Pád kniha vs. film

27. června 2017 v 21:27 | Aires
Kniha: Pád
Autor: Lauren Kate
Vydání: Knižní klub, 2011

Film: The Fallen (Pád)
Režie: Scott Highs
2016, 91minut

Nejdříve byla temnota a potom nebe ozářily nádherné bytosti. Andělé. Mír na nebesích však netrval dlouho. Brzy vypukla válka. Andělé se rozdělily na dvě strany a každý si musel vybrat dobro nebo zlo. Posvátnost nebe nebo chaos ničení. Jeden z andělů však odmítl, protože věřil, že jediná věc, pro kterou stojí za to bojovat, je láska. Za svoji volbu byl vyhnán z nebes a stal se Padlým andělem, odsouzeným k věčnému prokletí....

Tak začíná příběh Lucindy Priceové, která má za sebou děsivou a nevysvětlitelnou nehodu s požárem, při které zemřel její přítel. Navíc ji od dětství pronásledují temné halucinace. Luce se proto ocitá v internátní škole Meče a kříže, která je prapodivným ústavem pro duševně nevyrovnané teenagery. Jediná povolená barva je černá. Uprostřed kampusu stojí válečný hřbitov a emo studenty se to tu jen hemží. Dovedete si představit depresivnější místo? Ponurý školní kampus však brzy osvítí přítomnost Daniela Grigoriho. Záhadný blonďák s fialovýma očima ji neuvěřitelně přitahuje. A i když ji Daniel místo pozdravu počastuje zdviženým prostředníčkem, Luce je rozhodnutá dostat se k němu blíže. Má totiž zvláštní pocit, že ho odněkud zná. Je jí neuvěřitelně povědomý a Luce je rozhodnutá o něm zjistit více. V paměti ji navíc vyskakují zvláštní vzpomínky na společné chvíle, které s ním však prožít nemohla, protože se odehrávají v jiné době a na jiných místech. Nebo je prožít mohla? Jaké tajemství před ní Daniel skrývá? A kdo je charismatický Cam, který o ni jeví veliký zájem? Luce se svým křehkým srdcem se brzy zamiluje. Otřese její láska nebesy?


KNIHA
hodnocení:
Pád byla první kniha s andělskou tématikou, kterou jsem četla. Pamatuji si, že poprvé jsem jej četla těsně po jeho vydání a z knihy jsem byla značně rozpačitá. Jelikož jsem se dozvěděla, že podle Pádu je natočený i stejnojmenný film, rozhodla jsem si dát re-reading. A jak to dopadlo?

Neměla jsem nebesky vysoká očekávání, přesto mě čekal drsný Pád. Kniha má zajímavý nápad. Padlý anděl odsouzený se neustále zamilovávat do své lásky, jejíž duše se vždy po 17 letech reinkarnuje. Nezní to úplně špatně? Jistě trochu přitažené za vlasy, ale s tím se v tomto žánru musí počítat. Zpracování knihy už je však horší. Největší kámen úrazu je hlavní postava Lucindy, která by potřebovala tak trochu sletět z nebe, aby se jí v hlavě rozjasnilo. První co ji zajímá v nové škole je, jestli si s ní ten sexy kluk, co vypadá jak andílek, vyjde na rande nebo ne. Shodou okolností ten kluk vážně andílek je, přesněji řečeno padlý anděl. A na této škole je dokonce padlých andělů celá hromada. A celý svět stojí a padá na tom, jestli se Luce zamiluje nebo ne...

Luce na mě působila jako sobecká stalkerka, která potřebuje být centrem pozornosti. V knize není nic vysvětleno, vrší se jedna záhada za druhou a něco podstatného se dozvíte až na konci. Jinak celý děj knihy připomíná tlachání náctileté, která se samou láskou zbláznila...


FILM
hodnocení:

Na filmové zpracování jsem mnoho chvály neslyšela. Přistupovala jsem k němu tedy značně opatrně. A světě div se, film se mi líbil více. V knize mě nejvíce vytáčely myšlenkové pochody Luce. Ve filmu se Luce zmůže jen na smutný toužebný pohled Belly Swannové ze Stmívání a neventiluje divákům své nejnitěrnější myšlenky. Nejspíše proto se na to koukalo mnohem lépe, než se četla kniha. Zbytečné nudné pasáže se proškrtaly, dodala se tomu trocha akce, do filmu se nasadili mladíci pěkní na pohled, aby se bylo na co dívat. Po vizuální stránce to bylo pěkné. Po dějové stránce slabší, ale pokud jste četli knihu, víte co čekat a nemůžete být proto překvapeni. Přirovnala bych to k nové verzi Stmívání, jen s tím rozdílem, že tu máme andílka místo jiskřivého upíra.

Rozhodně nechci knihu a film jen pomlouvat. Pád měl dříve velké množství fanoušků, takže nějaké kouzlo určitě má. Já knihu hodnotím jako průměrnou. Proto jsem měla obavy, co dokázali filmaři provést s filmem. Nakonec to nebyla nebeská katastrofa, jako jsem si myslela. Film celkem mile překvapil. Pád tedy není proPadák. Jen průměrný film, na který se rádi podíváte, protože vždy je milé kouknout se na film podle knižní předlohy, kterou jste četli.

5 největších rozdílů mezi knihou a filmem (bez důležitých spoilerů)

1. Cam daruje Luce černé šaty, v kterých Luce vypadá jako princezna z emoškoly :)
2. Daniel si ve filmu ušetří zdvižený prostředníček. Asi by to bylo pro diváky nevhodné :)
3. Ve filmu není uprostřed školy válečný hřbitov. Andělská bitva se proto odehrává přímo na nebi.
4. Cam je ve filmu mnohem charismatičtější, než v knize. Asi to dělá ta image darebáka.
5. Film má trochu větší rozměr -bibličtější a epičtější charakter o válce mezi anděli, než kniha, ve které není vůbec vyvětleno, kdo jsou padlí andělé a proč jsou na Zemi mezi námi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 misa660 misa660 | Web | 28. června 2017 v 18:15 | Reagovat

to nevypadá zas tak zle! asi si to stáhnu :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama