Recenze: Everneath

15. dubna 2016 v 21:53 | Aires |  Recenze
Autor: Brodi Ashton
Žánr: YA, mytologie
Série: Everneath, 1.díl
Počet stran: 370
Vydání: Harper Collins, 2012
Vydání u nás: nechystá se
Anotace:
Nikki Beckettová loni na jaře zmizela, vtáhlo ji to do podsvětí známého jako Everneath, kde se nesmrtelní živí emocemi zoufalých duší. Teď se vrátila - do svého starého života, ke své rodině, přátelům - dřív než se zase bude muset vrátit zpátky. Tentokrát už navždy. Má na to šest měsíců, šest měsíců na slova rozloučení, šest měsíců na vykoupení…Nikki touží tyto měsíce strávit se svým přítelem Jackem, jedinou osobou, kterou miluje víc než cokoliv jiného. Jenže je tu jeden problém: nesmrtelný Cole, který ji do Everneathu vlákal a pak ji následoval do světa smrtelníků. A udělá cokoliv, aby ji dostal zpět - tentokrát jako jeho královnu. Její čas se zkracuje a Nikki musí najít způsob, jak zůstat na povrchu anebo se stát královnou Podsvětí…

HODNOCENÍ: ★★★

Hádes a Persefona. Znáte jejich příběh? Hádes, bůh Podsvětí, se zamiloval do Persefony a chtěl z ní udělat svou ženu a královnu. Vlákal ji do Podsvětí a Persefona tak byla nucena strávit s ním věčnost. Jen pár měsíců v roce se mohla vrátit na povrch...

Tento příběh nezná nikdo lépe, než Nicky Beckettová. Ona totiž ví, že Podsvětí existuje. Ale není to říše mrtvých, jako si možná myslíte. Je to domov těch, kteří našli způsob, jak si zajistit nesmrtelnost: živí se emocemi smrtelníků. Nikki do Podsvětí lstí vlákal Cole, nesmrtelný, který se z ní dalších sto let krmil. Nikki to jako zázrakem přežila. Díky tomu je výjimečná a Cole z ní chce udělat královnu. Nikki si však místo toho vybere návrat na povrch. Má tak poslední příležitost, být po boku svého milovaného přítele a strávit šest měsíců se svými blízkými. Život na povrchu má ale omezenou záruční dobu. Po šesti měsících ji totiž čekánávrat do Podsvětí už navždy a tentokrát na daleko horší místo...

Nikki tak závodí s časem a hledá způsob, jak se vyhnout osudu horšímu, než smrt. V hledání ji pomáhá Jack a naopak ho komplikuje Cole, který ji pronásledoval až na povrch. A existuje vůbec způsob, jak vykoupit svoji duši?

Podle anotace to vypadá velmi slibně, na temnější převyprávění příběhu o Hádovi a Persefoně. Mytologie je pro mě spolehlivé lákadlo, k tomu přidejte slušné hodnocení na Goodreads a z této jednoduché rovnice vám vyjde, že tahle kniha musí stát za to. Ukázalo se však, že jsem knihu poněkud přecenila.

Najdi si někoho jiného, koho budeš bavit." řekla jsem.
"Není nikdo jiný." odpověděl Cole.
Otočila jsem stránku ve svém zápisníku a začala znovu psát. "Vždycky se najde někdo jiný. Někoho jsi vysával stovky let. Pořiď si novou oběť. "
Je to opravdu tak těžké přesvědčit dívku, aby mě následovala? zeptal se.
"Hele, nechceš jít na kafe? A pak se mnou strávit celou věčnost tím, že z tebe budu v Podsvětí vysávat životní sílu? Ne, to na žádnou nezabere."

Celou dobu jsem pocit, jako když čtu už rozjeté pokračování a ne první díl. Bylo to asi, jako když naskočíte do naplno rozjetého pendolina a vůbec nevíte odkud a kam jedete. Děj se totiž odehrává v přítomnosti a čtenář pořádně neví, co se před pár měsíci v Podsvětí stalo. Dlouhou dobu jsem byla zmatená a nechápala, co se děje. Pravý guláš z toho však udělaloneustálé skákání z minulosti, do přítomnosti a do spousty různých vzpomínek. Vážně je takový problém napsat alespoň tři stránky bez skákání v čase?

Později autorka předvedla, že to jde. Dokázala se držet na uzdě a napsat celou kapitolu bez skákání v čase. Druhá polovina knihy je znatelně lepší, ale nezachrání to dojem z té první. Je tu i několik věcí, které v příběhu dost drhnou. Představte si, že se na šest měsíců vypaříte, v Podsvětí mezitím uběhne sto let, pak se vrátíte domů a táta vás přijme bez otázek a s otevřenou náručí. To jako vážně? A pak ještě přijde ta klasická romance ze střední...

Nikki dochází čas na záchranu, ale v knize se stejně řeší především chození do školy. Moc se toho neděje a na konci se všechno vyřeší, asi jako když Harry Potter mávne kouzelnou hůlkou. Dalším problémem je samotná Nikki. Její důvod, proč jít do Podsvětí- zlomené srdce, je dětinský. V průběhu čtení na mě navíc nepůsobila zrovna chytře.

Naštěstí to zachraňuje Jack. Hodný, trpělivý a věrný Jack, který pro ni udělá všechno. Třetí do party je Cole, který se snaží získat Nikki na svoji stranu a nalákat ji zpět k sobě do Podsvětí. Zrovna moc dobrých vlastností nepobral, ale je znát, že mu na Nikki opravdu záleží (připomíná mi Juliana z Lovce...).

Nakonec mě však příběh přesto chytl a začetla jsem se. Kniha má něco do sebe, ale to nejlepší na ní je pěkná obálka, Jack a závěr. Až konec mě přesvědčil, že to nebyl úplná ztráta času. Vše samozřejmě končí překvapivě a pořádným cliffhangerem. V tomhle případě však nemusíte litovat, že knihu nemáme v českém vydání. Everneath toho s mytologií moc společného nemá. Meg Cabot se ve své sérii Mezi láskou a smrtí s tímto námětem vypořádala lépe.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama