TOP 10 knih za rok 2015

3. ledna 2016 v 18:40 | Aires
Rok 2015 utekl jako voda a tak přišel čas na velké knižní shrnutí uplynulého roku. Nejprve pár čísel a trocha statistiky. Minulý rok jsem dohromady přečetla 62 knih a překonala jsem tak svoji výzvu 60 knih. Hned 22 z nich si ode mě vysloužilo nejvyšší hodnocení - pět hvězdiček. Ze zvědavosti zkusím spočítat i počet přírůstků do mé knihovničky. Přestože jsem se snažila držet se zkrátka, nepochybuji o tom, že mě jejich počet určitě zaskočí.

S radostí můžu říct, že se mi povedlo přelouskat 14 knih v angličtině a hned několik z nich si poctivě zasloužilo své místo v TOP 10 knih za minulý rok. Nejdelší knihou byl vynikající Střet králů, nejkratší byla pohodová novelka When it is Love.

TOP 10 knih za rok 2015


1. Hra o trůny + Střet králů (George R. Martin)

Nečetla jsem jen samé novinky, ale i pár starších kousků. Jedním z nich je série Píseň ledu a ohně, která mě nejspíš nikdy nepřestane bavit. George R. Martin zkrátka stvořil něco velkého, rozehrál Hru o trůny a jeho Západozemí má v mém srdci své právoplatné místo. Zatím jsem přečetla jen první dva díly série a oba mi přišly stejně dobré.

2. Eragon + Eldest (Christopher Paolini)

Odkaz dračích jezdců je série mého dětství. Spolu s Harry Potterem mě přivedla ke čtení. Safira a Eragon si mě získali a jako památku na tuhle sérii jsem si odnesla lásku k fantasy a k drakům v knihách. Nedávno jsem si dala re-reading a série mě baví stejně, jako před lety.
3. Pawn (Aimee Carter)
Největší objev minulého roku.Tahle dystopie možná na první pohled vypadá jako míchanice Selekce a něčeho navíc, ale příběh Kitty Doe, která byla chirurgicky přeměněna na neteř ministra a náhodou se tak přimotala do hry o moc, byl perfektní od začátku až do konce. Prosím, prosím, já chci další díly :) Anebo celou sérii v češtině :)


4. Krajina plná stínů (Meg Cabot)

Další velký objev byla série Mediátor od Meg Cabot. Slyšela jsem na ni samou chválu, ale nevěděla jsem, co na ní všichni vidí. Teď už to chápu. Susan, hlavní hrdinka a Jesse jsou prostě skvělí. V mnohém mi Susan připomíná Rose z VA, která měla stejně prořízlou pusu. :) Potvrdilo se mi , že to je série, která si získá srdce každého, kdo si ji přečte. Nevím, jestli to platí stoprocentně, ale u mě to rozhodně zafungovalo.:)

5. Defy (Sara B. Larson)
Máme tu další fantasy v angličtině. Alexa Hollen je bojovnice. Skrývající se v mužském převleku slouží jako elitní strážkyně samotného prince. Ale když se v hloubi noci vplíží do paláce mocný čaroděj, ani Alexa, mu nedokáže zabránit, aby unesl ji, jejího kolegu strážce Rylana a prince Damiana....Připomíná vám to Skleněný trůn? Možná trochu, ale protože jsem ho ještě nečetla, nemůžu to posoudit. A tak jsem při čtení nic neposuzovala a jen si užívala výbornou akční fantasy:)

6. Inkarceron (Catherine Fischer)
Incarceron - futuristické vězení, z kterého není úniku zapůsobilo na moji fantazii. Představa živého vězení, světa, kde je jen rivalita a barbarství, byla hodně zajímavá a sledovat hlavního hrdinu Finna, jak se snaží utéct, bylo skvělé a napínavé čtení.

7. Altered+ Erased (Jennifer Rush)

Asi jsem měla minulý rok dobrou trefu na knihy v angličtině, protože tohle je další lahůdka, které se u nás nedočkáme. Anna, Sam, Nick, Cas a Trev, kteří utekli z podzemní laboratoře a teď prchají před agenty, se postarali o to, že jsem měla výborný zážitek ze čtení obou dílů této série.

8. Napůl zlý + Napůl divoký (Sally Green)

Co prvnímu dílu chybělo k dokonalosti, autorka v pokračování skoro doladila. Napůl Bílý a napůl Černý čaroděj Nathan to vážně nemá lehké. Jeho příběh vás chytne a nepustí do poslední stránky.


9. Mezi láskou a smrtí (Meg Cabot)
Můj další čerstvý objevod Meg Cabot. Víte, vážně miluji zajímavé postavy v knihách a takový pán Podsvětí John Hayden k nim rozhodně patří. Má velký podíl na tom, že se tahle kniha rychle zařadila mezi mé oblíbené.

10. Pamatuji si vás všechny (Yrsa Sigurdardóttir)
Tohle bylo o dost jiné, než jaké knihy obvykle čtu. Z této knihy mi běhal mráz po zádech a ještě pár dnů po jejím dočtení jsem nadskakovala při vrzání podlahy. Pamatuji si vás všechny vám nedá spát, dokud ji nedočtete a ze čtení si odnesete silný adrenalinový zážitek :)
Z mé TOP 10 je vidět, že pořád nadržuji žánru fantasy a že nejočekávanější letošní kousky- Skleněný trůn, Rudou královnu a další, jsem ještě nečetla. Souvisí to s mou úchylkou šetřit si to nejlepší na pohodovější časy (rozumějte tím na prázdniny a časy bez stresu). Ale o tom a mých knihomolských úchylkách až někdy příště...

A jaké knihy by se zařadily do vaší TOP 10? :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama