajná podzemní laboratoř v Coloradu, kde se uskutečňují vládou posvěcené lékařské experimenty. Vědci se zde pokoušejí vyvinout virus, který by posílil imunitní systém člověka a prodloužil mu život. Testují jej na odsouzencích na smrt a mezi nimi se Wolgastovým přičiněním brzy ocitne i Carter. Wolgast podle rozkazu také unese opuštěnou Amy. S jejím předáním do laboratoře váhá, ale pozdě - nakonec v ní skončí nedobrovolně oba. Pokusné objekty však jednoho dne uniknou z cel. Do světa se společně s nimi dostává i nebezpečný virus, který mění lidi v novodobou verzi nemilosrdných, vraždících upírů. Virus se nekontrolovatelně šíří, mutuje a svět ovládne chaos. Města pohlcují plameny, umírají miliony lidí. Zdá se však, že Amy má v sobě skryté schopnosti, které by mohly zkáze lidského rodu zabránit. Ale nákaza se nevyhýbá nikomu…

HODNOCENÍ: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Konečně jsem to dočetla!Ano, přesně takhle jsem si oddechla, když jsem přečetla všech 688 stránek této knihy.Přechod je totiž pořádně tlusťoučká bichle a přečíst ji mi trvalo dva týdny.Po jejím přečtení jsem si oddechla, ale rozhodně to nebylo kvůli tomu, že by mě kniha nebavila.V průběhu čtení jsem se sice místy nudila, občas měla nutkání nějakou tu pasáž přeskočit a pochybovala jsem o tom, jestli vůbec rozuzlení na konci bude stát za to..A stálo.Právě závěrečná část na mě nejvíce zapůsobila a ačkoliv má Přechod své mouchy, udělal na mě opravdu silný dojem.Je jednou z knih, které mají skutečně poutavý děj a které vás něčím osloví..

Už samotný název knihy je svěle zvolený.Symbolizuje proměnu našeho světa ve svět úplně jiný, postkatastrofický, kde lidé jsou jenom lovnou zvěří a na vrcholku potravního řetězce jsou krvelační vampýři- nazývaní Viráci.Justin Cronin nezasadí svůj příběh rovnou do postapokalyptického světa, jako spousta jiných autorů, ale popisuje i to, jak k jeho zrodu vůbec došlo.

V Coloradu se nachází laboratoř, kde probíhá tajný vládní výzkum.Vědci se pokoušejí vyvinout virus, který by posílil imunitní systém člověka a zajistil by mu takové výhody, jako je - dlouhý život, nadlidská síla a praktická nezničitelnost.Cílem je využít tyto vlastnosti ve svůj prospěch a vytvořit elitní vojáky.A tak začne testování viru na 12 pokusných objektech- na smrt odsouzených vězních, kriminálnících, kteří nebudou nikomu chybět..Na počátku příběhu máme dvě hlavní postavy- agenta Wolgasta a šestiletou Amy.Oba se nedobrovolně ocitnou v laboratoři a z malé Amy se stane pokusný objekt.Nikdo ale netuší, že kromě již uvedených výhod virus způsobuje i další příznaky jako- nadlidskou rychlost, agresivitu a hlavně- nakažení dokážou pozřít jen krev.Z nakažených se tak stávájí nefalšovaně krvelační upíři, bestie, které z laboratoře brzy uniknou.Virus se tak nekontrolovatelně šíří, upíří nemilosrdně vraždí a lidstvo už nežije, ale jen přežívá.

V prostřední části Cronin přeskočí 100 let a zavádí nás do postapokalyptického světa ve kterém se roztroušené hrstky přeživších sdružují do kolonií ve kterých celou noc musí svítit silné světlo, což je jediná věc, které se Viráci bojí.A právě v jedné z kolonií se poté děj odehrává a to s úplně novými postavami.

Příběh není psán z pohledu jedné postavy, nýbrž je vyprávěn z pohledu několikati různých postav, přičemž s některými se na dalších stránkách už vícekrát nesetkáte.Autor střídá vyprávění, přeskakuje z místa na místo a ze situace do úplně jiné situace.A z obrovského množství postav, které v Přechodu najdete a z celkového chaosu, budete mít v hlavě brzy guláš.Cronin je totiž puntičkář a život všech postav vždy vylíčí opravdu detailně.Těch detailů bylo až moc, takže jsem se místy opravdu nudila a chtěla jsem přeskočit o pár stran dopředu, až se začne dít něco zajímavějšího.Na druhou stranu právě díky těm detailům se můžete do popstav lépe vžít a dostat se do jejich hlavy.

Kniha má téměř 700 stran a najdete v ní kupu nezáživných a hlavně zdlouhavých popisů.Na mnoha stránkách se neděje nic akčního a čtenář se může začít nudit.Nejspíš by neuškodilo knihu zkrátit.Ubíjející a nekonečné popisy jsou největším záporem Přechodu, protože jinak se mu nedá prakticky nic vytknout.

Cronin stvořil originální svět a hrůzostrašná monstra- upíry, kteří by rozpárali Edwarda ze Stmívání ( a jemu podobná rozněžnělá stvoření) na cucky během pár sekund.A hlavně- Cronin stvořil monumentální příběh, detailně propracovaný a s jedinečnou mrazivou atmosférou.O jeho kvalitách vás přesvědčí zejména poslední stovka stran a skvělý závěr.Další vývoj příběhu zůstává otevřený a jeho pokračování si můžete přečíst v knize Dvanáctka.

Mě se Přechod, i přes svůj rozsah a popisy, líbil.Zanechal ve mě hodně silný dojem a považuji jej za velmi kvalitní knihu, která vyčnivá z řad jiných tuctových příběhů.Přechod má něco, čím vás osloví a zanechá vás v hlubším zamyšlení, kdy budete polemizovat nejen o tom, jak moc může být ten příběh reálný..