Review: The Impossible knife of memory

10. září 2014 v 22:29 | Aires |  Recenze
Autor : Laurie Halse Anderson
Žánr, tagy: young adult, romance, postraumatická stresová porucha
Počet stran: 391
Vydavatel: Viking Juvenile, 2014
Anotace:

Během posledních pěti let Hayley Kincain a její otec, Andy, pořád cestovali a nikdy nezůstali dlouho na jednom místě.Haylein otec, bývalý voják, se snažil uniknout před démony, kteří jej mučili od jeho návratu z Iráku. Nyní jsou zpět ve městě, kde Hayley vyrůstala a ona tak konečně může začít chodit do školy. Je to snad poprvé, co Hayley může vést normální život, odložit své bolestné vzpomínky, a možná i mít vztah s Finnem, který ji má zřejmě rád, ale i on skrývá své vlastní tajemství.


Pomůže návrat domů Andymu překonat jeho PTSD nebo ho jeho strašlivé vzpomínky stáhnou na samý na okraj pekla?

(pozn. anotace volně, a podle mých omezených schopností co nejlépe, přeložena z Goodreads.Oficiální anotace ZDE )

HODNOCENÍ: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: a 1/2

The Impossible knife of memory není jediná kniha, kterou jsem přečetla v angličtině, ale je první knihou u které si troufám na její zrecenzování.Čtu knihy i v tomto jazyce a některé z nich stojí za zmínku nebo spíše za recenzi.A tak jsem se rozhodla psát recenze i na anglické tituly a Impossible knife of memory je první z nich.Prosím o prominutí případných chyb při nepřesném překladu anotací apod.

Tuto knihu jsem zvolila, protože jsem si chtěla přečíst některou z knih od Laurie H. Anderson.Autorka je známá tím, že píše young adult a ve svých románech se zabývá hlubšími tématy.V této knize řeší problematiku postraumatické stresové poruchy (PTSD) a její dopad na život člověka, který jí trpí.


,,Paměť je legrační věc. Máme tendenci opatrovat naše dobré vzpomínky a uložit si je pro budoucí spotřebu v době nouze. Ale co se stane, když nemáme jen nedostatek šťastných vzpomínek, ale přímo vzpomínky tak hrozné, že jsou vysilující a nakonec až nesnesitelné?"

Andy je veterán z války v Iráku.Po návratu z Iráku se snaží se vyrovnat se svými vzpomínkami na válečné boje a s nočními můramy, které ho trápí natolik, že není schopen žít normální život.Nedokáže si udržet práci, topí se v depresích, jeho osobní život je v troskách a nejbližší člověk kterého má, je jeho dcera Hayley.

Hlavní vypravěčkou je Hayley, která se právě s otcem přistěhovala do svého rodného města.Oba v něm chtějí začít nový život.Hayley poprvé nastupuje do školy, kterou do teď nikdy nenavštěvovala.Škola je pro ni obtížná, protože žije v neustálém strachu, že její otec mohl udělat něco špatného.Rodiče by se měli starat o své děti, ale u nich v rodině je to naopak.Hayley pečuje o otce z kterého po válce zbyla jen troska.Oba se s napětím vypořádávají po svém.Andy tíhne k drogám a alkoholu.Hayley se straní ostatních lidí a je uzavřená..Teď se ale zdá, že by jejím novým lékem mohl být Finn, kamarád, který už nechce dále být pouze kamarádem..

Hayley je sympatickou hlavní postavou.Ocenila jsem její sarkastické vtipné poznámky.Nemá to v životě jednoduché a odráží se to i na její psychice.Je znát, že v sobě má spoustu nevyřešených vzpomínek a hněv.

Naproti tomu Andy byl dokonalý příklad odpudivé postavy.Jeho intenzivní změny nálad, sklony k agresivitě a ke drogám, mi ho znechutili.Vím, že k tomu má svůj důvod a že není psychicky zdravý, ale to mu moc bodů k dobru nepřidá.

Z Finna mám smíšené pocity.Je to dobrý kluk, vhodný pro Hayley, ale jeho vstup do jejího života je příliš náhlý.Přišlo mi, jako kdyby se ze dne na den rozhodl, že chce být jejím přítelem..Prožívají spolu vzestupy a pády, protože kniha není primárně romancí.

Laurie Anderson se povedlo perfektně vylíčit, jaké je to peklo žít s člověkem, který trpí PTSD.Během příběhu je znát, že se nevyhnutelně chystá něco špatného.Zápletka ale vrcholí až na konci a v prostřední části knihy děj stagnuje.Jinak ale musím pochválit silné charaktery, emociální scény a perfektní vyprávění.

The Impossible knife of memory je hodně intenzivní čtení, které nemusí sednout každému.Mě se kniha poměrně líbila a můžu ji doporučit každému, kdo se jejího tématu nezalekne.Přirovnala bych ji k v češtině vydané Cenně nevinnosti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama