Červen 2017

10 zajímavostí ze světa Harryho Pottera

30. června 2017 v 19:14 | Aires |  Speciály
Harry Potter před pár dny oslavil dvacet let od svého vydání. Brýlatý čaroděj s jizvou na čele tehdy otevřel bránu do světa kouzel miliónům dětí a dospělým. Harry Potter je zkrátka fenomén, který si na dlouhá léta podmanil celou literární a filmovou scénu. Kouzelný svět se navěky zapsal do srdcí mnoha čtenářů a pro spoustu z nich zůstane navždy oblíbenou sérií, která je přivedla ke čtení. Jen se přiznejte, kdo z vás si vyráběl kouzelné hůlky a nedočkavě čekal na dopis z Bradavic? Kdo doufal, že se proletí na koštěti, naučí se pár chytrých kouzel nebo ochutná proslulé skákavé čokoládové žabky?

Pokud vám dopis nepřišel, znamená to, že jste pouze mudlové a musíte se spokojit jen s malým nahlédnutím do kouzelnického světa. Ovšem nezoufejte, čarodějným dobrodružstvím ještě není konec. Harry Potter má sice již své velké finále za sebou, nedávno po něm však převzal štafetu jeho syn Albus v knize Harry Potter a prokleté dítě. Také nesmíme zapomenout na učitele Péče o kouzelné tvory, Mloka Scamandera, hlavního hrdinu knihy a filmu Fantastická zvířata a kde je najít. Čarodějná mánie pořád pokračuje. Pojďte si na chvíli zavzpomínat a poodhalit 10 zajímavostí ze světa Harryho Pottera.

1. Stačilo málo a Harry Potter by nikdy nevyšel
Harry Potter je dílem britské spisovatelky J. K. Rowlingové. Nápad napsat fantastický příběh o chlapci, který umí čarovat, přišel ve vlaku. Joanne Rowlingová se při nudné cestě vlakem dívala z okénka a představovala si, o kolik by byl svět zajímavější, kdyby existovala magie. K sepsání jednoho z nejúspěšnějších fantasy románů všech dob však vedla ještě dlouhá cesta. Stačilo málo a první díl by vůbec nevyšel. Když Rowlingová v roce 1995 dopsala první díl, začala postupně obcházet nakladatelství. Bohužel nikde neuspěla a redaktoři si rukopis ani nepřečetli. Až na třináctý pokus to vyšlo a Harry Potter je na světě.

2. Kolik existuje kouzelnických škol?
Bradavice, Krásnohůlky a Kruval. Trojice nejslavnějších evropských kouzelnických škol. Na světě však dohromady existuje 11 škol čar a kouzel. Na každém světadíle najdete aspoň jednu. Patří k nim například brazilská škola kouzel Castelobruxo, ukrytá v deštném pralese a specializující se na bylinkářství. Další je japonská škola Mahoutokuro, jejíž studenti nosí očarované hábit, které mění barvu podle stupně jejich znalostí. V Africe v Měsíčních horách sídlí Uagadou a vychovává šikovné astronomy a kouzlí se v ní bez hůlky. Více zajímavostí o kouzelnických školách najdete na Pottermore.com.

3. Jak se vybírají studenti do Bradavic?
Určitě si pamatujete na bradavický Moudrý klobouk, který rozřazuje studenty do čtyř kolejí. Pokud si jej nasadíte na hlavu, odhalí vaše skutečné já a schopnosti. Jak se však vybírají studenti, kterým bude zaslána pozvánka ke studiu? Šťastlivce, kterým přijde legendární dopis se zprávou o přijetí, vybírá Brk přijetí a Kniha vpuštění. Oba leží v uzamčené bradavické věži a lidské ruce se jich nedotkly od té doby, co je sem umístili čtyři zakladatelé školy. Tyto artefakty vybírají budoucí studenty. V okamžiku, kdy dítě prokáže první známky magie, Brk vyletí z kalamáře a pokusí se zapsat jeho jméno na stránky Knihy. Brku stačí jen pouhý závan magie, avšak Kniha se často zaklapne a čeká na výraznější projev kouzelnických schopností.

4. Kde leží Bradavice?
Bradavická škola čar a kouzel je chráněná před zraky mudlů spoustou zaklínadel. Možná proto ji ještě nikdo na mapě nenašel. Bohužel přesné GPS souřadnice Bradavic se nedozvíte. Pokud se však spokojíte s pohledem na jejich kulisy, vydejte se do Oxfordu. Spousta scén z čarodějnické školy se totiž natáčela na Oxfordské univerzitě. Komnatu nejvyšší potřeby, pohyblivé obrazy a hýbající se schodiště, tu však budete hledat marně.

5. Jak vzniklo jméno Voldemort?
Tom Rojvol Raddle. V anglickém originále Tom Marvolo Riddle, měl pořádně důvtipnou fantazii při výběru černokněžnického jména. Přezdívka Lord Voldemort je anagram, vzniklý přeskládáním písmenek z jeho skutečného jména. Ve skutečnosti navíc pochází z francouzských slov znamenajících "unikl před smrtí"(évasion à la mort).

6. Avada kedavra
Černokněžník vyřkne smrtící slova"Avada Kedavra", následuje záblesk zeleného světla a pro nešťastníka, který byl proklet, si přijde smrt. Harry Potter by vám o tom mohl vyprávět. Ve skutečnosti je tato kletba odvozená z aramejského Abhadda kedhabhra, což znamená "zmiz jako toto slovo". Toto sousloví se používalo na vyhánění nemocí, ale nikdy nebylo dokázáno, že by mělo sloužit jako kletba k usmrcení. Pronášení těchto slov s hůlkou v ruce však nedoporučuji, kdo ví, jestli by se neprojevili vaše skryté čarodějnické schopnosti.
7. Mozkomorové jsou metaforou pro depresi
Mozkomorové jsou ohavná stvoření, která umí vysát všechny šťastné vzpomínky a myšlenky. A pokud se jim obzvláště líbíte, dejte si pozor na polibek, při kterém vám vysají rovnou celou duši. Autorka prozradila, že mozkomorové mají být metaforou pro depresi. Možná proto je lékem proti mozkomorům právě čokoláda.

8. Jak skončil Neville Longbottom a Lenka Láskorádová?
O osudu mírně potrhlé Lenky Láskorádové a Nevilla Longbottoma se toho v knihách mnoho nedozvíte. Někteří fanoušci předpokládali, že nakonec skončili spolu. Ačkoliv na první pohled tvořili dokonalý pár, nakonec se jejich cesty rozdělily. Autorka prozradila, že Neville se stal profesorem bylinkářství na škole v Bradavicích a vzal si svoji spolužačku Hannah Abottovou. Jestli se Lenka Láskorádová vydala hledat škvrnky, strachopudy nebo jiné fantastické potvůrky nevíme, ale jisté je, že si vzala Rufuse Scamandera, jehož dědečkem byl slavný Mlok Scamander z Fantastických zvířat.
9. Kolik bylo Voldemortovi, když zemřel?
Voldemort zemřel ve věku 71 let. Do jeho vytoužené nesmrtelnosti to tedy mělo daleko a oproti Nicholasovi Flamelovi, kterému bylo 665 let, má co dohánět. Místo viteálů se měl raději věnovat alchymii a vynalézt svůj kámen mudrců. Kdyby se Voldemort nevydal cestou černé magie, možná by se i jako obyčejný smrtelník dožil vyššího věku.

10. Film o mladém Voldemortovi
Zajímalo vás někdy, jak to bylo s Voldemortem? Kdy se vydal na špatnou cestu zla a co ho k tomu vedlo? Možná se to dozvíte, protože se právě natáčí film o osudu mladého Voldemorta. Film s názvem Voldemort Origins of the Heir, je jedinečným počinem, který natáčí skupinka nadšenců s podporou fanoušků. Studio Warner Bros jim umožnilo film veřejně promítat, pokud nebudou vyžadovat nárok na honorář. Není to ovšem žádný amatérský počin. Film vypadá podle zveřejněných trailerů lákavě a po vizuální stránce dokonale. Nezbývá, než doufat, že vše dobře dopadne a příběh o největším černokněžnickém záporákovi všech dob si brzy vychutnáme.

Pád kniha vs. film

27. června 2017 v 21:27 | Aires
Kniha: Pád
Autor: Lauren Kate
Vydání: Knižní klub, 2011

Film: The Fallen (Pád)
Režie: Scott Highs
2016, 91minut

Nejdříve byla temnota a potom nebe ozářily nádherné bytosti. Andělé. Mír na nebesích však netrval dlouho. Brzy vypukla válka. Andělé se rozdělily na dvě strany a každý si musel vybrat dobro nebo zlo. Posvátnost nebe nebo chaos ničení. Jeden z andělů však odmítl, protože věřil, že jediná věc, pro kterou stojí za to bojovat, je láska. Za svoji volbu byl vyhnán z nebes a stal se Padlým andělem, odsouzeným k věčnému prokletí....

Tak začíná příběh Lucindy Priceové, která má za sebou děsivou a nevysvětlitelnou nehodu s požárem, při které zemřel její přítel. Navíc ji od dětství pronásledují temné halucinace. Luce se proto ocitá v internátní škole Meče a kříže, která je prapodivným ústavem pro duševně nevyrovnané teenagery. Jediná povolená barva je černá. Uprostřed kampusu stojí válečný hřbitov a emo studenty se to tu jen hemží. Dovedete si představit depresivnější místo? Ponurý školní kampus však brzy osvítí přítomnost Daniela Grigoriho. Záhadný blonďák s fialovýma očima ji neuvěřitelně přitahuje. A i když ji Daniel místo pozdravu počastuje zdviženým prostředníčkem, Luce je rozhodnutá dostat se k němu blíže. Má totiž zvláštní pocit, že ho odněkud zná. Je jí neuvěřitelně povědomý a Luce je rozhodnutá o něm zjistit více. V paměti ji navíc vyskakují zvláštní vzpomínky na společné chvíle, které s ním však prožít nemohla, protože se odehrávají v jiné době a na jiných místech. Nebo je prožít mohla? Jaké tajemství před ní Daniel skrývá? A kdo je charismatický Cam, který o ni jeví veliký zájem? Luce se svým křehkým srdcem se brzy zamiluje. Otřese její láska nebesy?


KNIHA
hodnocení:
Pád byla první kniha s andělskou tématikou, kterou jsem četla. Pamatuji si, že poprvé jsem jej četla těsně po jeho vydání a z knihy jsem byla značně rozpačitá. Jelikož jsem se dozvěděla, že podle Pádu je natočený i stejnojmenný film, rozhodla jsem si dát re-reading. A jak to dopadlo?

Neměla jsem nebesky vysoká očekávání, přesto mě čekal drsný Pád. Kniha má zajímavý nápad. Padlý anděl odsouzený se neustále zamilovávat do své lásky, jejíž duše se vždy po 17 letech reinkarnuje. Nezní to úplně špatně? Jistě trochu přitažené za vlasy, ale s tím se v tomto žánru musí počítat. Zpracování knihy už je však horší. Největší kámen úrazu je hlavní postava Lucindy, která by potřebovala tak trochu sletět z nebe, aby se jí v hlavě rozjasnilo. První co ji zajímá v nové škole je, jestli si s ní ten sexy kluk, co vypadá jak andílek, vyjde na rande nebo ne. Shodou okolností ten kluk vážně andílek je, přesněji řečeno padlý anděl. A na této škole je dokonce padlých andělů celá hromada. A celý svět stojí a padá na tom, jestli se Luce zamiluje nebo ne...

Luce na mě působila jako sobecká stalkerka, která potřebuje být centrem pozornosti. V knize není nic vysvětleno, vrší se jedna záhada za druhou a něco podstatného se dozvíte až na konci. Jinak celý děj knihy připomíná tlachání náctileté, která se samou láskou zbláznila...


FILM
hodnocení:

Na filmové zpracování jsem mnoho chvály neslyšela. Přistupovala jsem k němu tedy značně opatrně. A světě div se, film se mi líbil více. V knize mě nejvíce vytáčely myšlenkové pochody Luce. Ve filmu se Luce zmůže jen na smutný toužebný pohled Belly Swannové ze Stmívání a neventiluje divákům své nejnitěrnější myšlenky. Nejspíše proto se na to koukalo mnohem lépe, než se četla kniha. Zbytečné nudné pasáže se proškrtaly, dodala se tomu trocha akce, do filmu se nasadili mladíci pěkní na pohled, aby se bylo na co dívat. Po vizuální stránce to bylo pěkné. Po dějové stránce slabší, ale pokud jste četli knihu, víte co čekat a nemůžete být proto překvapeni. Přirovnala bych to k nové verzi Stmívání, jen s tím rozdílem, že tu máme andílka místo jiskřivého upíra.

Rozhodně nechci knihu a film jen pomlouvat. Pád měl dříve velké množství fanoušků, takže nějaké kouzlo určitě má. Já knihu hodnotím jako průměrnou. Proto jsem měla obavy, co dokázali filmaři provést s filmem. Nakonec to nebyla nebeská katastrofa, jako jsem si myslela. Film celkem mile překvapil. Pád tedy není proPadák. Jen průměrný film, na který se rádi podíváte, protože vždy je milé kouknout se na film podle knižní předlohy, kterou jste četli.

5 největších rozdílů mezi knihou a filmem (bez důležitých spoilerů)

1. Cam daruje Luce černé šaty, v kterých Luce vypadá jako princezna z emoškoly :)
2. Daniel si ve filmu ušetří zdvižený prostředníček. Asi by to bylo pro diváky nevhodné :)
3. Ve filmu není uprostřed školy válečný hřbitov. Andělská bitva se proto odehrává přímo na nebi.
4. Cam je ve filmu mnohem charismatičtější, než v knize. Asi to dělá ta image darebáka.
5. Film má trochu větší rozměr -bibličtější a epičtější charakter o válce mezi anděli, než kniha, ve které není vůbec vyvětleno, kdo jsou padlí andělé a proč jsou na Zemi mezi námi.

Recenze: Božský závěr série Božský

25. června 2017 v 19:49 | Aires
Autor: Christina Lauren
Počet stran:
368
Vydání: Jota, 2017
Anotace:
Svérázná Britka a suchar z Bostonu: tak rozdílné povahy jako Pippa a Jensen aby pohledal. Ona je pro každou srandu, on se hroutí pod tíhou odpovědnosti. Řízením osudu se tihle dva setkají na společné dovolené organizované partičkou přátel, kterou věrné čtenářky znají již z předchozích dílů oblíbené série Božský. Putování po vinicích je pro Pippu, jež se právě vzpamatovává z nechutného rozchodu, vítanou příležitostí, jak na všechno zapomenout. Jensen se výletu účastní tak trochu z donucení a jen doufá, že vína bude dost, aby tu nudu přežil. Nuda se však nekoná. Celý výlet se změní v bláznivý sled událostí a zprvu improvizovaný vztah dvou cizích lidí postupně přeroste v hlubokou vášeň.
HODNOCENÍ: ★★★★★
Jedna nespoutaná Britka. Jeden muž hroutící se pod tíhou odpovědnosti. Ztřeštěná partička přátel na výletě a k tomu pořádné kvantum vína. A samozřejmě štědrá dávka romantiky. To je Božský, závěrečný pátý díl eroticky laděné série Božský.

Pippa Coxová je svérázná, energická a mírně potřeštěná. Když najde svého přítele v posteli s jinou ženou, popere se s tím obdivuhodně. Praští ho kabelkou doprostřed zad, zrovna když je v nejlepším. Aby setřásla hořkou pachuť zklamání z nepovedeného vztahu, dle rady svých přátel se s nimi vydá na výlet po vinicích. Čekají ji dva týdny plné vína, kouzelné krajiny a relaxace ve srubu uprostřed americké přírody. Během svého letu z Londýna ovšem málem vymluví díru do hlavy jednomu přitažlivému chlapíkovi, který sedí na vedlejším sedadle. Malá sklenka šampaňského udělá s Pippou divy a tak si vykoleduje pořádný trapas. Ale je jí to srdečně fuk, protože předpokládá, že svého sexy spolucestujícího už nikdy neuvidí. Jaké je její překvapení, když na něj natrefí znovu a když se ukáže, že se bude účastnit stejného výletu jako ona.

Jensen je ukázkovým exponátem workoholika, který žije svou prací. Jeho život je prázdný a nudný, takže se jednoho dne přistihne, jak přikyvuje na nabídku zúčastnit se společného výletu. Nepočítal ovšem s tím, že s nimi pojede i upovídaná Pippa, která ho v letadle dokonale otrávila. Navíc jsou na výletě jediní nezadaní a všichni na ně proto tlačí, aby se dali dohromady. A přestože jsou naprosto rozdílní, nakonec zafunguje gravitační síla lásky a začne je to táhnout k sobě. Ale jak to může dopadnout, když jejich povahy na sebe narážejí se silou velkého třesku? Ona je pro každou srandu. On je vždy zodpovědný a nudný suchar k pohledání. Může to mezi nimi fungovat?

Božský je pátým dílem série Božský z pera dvou autorek, které se skrývají po pseudonymem Christina Lauren. Christiny Hobbsová a Lauren Billingsová spojily své síly a výsledkem jsou pětidílné série Božský a Vášnivý. Jejich knihy jsou skutečně vášnivé, romantické a vtipné. Stejného schématu se drží i Božský. I v této knize najdete vše, čím si autorky své čtenáře tak podmanily - vtipné dialogy, humor, lásku a mimo jiné i sex, kteří si hrdinové románu umí náležitě vychutnat.

V závěrečném díle se uzavírají osudy všech hrdinů, které můžete znát z předchozích dílů. Společného výletu se totiž účastní všechny šťastné dvojice, které se dali dohromady v předchozích knihách. Jednotlivé knihy na sebe volně navazují, lze je číst i samostatně. Tady se ovšem příběhy všech se prolínají a tak tu máme spoustu zamilovaných párů, dětí a hromadu jmen, ve kterých můžete mít zmatek. Pokud má být Božský vaše první přečtená kniha od Christiny Lauren, doporučuji ji na chvilku odstrčit stranou a raději začít jinou knihou série, aby vás ta spousta postav nezmátla. Pokud jste však věrnými čtenáři této série, setkání s oblíbenými hrdiny pro vás bude vítaným zpestřením.

Tím hlavním je ovšem příběh Jensena a Pippy. Děj je jednoduchý a předvídatelný, ale skvěle napsaný. Kniha je čtivá, návyková a při čtení se budete upřímně bavit. V Božském je méně erotických scén, jiskra vzrušení však knize nechybí. Mezi hlavními hrdiny je skvělá chemie, hormony lásky doslova lítají vzduchem. Je ale znát, že jde o konec série a především o rozloučení s postavami. Pippa a Jensen tu mají méně prostoru. Počítejte s menší dávkou břitkého humoru, než jste zvyklí a s tradiční ohranou zápletkou - dva zamilovaní si nedokáží ujasnit své city.

Božský není nejlepší knihou z této série, přesto je povedený a v žánru romancí vyčnívá. Představuje příjemné rozloučení se všemi hrdiny série. Je takovou sladkou tečkou na závěr. Pokud hledáte romantické a úsměvné letní čtení, ideální k posezení se sklenkou vína, jste na správné stopě.

5 sérií, které bych si chtěla konečně přečíst

19. června 2017 v 20:13 | Aires |  Novinky z blogosvěta
Čas vám prokluzuje mezi prsty, dobré knihy rychle proletí kolem vás a vy po nich nestačíte ani hmátnout. Výsledek je, že jste občas s některou sérií trochu pozadu. Všichni ostatní už se nad ní s nadšením rozplývají, zatímco vy pořád patříte k těm nešťastníkům, co přichází o výborný čtenářský zážitek. Znáte to také? Máte nějaké série, které už máte dlouho zapsané na vašem wishlistu a pořád jste se k nim ještě nedostali?

Já to znám více, než dobře. Můj wishlist se pravidelně exponenciálně nafukuje a zvětšuje každý měsíc. Některé knihy na něm mám už opravdu dlouho, ale z různých důvodů jsem se k nim zatím nedostala. A v mnoha případech to jsou hodně vychvalované série, které vyšly už před delší dobou. Tento článek slouží i pro mě jako taková pobídka, která mě snad konečně donutí si na tyto knihy najít čas a vhodnou čtecí chvilku.

1. Skleněný trůn - Sarah J. Maas
Věřte nebo ne, zatím jsem nečetla Skleněný trůn. Dosud jsem jen hltala nadšené recenze a říkala si - jednou na Skleněný trůn také dojde. Poté co, jsem četla od autorky její Dvůr trnů a růží a byla absolutně nadšená, se hodlám do její další série pustit co nejdříve. Feyre a Tamlina jsem si vážně oblíbila a doufám, že stejné to bude i s trénovanou vražedkyní Celaenou. Podle anotace to vypadá, jako příběh přesně pro mě a navíc autorka už mě přesvědčila, že psát vážně umí!

2. Měsíční kroniky - Marissa Meyer
Další všemi opěvovaná série. První díl Cinder mám doma již od Vánoc, ale zatím jsem nějak neměla chuť se do něj pustit. Trochu mě odrazuje styl psaní. Naťukla jsem prvních deset stránek, slibovaný a očekávaný wow efekt nepřišel. Ale rozhodně hodlám dát této sérii další šanci a pořádně se začíst.

3. Labyrint - James Dashner
Na přečtení Labyrintu se chystám už snad celou věčnost. Dokonce je mojí první zapsanou sérií na mém wishlistu na Goodreads. Nedávno jsem zaslechla, že se konečně začal točit závěrečný díl série. Navíc nakladatelství Yoli právě vydalo Kód horečky, jeden z prequelů Labyrintu. Podle mě je to jasné znamení, že bych se měla horem pádem do této série pustit.


4. Pekelné stroje - Cassandra Clare
Od Cassandy Clare jsem četla její Město z kostí. Tenkrát mě první díl série o lovcích stínů moc neohromil. Nepomohl tomu ani film nebo seriál, který se začal vysílat. Ke Cassandře Clare jsem si tenkrát nenašla cestu, ale ráda bych se o to znovu pokusila s její další sérií Pekelné stroje a Paní půlnoci. Myslíte, že mě její novější série už zvednou ze židle?


5. Stín krkavce - Anthony Ryan
Píseň krve. Pán věže. Královna ohně. Říká vám to něco? Pokud máte rádi fantasy, rozhodně by vám to něco říkat mělo, protože té klasické fantasy u nás moc nevychází. Proto každou novou sérii z tohoto žánru s nadšením hned otestuji. Stín krkavce mi však nějak utekl a zatím marně čeká na mém wishlistu. Naštěstí čtecí letní prázdniny se blíží, takže tam už snad dlouho čekat nebude :)

Také máte nějaké dlouho odkládané série, do kterých se plánujete pustit? :)

Recenze: Po zemi bloudím dál

16. června 2017 v 18:33 | Aires |  Recenze
Autor: Rae Carson
Počet stran:
347
Vydání: CooBoo, 2017
Anotace:
Leah Westfallová má láskyplnou rodinu, domov, který miluje, a věrnou kobylku. A má i nejlepšího kamaráda, který by možná chtěl být něčím víc. Kromě toho má ale i tajemství. Lee dokáže v okolním světě vycítit zlato. Zlaté žíly hluboko v zemi. Malé valounky v potoce. Dokonce i zrnko zlatého prachu, co zalezlo pod nehet. Vždycky díky tomu rodině zajistila bezpečí a dostatek zásob. Čeho by ale byl člověk schopen, aby dívku s takovou mocí ovládal? Když Lee přijde o všechno, co je jí milé, uteče na západ do Kalifornie, kde zrovna objevili zlato. Třeba se z ní vyklube to jediné místo na světě, kde může být dívka s magickými schopnostmi jako Lee sama sebou...


HODNOCENÍ:

Co cítíte při pohledu na lesknoucí se zlato? Radost, chtíč nebo snad jemné šimrání vzadu na krku jako Leah Westfallová? Leah dokáže vycítit zlato. Je rok 1849 a Spojené státy americké právě zachvátilo šílenství zlaté horečky. Byla objevena nová naleziště v Kalifornii, do které najednou míří tisíce lidí v naději, že naleznou alespoň pár gramů zlata. Pro Leah je to nebezpečná doba. Co by se stalo, kdyby někdo odhalil její schopnosti? Čeho by byli lidé schopni, aby si mohli ji a její talent přivlastnit?

Lee Westfallová má láskyplnou rodinu, věrnou kobylku a nejlepšího kamaráda Jeffersona. Žije spolu se svými rodiči v Georgii a pomáhá jim hospodařit. Leah je nejšťastnější na koni a s nabitou puškou na lovu se cítí v lese jako doma. Navíc má jedno neobyčejné tajemství - schopnost vycítit zlato. Vycítí zlaté žíly hluboko v zemi, zlatý prach i drobné valounky v potoce. Její rodina díky tomu nikdy nežila v úplné bídě. Pod podlahou schovávají pytel zlatého prachu na horší časy. Jenže štěstí jim jednoho dne dojde.

Vše se změní, když Leah po návratu ze školy najde své rodiče mrtvé. Zavražděné. Opustil ji i její nejlepší přítel Jefferson, který míří na západ do Kalifornie. Proto se jí ujme její jediný příbuzný - chamtivý strýc Hiram, který s ní má jisté plány. Leah musí utéct. A kam jinam, než do Kalifornie, země zaslíbené? V přestrojení za chlapce se spolu se svojí věrnou kobylkou, puškou a nezlomným odhodláním vydává na cestu do Kalifornie. Jenže Lee žije ve světě, kde právě zuří zlatá horečka. Čeho všeho jsou lidé v touze po zlatě schopni?

Mám zlato v krvi, v dechu, dokonce i ve skvrnkách v očích.
Po zemi bloudím je u nás první vydanou knihou od americké autorky Rae Carson a nejspíše i první young adult knihou s touto tématikou. Schválně zavzpomínejte, kolik znáte young adult knih s atmosférou divokého západu, duněním kopyt a pokřikem indiánů? Myslím, že správná odpověď je - žádnou. Po zemi bloudím dál je originální kniha, která vás vtáhne do úplně jiného časového období a zavede na jedinečná místa. Čeká vás napínavá cesta napříč Amerikou. Spolu s Lee budete putovat pouští, indiánskou prérií, čelit lupičům, nemocem a dalším nebezpečím. Netradiční prostředí vás snadno uchvátí. Putování Lee budete s nadšením hltat i sledovat na dobově laděné mapce, která je součástí knihy.
Strastiplné putování je popsané velmi realisticky a s tím souvisí i to, že občas to trochu vázne. V knize najdete akční kapitoly i pomalejší úseky, kdy se vozy putující karavany sotva vlečou. Spolu s Lee je však cestování radost. Lee patří mezi odvážné hrdinky. Nechybí jí rozum, pevná vůle a odvaha postavit se všem výzvám, které ji čekají. Za zmínku stojí i pestré složení členů karavany, s nimiž cestuje. Najdete mezi nimi snobský manželský pár, velmi zbožného reverenda, německou rodinu a především šarmantního Jeffersona, který si s každou mílí pomalu získává srdce hlavní hrdinky.

Fantastická linka o schopnosti cítit zlato je tu však spíše v pozadí. V celé knize se o ní vyskytlo jen pár zmínek. V dalších dílech trilogie na ni bude určitě kladen větší důraz. Faktem však je, že první díl má k fantasy daleko. Nezachraňuje se tu svět, není potřeba zlomit kletbu a pak padnout do náruče svého milovaného. Tento příběh je obyčejnější, ale o nic méně zajímavý. Pokud ke štěstí nutně nepotřebujete superhrdiny, princezny, upíry nebo jinou fantasy havěť, rozhodně by jste neměli tuto knihu minout. Po zemi bloudím dál je akční, neotřelá a velmi čtivá. Nebudete se moct odtrhnout, dokud nedojdete až na konec. Nebezpečí, nepřátelé všude kolem, v patách pronásledovatelé a smrt. Na tuhle cestu si zkrátka potřebujete pořádně nabít kolty a dívat se jen kupředu za zlatým snem.

Květnová chvástačka

9. června 2017 v 17:49 | Aires
Hezký den všem, další měsíc je za námi a tak přišel čas na přehlídku nových přírůstků. Květen byl pro mě především měsícem ve znamení veletrhu Svět knihy. Ne, že bych tam až tolik nakupovala, spíše jsem jen vstřebávala atmosféru, pokukovala po novinkách a chrastila prázdnou peněženkou. Přesto jsem si dva nové kousky koupila a k tomu si cestu do mojí knihovničky našlo i pár dalších.

Prvním novým kouskem je Divoká píseň, za kterou děkuji nakladatelství CooBoo. Od Victorie Schwab jsem četla její Archiv a ten se mi vážně líbil. Totéž jsem čekala i od Divoké písně, které však k dokonalosti něco chybělo. Možná lepší hlavní hrdinka, protože občas nebylo jisté, jestli by bylo horší potkat Kate nebo krvežíznivá monstra...
Recenze zde.

V květnu mě navíc mile překvapilo, že jsem u Omegy vyhrála dva recenzní konkurzy - na Dceru čarodějnice a Nové Pompeje. Dcera čarodějnice je kniha plná kouzlení a čarodějnických rituálů. Pod nádhernou obálkou se skrývá vyzrálý životní příběh čarodějnice, které je nesmrtelná a neustále na útěku. Zajímavá kombinace fantasy a historického románu.
Recenze zde.


Druhou novinkou od Omegy jsou Nové Pompeje. Tato knížka mi vážně padla do oka svým originálním nápadem. Jen si to představte. Cestování časem se stalo realitou. Hmota z minulosti se může přesouvat do současnosti. A co lepšího vás napadne, než postavit repliku starověkých Pompejí se všemi pravými Římany zachráněnými před smrtí v popelu? Podobné nápady já zkrátka můžu a Nové Pompeje mě bavily.
Recenze zde.

Po Poslední jsem pokukovala už od té doby, co vyšla. Hodně mě lákala kombinace reality show s postapokalyptickým světem. Měla jsem proto velká očekávání, která kniha až tak úplně nesplnila. Ale i tak to bylo hodně zajímavé čtení.
Recenze zde.
A teď mému srdci dva nejmilejší přírůstky tohoto měsíce, pořízené na Světě knihy. Dvůr trnů a růží a Dvůr mlhy a hněvu. První díl jsem četla minulý rok a byla z něho nadšená. Proto bylo naprosto jasné, že porkačování musím mít a to hned pokud možno. Jakmile mi skončí zkouškové, jsem připravená se na něj vrhnout :)
A jaké pěkné nové kousky jste si pořídili vy? :) Pochlubte se :)

Recenze: Dcera čarodějnice

9. června 2017 v 17:37 | Aires |  Recenze
Autor: Paula Brackston
Počet stran:
320
Vydání: Omega, 2017
Anotace:
Na jaře roku 1628 nalezne mladá Bess Hawksmith bezvládné tělo své matky viset ze stromu. Ví, že pouze jeden člověk ji může uchránit před stejným osudem - Gideon Masters. Ví také, že jeho pomoc nebude zadarmo.

V současnosti si Elizabeth v Anglii žije celkem spokojeně. Strávila staletí o samotě, přežila epidemie, války i smutek ze své nesmrtelnosti. Její osamělost náhle skončí, když se spřátelí s dospívající dívkou jménem Tegan. Ačkoli je to proti všem jejím zásadám, Elizabeth otevře své srdce Tegan a začíná ji trénovat na čarodějnici. Ale Gideon nespí a před ničím se nezastaví. Za svou pomoc si nárokuje Elizabethinu duši. A Bess nyní musí bojovat za záchranu sebe sama - a navíc, musí chránit dívku, kterou miluje jako svou dceru.
HODNOCENÍ:★★★★

,, Jmenuji se Elizabeth Anne Hawksmithová a je mi 384 let. Jestli mne vyslechnete, povím vám příběh o čarodějnicích. Příběh o kouzlech, lásce a ztrátě. Příběh o tom, jak čistá neznalost vede ke strachu a jak smrtící takový strach může být. Povím vám, co znamená být čarodějnicí. "

Je rok 1628 a mladičká Bess Hawksmithová právě ztratila všechny, které milovala. Její rodina zemřela na mor. Bess byla také nakažená a měla zemřít, jenže ji ochránila magie. Vzápětí je však její matka popravena za čarodějnictví. Bess ví, že zloba vesničanů se brzy obrátí i proti ní, protože je dcera čarodějnice. Před krutým osudem jí může zachránit pouze tajemný Gideon Masters. Gideon v ní probudí skryté síly, avšak její záchrana nebude zadarmo. Gideon nechce nic jiného, než vlastnit její duši.

O několik staletí později je Elizabeth stále naživu a na útěku. Gideon ve svém úsilí připoutat ji k sobě nepolevil a pořád je jí v patách. Elizabeth nemůže nikomu věřit. Žije proto v osamění. Za ty roky již viděla mnohé války a krutosti. Zamilovala se a svou lásku ztratila. Teď už touží jen v klidu žít v ústraní v odlehlé Vrbové chaloupce, pěstovat bylinky a léčit. Ale pak se objeví mladá a přátelská Tegan, kterou začne učit čarodějnickému řemeslu. Ale jak dlouho mohou být obě v bezpečí? A má vůbec Elizabeth dost síly skoncovat s Gideonem jednou provždy?Dcera čarodějnice je lákavou kombinací čarodějnické fantasy a historického románu. Příběh Bess je značně spletitý a kniha se odehrává v minulosti i v přítomnosti. Nejdříve se setkáte s Elizabeth v přítomnosti a sledujete, jakpoznává Tegan. Tato dějová linie je psaná ve formě deníkových zápisků. Později však příběh směřuje i do minulosti a to když Elizabeth začne vyprávět své učednici, jak se stala čarodějnicí. Dějová linie z minulosti je psaná již klasicky a musím se přiznat, že se mi líbila více. Už jenom kvůli Gideonovi, který je správný záporák s proklatě temným srdcem.

Potupně vám Elizabeth vypráví, jak prožila staletí nesmrtelného života. V každém období se snažila využít své magické a léčitelské schopnosti. Kniha není klasickým příběhem, ale spíše postupným vrstvením příběhů malých, které později dají vzniknout jednomu velkému. Za zajímavé považuji čarodějnické rituály, sabaty, kouzla a podobné čarodějnické vychytávky, kterých je kniha plná. Je vidět, že autorka si o čarodějnickém řemeslu hodně zjistila a nic neponechala jen své fantazii.

Avšak trochu více fantazie by knize jen prospělo. Příběh má potenciál, ale zasloužil by si větší hloubku. Chtělo by to dopřát více prostoru hlavním postavám, více sledovat vývoj vztahu Gideona a Bess. Ke správnému čarodějnickému receptu na odvar kniho-lásky by stačila špetka romantiky a hrstka neředěného napětí. Celkově se kniha totiž čte a plyne pomalu.

Možná to zní, jako samá kritika, ale nenechte se zmýlit. Kniha je originální, kouzelná a bavila mě. Ovšem při troše štěstí mohla být Dcera čarodějnice opravdu výjimečná. Proto trochu zamrzí, že ten potenciál zůstal nevyužit. Ale i tak rozhodně stojí za přečtení. Je realistickým a vyzrálým životním příběhem čarodějnice, který vás celkem snadno uhrane a vláká mezi své stránky. A jak se zdá, je pouhou předehrou před druhým dílem s názvem Návrat čarodějnice. Ano, na návrat Bess Hawsmithové se těším a doufám, že se při něm otřesou všechny čarodějnické portály a popadají létající košťata. Snad autorka příště správně zamíchá ingredience a druhý díl bude už opravdu dokonalý.

Za recenzní výtisk knihy Dcera čarodějnice děkuji nakladatelství Omega.


Vychází v červnu

6. června 2017 v 15:37 | Aires |  Kdy co vyjde/vyšlo

Všechno, úplně všechno - Nicola Yoon - Jota
Víš, že tě miluju (Dimily #1) - Estelle Maskame - Fragment
Možná jednou - Colleen Hoover - YOLI
Láska a gelato - Jenna Welch - CooBoo
Plíseň (Havraní kruhy #2) - Siri Pettersen - Host
Kód horečky (Labyrint prequel) - James Dashner - YOLI
Alenka v říši zombií - Gena Showalter - Fragment
Do vody - Paula Hawkins - Ikar
Spící obři - Sylvain Neuvel - Knižní klub
Zmizelý - C.L. Taylor - Domino
Beta (Alfa #2) - Jasinda Wilder- Ikar
Všichni jsme nějak vadní - Matthew Norman - Jota

6 knižních reality show

3. června 2017 v 22:01 | Aires
Znáte to prokletí reality show? Kletba spočívá v tom, že jsme odsouzeni sledovat každý nový díl, oblíbit si soutěžící a pak své oblíbence postupně ztrácet. Sledujeme jejich výhry a prohry. A zatraceně moc chceme vědět, kdo zvítězí. Ale co trochu přitvrdit a změnit pravidla? Co takhle soutěžit o holý život? Co třeba soutěžící místo do vily zavřít do bojové arény a nechat je pozabíjet se v hladových hrách? Zapomeňte na výměnu manželek, vaření večeří nebo na trosečníky na ostrově. V tomto článku si představíme 6 knižních reality show, ve kterých je rozehraná mnohem lákavější hra.


1. Hunger Games - Suzanne Collins

A začneme rovnou tou nejznámější knihou s motivem reality show. Kdo dnes ještě neslyšel o Hladových hrách? Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Hunger Games začínají…

V troskách bývalé Severní Ameriky se rozkládá země Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou. Poslušnost si udržuje kláním Hunger Games - zvrácenou televizní reality show, ve které každoročně jedna dívka a jeden chlapec z každého kraje nedobrovolně bojují o život. Do hry však vstupuje šestnáctiletá Katniss, která se nehodlá podřídit jejich pravidlům. Povede se jí střelit šíp rebelie do srdcí mnoha obyvatel Panemu, pro které je symbolem naděje. Nejdřív však musí bojovat o holý život. Ze 24 soutěžící přežije jen jeden


2. Poslední - Alexandra Oliva
Poslední je zdařilým kouskem, který v sobě kombinuje dvě velká lákadla. Reality show a post-apokalyptický svět.
Začalo to jako velkolepá reality show, jejíž účastníci měli bojovat o přežití. Reality show Ve tmě má prověřit jejich schopnost přežít a zlomit jejich odhodlání. Vyzbrojení jen kompasem, odvahou a svými znalostmi čelí soutěžící všem nástrahám divočiny. Jenže hra se brzy změní ve skutečný boj o přežití. Soutěžící teď opravdu klopýtají ve tmě. Izolovaní od vnějšího světa netuší, že prázdné domy nejsou jen kulisy, mrtvá těla nejsou jen figuríny a post-apokalyptický příběh není jen výmyslem produkce, jak více zaujmout diváky, ale drsná realita…

3. Selekce - Kiera Cass

Na chvíli teď odložme luk, šípy a kompas, které jsme potřebovali v předchozích knihách. V Selekci se totiž nebojuje o to, kdo zůstane naživu, ale o srdce rozkošného prince Maxona. Která z 35 půvabných dívek bude příští královnou a vyvolenou prince Maxona?

Pro třicet pět dívek je Selekce životní šancí. Příležitostí k útěku od života, který jim byl stanoven od narození. Být obklopena světem třpytivých šatů a drahocenných šperků. Žít v paláci a soutěžit o srdce krásného prince Maxona. Ale pro Americu Singerovou je Selekce noční můrou. Znamená to pro ni otočit se zády ke své tajné lásce Aspenovi. Nechce se jí vstoupit do nelítostné soutěže o korunu. Pak America potká prince Maxona a její plány do budoucnosti se změní…4. L.A Candy - Lauren Conrad

L.A. Candy je o snu, který někdy zatoužila prožít skoro každá dívka. Jak se stát z obyčejné šedé myšky najednou slavnou hvězdičkou?


Život v Los Angeles je sladký, plný zábavy a krásných kluků. Devatenáctiletá Jane Robertsová a její kamarádka Scarlett se nemohou dočkat, až tam začnou bydlet. A když se je jeden televizní producent rozhodne obsadit do své nové reality show a la Sex ve městě, sotva věří svému štěstí. Jejich vlastní show? Šaty od nejlepších návrhářů zdarma? Vstup do těch nejluxusnějších klubů v celém L. A.? Pozvánky na hollywoodské premiéry? Ano, prosím! Brzy se z Jane stane VIP a má spoustu nových kamarádů. Ovšem tihle kamarádi, se také touží ohřát na výsluní její popularity..5. Stačí jen chtít - Joelle Charbonneau

Necháte se snadno zlákat příslibem výzev, výher a popularitou na sociálních sítích? Pokud ano, pozor na sociální sít Need, která svým uživatelům nabídne vše, co chtějí mít. Ovšem za jakou cenu? Při výzvách se vám občas nejen rozproudí adrenalin, ale budete potřebovat i anděla strážného. Čím těžší a nebezpečnější úkol, tím větší odměna a tím spokojenější diváci.

Chceš nový iPhone nebo lístky na koncert se vstupem do zákulisí? Výměnou za drobný úkol ti NEED tvé přání splní. Kaylee Dunhamová ví, co chce. Potřebuje získat novou ledvinu pro nemocného bratra. Nevěří, že by jí nějaká sociální síť mohla pomoci, ale rozhodne se, že to zkusí. Až po té, co zadá svůj požadavek, si uvědomuje, jak vysokou cenu bude muset zaplatit. Úkoly, které síť za splnění jednotlivých přání vyžaduje, totiž s přibývajícím počtem uživatelů nabírají na nebezpečnosti. Dokáže Kaylee odhalit, kdo NEED stvořil, a zastavit ho dřív, než zničí celé město?6. 15 minus - Tomáš Zářecký

15 minus je zdánlivě nevinná televizní show. Skupina odvážlivců se snaží dostat skrz neznámé území na smluvené místo, kde na ně čeká odměna 60 milionů eur. Situaci ale komplikují dvě pravidla. Podle prvního se peníze rozdělí rovným dílem mezi všechny v cíli. Podle druhého soutěžící během hry nepodléhají žádným zákonům. Když se tyhle věci spojí dohromady, vznikne smrtící koktejl. V atmosféře všudypřítomného strachu, kdy smrt hrozí odkudkoliv a kdykoliv, nemůžete věřit nikomu. V Patnáct mínus se nehraje o peníze, ale o to, kdo koho dřív zabije.

Recenze: Poslední

1. června 2017 v 20:26 | Aires |  Recenze
Autor: Alexandra Oliva
Počet stran:
304
Vydání: Knižní klub, 2017
Anotace:
Chtěla zažít dobrodružství. Nikdy by ji nenapadlo, jak daleko všechno zajde… Začalo to jako televizní reality show, nazvaná příznačně Ve tmě. Dvanáct účastníků vysadili v lesích a vystavili podmínkám, které měly prověřit jejich sílu, odolnost, vytrvalost. Izolovaní od vnějšího světa netuší, že v něm došlo k něčemu strašlivému. Jakékoli projevy zkázy chápou coby součást hry. Všude je přece sledují kamery, odposlouchávají mikrofony. Alespoň tak tomu všichni věří, včetně mladé ženy přezdívané Zoo, jedné z favoritek soutěže. Zoo chce obstát, tvrdošíjně jde za svým cílem. Ale realita se děsivě a nenávratně změnila. Tady už nejde o vítězství, ale o přežití…

HODNOCENÍ: ★★★★

Začalo to jako velkolepá televizní reality show, jejíž účastníci měli bojovat o přežití. Reality show Ve tmě má prověřit jejich schopnost přežít, vyzkoušet jejich odhodlání a zlomit je. Vyzbrojení jen kompasem, odvahou a svými znalostmi čelí soutěžící všem nástrahám divočiny. Jenže hra se brzy změní v děsivou realitu a skutečný boj o přežití. Soutěžící teď opravdu klopýtají ve tmě, v post-apokalyptickém světě plném mrtvých. Show už skončila, ale nikdo to neví...

Na začátku soutěže je dvanáct různých soutěžících a všichni touží vyhrát. Všichni chtějí být poslední, protože poslední vyhrává. Soutěž má naprosto reálně napodobit boj o přežití. Nejprve přijdou lehké úkoly, jako zorientovat se v terénu nebo sehnat si jídlo. Jednou ze dvanácti soutěžících je i Zoo, která chce zažít poslední velké dobrodružství, než se usadí. Reality show Ve tmě je pro ní výzvou. Touží si dokázat, že na to má. Místo přežití v divočině jí však čeká přežití v post-apokalyptickém světě zničeném nákazou. Izolovaná od vnějšího světa Zoo netuší, že prázdné domy nejsou jen kulisy, mrtvá těla nejsou jen figuríny a post-apokalyptický příběh není jen výmyslem produkce, jak více zaujmout diváky, ale drsná realita...

Alexandra Oliva ve svém debutovém románu Poslední vytvořila dokonalé pozadí k drsné reality show. Toužili jste někdy nahlédnout za kamery? Máte rádi Hunger Games? Chcete vědět, jak si se stupňujícími se výzvami poradí všichni soutěžící? Zkušený Stopař, ostřílený Rančer, odhodlaná Zoo nebo něžná Servírka?

Kniha je psaná dvěma různými styly. První je psaný přímo z pohledu hlavní hrdinky Zoo. Druhý je vyprávěný z pohledu třetí osoby a ukáže vám, co uvidí diváci v televizi. Odhalí vám zákulisí soutěže, triky střihačů a schopnosti všech hráčů. Občas narazíte i na komentáře lidí z internetu, kteří reagují na odvysílaný díl. Navíc se ještě střídají kapitoly z minulosti a přítomnosti. Na začátku to působí trochu nesouvisle, brzy ale zjistíte, že autorka sleduje určitý cíl. Nápad smíchat reality show a post-apokalyptický svět, je geniální. Spolu se Zoo si užijete spoustu adrenalinu, divoké bušení srdce a nejistotu. Je Poslední soutěžící nebo snad poslední přeživší člověk na Zemi?

Přesto je však znát, že Poslední je autorčina prvotina. Soutěži chybí pravidla a občas kniha působí neuspořádaně. Chtělo by to přitvrdit, méně se mazlit se soutěžícími a ještě více rozehrát hru. Ideálně tak, aby si ani čtenář nebyl jistý, jestli je vše fikce nebo skutečnost. Neuškodilo by knize dodat hloubku, tak aby z ní byla cítit beznaděj, osamění a další emoce. Poslední je taková prskavka. Srší nápady a potenciálem, ale jiskry, které mají čtenáře přikovat ke čtení, letí spíše všude okolo, než do čtenářova srdce.

Přesto se u Poslední rozhodně nudit nebudete. I s drobnými nedostatky je Poslední pořád velmi lákavým soustem. Kniha je doslova nabitá akcí a plná výzev. Sáhnete si až na dno. Zjistíte, že zoufalé situace si žádají zoufalé oběti a neustálou víru, že bude lépe. Zkrátka zapomeňte na výměnu manželek nebo na trosečníky na ostrově. V Poslední je rozehraná mnohem lákavější hra s jedinečnou atmosférou. Stačí jen otevřít knihu a přidat se k přeživším. Vytáhněte kompasy, vzpomeňte si na heslo skautů - vždy připraven a vzhůru do víru post-apokalyptické hry o život!