Shallow Graves

3. září 2016 v 21:30 | Aires |  Recenze
Autor: Kali Wallace
Žánr: YA, paranormal
Série: Shallow Graves, 1.díl
Počet stran: 30
Vydání: Katherine Tegen Books 2016
Vydání u nás: nechystá se
HODNOCENÍ: ★★★★★
Breezy Lin zemřela. Pamatuje si, že šla na party a pak už jen to, že se znovu probudila v hrobě. Ale už je jiná než předtím. Od svého probuzení má schopnost rozeznat všechny, kdo mají na svědomí vraždu. Pozná vrahy a zabíjí je. Musí zabíjet, protože jen tak udrží své srdce a tělo v chodu. Je silná. Nemusí spát, jíst a je prakticky nesmrtelná. Do bloku si píše seznam způsobů, kterými rozhodně nemůže zemřít. Protlouká se ve vyhnanství a nemá tušení, co bude dělat. Pro ostatní je mrtvá. Pak ale náhodou přijde do rány organizaci lovců, kteří mají spadeno na monstra a nadpřirozené tvory...

Breezy musí najít spojence a vypořádat se s lovci a sama přitom hledat odpovědi na otázky co vlastně je a jestli taková zůstane napořád..

Když jsem poprvé zabila člověka byla to nehoda. Když zemřel, staly se dvě věci. Mé srdce, ochablé a bez života, začalo opět bít. A zaplavily mě všechny jeho vzpomínky na vraždy. Byla to nehoda. Byl to instinkt. Podruhé už to bylo schválně.
Po přečtení anotace jsem očekávala něco podobného knize Reset od Amy Tintery. Breezy v podstatě taková zombie resetka je. Po prvních pár stránkách jsem měla dojem, že tohle bude hodně dobrá kniha a Breezy pořádná drsňačka. Jako hlavní postava je skvělá, sympatická a trochu se smyslem pro černý humor.

Nevím, jestli to jsou dobří nebo zlí lidé. Jestli toho litují nebo ne. Nevím, jestli mají rodiny a budou někomu chybět. Nevím to, dokud nezemřou. Není to žádný bezva párty trik. Ale vím, kdo zabíjel. Jsou to vrazi. Když je potkám já, jsou to mrtví vrazi.
Příběh má pořádný spád a o akci není nouze. První čtvrtinu knihy mohu hodnotit na jedničku, pak se ale začne ubírat trochu jiným směrem, než jsem si myslela. Breezy jako revenantka je originální postava a proto jsem očekávala i originální děj. Organizace lovců je ale nakonec docela malá, Breezy trochu tápe a hlavně - do knihy přibude několik nových postav, které však nemají pořádný charakter a občas se mi pletli. Navíc autorka přimíchalai ingredience, které sice nejsou špatné, ale klidně bych se bez nich obešla. Ke spokojenosti mi stačí jedna drsná revenantka, nepotřebuji celý svět monster, vlkodlaků, ghúlů a dalších.

A světě div se, tohle je YA bez romantiky. Vzácný úkaz mezi záplavou milostných trojúhelníků. Možná bych ale nakonec nějaký i uvítala, v knížce nějaká zajímavá mužská postava chybí.

Tři branky. Tři zámky. Udrželi ji celá staletí. Nemůže utéct. Nemůže...
Přes všechnu kritiku, kniha se čte dobře, jsou v ní napínavé momenty i překvapení. Zlepšení následuje v závěru, kdy přijde na scénu opravdu děsivá postava, která má sice jen vedlejší roli, ale už jen při tom, když si ji představuju, mám husí kůži. Ta by si zasloužila více prostoru. Prosím, v dalším díle chci velký epický souboj. Po dočtení ve mě zůstalo spousta nezodpovězených otázek. Knihu proto hodnotím jako poutavou a čtivou, ovšem nedotaženou do konce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama