Recenze: Šepotání

14. září 2015 v 22:45 | Aires
Autor : A. G. Howard
Série: Šepotání #1
Žánr: YA, fantasy
Počet stran:416
Nakladatelství:CooBoo, 2015
Anotace:
Alyssa slyší šepotání květin a hmyzu, je to dar, který připravil o rozum už její matku. Pocházejí totiž z rodiny Aleny Liddelové, lépe známé coby Alenky z Říše divů, skutečné inspirace Lewise Carrolla, podle níž stvořil svůj proslulý fantaskní svět.

Když se matčin stav zhorší, nemůže už Alyssa své dědictví dál popírat a zjistí, že na těch fantastických pohádkách, které zná z dětství, je víc pravdy, než by se mohlo zdát. Trhlinou v zrcadle se dostane do Říše divů, jež je mnohem ponurejší, než jak ji zná z knížek a stáhne s sebou i svého nejlepšího kamaráda a tajnou lásku Zacha. Na druhé straně už na ně čeká podezřelý, ale svůdný Morpheus a provází je při jejich hledání. Ale dá se mu opravdu věřit?

HODNOCENÍ: ★★★


Bylo nebylo. Alenka se vrátila z Říše divů zpátky do našeho světa. Ale jestli si myslíte, že žila šťastně až do smrti, ošklivě se pletete. Její rod postihla kletba, která si vybírá svou daň na duši.

Zaposlouchejte se. Šeptá vám něco do ucha luční koník nebo květiny ve váze? Ne? Tak to si můžete pogratulovat, vaši předkové nikdy nebyli v Říši divů. Alyssa takové štěstí nemá. Je příbuzná Alenky Lidellové, té Alenky, která se propadla králičí dírou. Málokdo ví, že Alenka si ze své cesty odnesla i nechtěný dárek- kletbu, která si vybírá svou daň na duši. Jediný způsob, jak ji prolomit, je vrátit se do Říše divů a napravit tam vše, co Alenka popletla. A tak si Alyssa musí udělat malý výlet do čarovné Říše divů, aby zachránila sebe a svou matku před rodinným dědictvím. Říše divů a její obyvatelé Podsvětníci jí jsou mnohem blíže, než si myslela.

S pomocí jednoho z Podsvětníků, zvláštní modré můry, se vydá na to nejpodivnější místo, jaké si jen umíte představit. A stáhne sebou i svého kamaráda Zacha. V Říši divů už na ně čeká hromada nesplnitelných úkolů a bizarních bytostí. Nejzáhadnější z nich je okřídlený Morfeus. Zdá se, že je to její jediný spojenec, s kterým má navíc společnou minulost...

Nejdřív si myslím, že si povídá se sestrou, ale ta se za chvilku zvedne, aby nás pozdravila. Alison si toho ani nevšimne, jen dál diskutuje s vázou karafiátů na stole. Pořádně se mi přitíží ve chvíli, kdy si uvědomím, že i já slyším, co jí karafiáty odpovídají.

Jdeme vařit guláš sta chutí. Anebo možná vtipnou kaši. I tak by se dalo popsat Šepotání. Tahle kniha je jedinečná a nepřestane vás překvapovat. Autorka má nekonečnou fantazii a Říši divů je pozoruhodné místo. Ovšem vůbec to není kouzelné království, jako od Disneyho. Bílý králík není rozkošný ušák, ale chodící kostřička a ani květiny nejsou zrovna přívětivé. Tohle magické místo má velký potenciál. Zádrhel je v tom, že krásy a děsivost Říše divů jdou do pozadí.

Naopak milostný trojúhelník Alyssa, Zach, Morfeus, měl v knize prostoru až moc. Ze začátku se mi kniha líbila, ale pak se v každé druhé větě začaly řešit vztahy a autorka mi tím dost zkazila náladu. Jejich neustálá žárlivost mi lezla na nervy.

S tím souvisí i to, že mi Alyssa nepadla do oka. Hrdinou této knihy by měl být spíše Zach. Většinu těch chrabrých činů měl na svědomí on a mám takový dojem, že v našem světě by vynikal jako záchranář. Vytahovat Alyssu z problémů a nebezpečných situací mu vážně jde. Ale je tu ještě Morfeus, zmetek, který má svůj šarm a vždy sleduje pouze své vlastní zájmy. Buď si ho oblíbíte nebo ho budete nesnášet. Já jsem se ještě nerozhodla, do které skupiny patřím.

"Říše divů a pořádek? Tato dvě slova by nikdy neměla stát v jedné větě."

Tohle můžu potvrdit. Autora v tom udělala takový nepořádek, že rozhodně neodhadnete, jak to skončí. Některé pasáže jsem musela číst několikrát, protože jsem se v ději ztrácela. Bylo to chaotické a v moc rychlém tempu. Ale abych knize jen nekřivdila- je originální, čtivá a poutavá. Odhalovat tajemství Říše divů vás určitě bude bavit. Knihu bych rozhodně doporučila všem, protože vaše fantazie s ní doslova rozkvete..
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama