Recenze: Pět

9. července 2015 v 14:49 | Aires
Autor: Ursula Poznanski
Série: Beatrice Kaspary #1
Žánr: thriller, krimi
Počet stran: 320
Nakladatelství: Knižní klub, 2015
Anotace:
Na pastvině leží mrtvá žena. Zavražděná. Na chodidlech má vytetované souřadnice. Na označeném místě čeká příšerný nález: ruka zatavená do plastové fólie a hádanka, jejíž řešení vede ke schránce s další uříznutou částí těla.
V mimořádně ohavné formě geocachingu, moderní hře hledání pokladů s pomocí navigace, posílá vrah dvojici kriminalistů k dalším částem mrtvol. Vyšetřovatelům ubíhá čas, tuší, že teprve na poslední zastávce dostanou do rukou zásadní dílek puzzle…

HODNOCENÍ: ★★★★★


Gratuluju ti- našel jsi to! Tato keška je součástí hry geocachingu, moderního honu za poklady s pomocí GPS. Pokud jsi na ni narazil jen náhodou, pak je tvůj lov u konce. Opět ji ihned uzavři a dej ji zpět na místo, kde jsi ji našel. Je to ve vašem vlastním zájmu, věřte mi.

Podobný dopis čeká vyšetřovatelku Beatrice Kaspary, na místě kam ji zavedla stopa. Na pastvině poblíž Salzburku leží mrtvá žena a na chodidlech má vytetovanou podivnou kombinaci písmen a čísel. Beatrice, vyšetřovatelka místního oddělení vražd, uhádne, že se jedná o souřadnice. Společně se svým kolegou Florinem se vydávají po krvavé stopě a na tomto místě na ně čeká děsivé překvapení- ruka zatavená do plastové fólie a tajemný vzkaz od vraha s indíciemi, které je mají nasměrovat na další souřadnice.

Vyšetřovatelé jsou tak nechtěně vtaženi do hry, kterou s nimi hraje jejich vrah. A ten vše sleduje zpovzdálí a přihlíží zvrácené formě geocachingu, při které místo kešek vyšetřovatelé nachází uřezané části těl.Později se vrah spojí s Beatrice, pohrává si s ní a hra tak nabere i osobnější rozměr. Beatrice se stává pouhým pěšákem ve hře na kočku a na myš a před sebou má spoustu hádanek, které je třeba rozluštit. A mezitím počet mrtvých stoupá..Kam až je hra může zavést?

Nejdříve přidám své vlastní varování. Jestli jste na tuto recenzi narazili jen náhodou a netoužíte se nechat vtáhnout do napínavého honu za poklady, ihned ji uzavřete a nečtěte dál. Je to ve vašem vlastním zájmu, věřte mi. Kniha Pět od Ursuly Poznanski je totiž natolik čtivá a chytlavá, že vás vtáhne do příběhu a nepustí.

Hlavním tématem, které se prolíná celou knihou je geocaching, moderní verze lovu pokladů, při které vás navigace navede na souřadnice, kde se ukrývá schránka, zvaná keška. Pokud o této hře nic nevíte, nezoufejte. Hlavní postavy o ní také slyší poprvé a v knize je vše krásně vysvětleno. Musím před autorkou smeknout, zakomponovat do příběhu geocaching byl skvělý nápad. Kniha je tak originální a pokud po jejím dočtení nebudete mít chuť vyrazit najít svoji první kešku, někde se stala chyba.

Pět ovšem není jen o geocachingu. V první řadě jde o dobře promyšlenou detektivku se spoustou napětí, hádanek a akce. Není to kniha pro bázlivce, protože v ní najdete i pár scén při kterých půjde o život. Děj nikde nepokulhává a autorka vás překvapí pár dějovými zvraty, ale přesto mám malou výtku. Zkušený čtenář možná vraha odhalí dříve, než na konci knihy. Jeho motivy, proč vraždil se dají pochopit, ale pro příště by neuškodilo zápletku více promyslet.

Více pozornosti by si zasloužili i hlavní postavy. Beatrice, je tvrdohlavá a vždy spoléhá na svou intuici, který ji většinou dovede ke správným závěrům. Její kolega Florin je méně výrazný a proto by se autorka mohla více věnovat charakterům postav.

Ale to je jen pár drobných vad na kráse. Pět je skvělá jízda od začátku až do konce, bez zbytečných popisů a jiných průtahů. Když se do knížky začtete, stránky budete otáčet bleskurychle.Knihu můžu jen doporučit a vzkaz autorce- TFTB (thanks for the book)! A já jdu na lov, přesněji do knihovny na lov dalších knížek od Ursuly Poznanski. Možná tam na mě čeká ukryté Saeculum.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama