Listopad 2017

Recenze: Strom lží

25. listopadu 2017 v 21:42 | Aires
https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/345861/big_strom-lzi-r4G-345861.jpgAutor: Francesca Harding
Počet stran:
410
Vydání: Omega, 2017
Anotace:
Faith vždy obdivovala a zbožňovala svého otce, jednoho z nejslavnějších přírodovědců své doby. A stejně jako otec vždy milovala vědu. Skandál však přinutil její rodinu opustit rodný Kent a uchýlit se na maličký ostrůvek Vane. Faith se ocitá ve zcela cizím prostředí s neznámými lidmi, kteří navíc nejsou ani jí, ani její rodině vůbec nakloněni. Ale to není to nejhorší…
Když její otec za záhadných okolností zahyne, Faith zjišťuje, že nikdo nemá v úmyslu vyšetřit, co se doopravdy stalo. V otcových dokumentech je však stopa: zmínka o tajemné rostlině, která má moc odměňovat lež pravdou. Faith je sama, nemá žádné spojence. Musí tedy využít jedinou možnost, kterou má - Strom lží. Musí lhát, aby odhalila pravdu. Jenže netuší, že než konečně dospěje k pravdě, po které touží, dozví se spoustu věcí, které by bylo lepší nevědět.

HODNOCENÍ:

Strom, který vás za lež odmění pravdou.
Strom, který vám může dát tajemství, jaká nezná nikdo jiný a odhalí všechny záhady světa.
To je Strom lží, pro který se zabíjí.

Čtrnáctiletá Faith vždy obdivovala svého otce, který je uznávaným přírodovědcem. Jenže kolem její rodiny se teď stahují mračna pomluv. Lidé si šeptají, že její otec je podvodník. Rodina se proto stěhuje z Kentu na maličký ostrůvek Vane, kde má její otec reverend Sunderly vést vykopávky. Faith po něm zdědila lásku k vědě, přírodě a velkou zvídavost. A ta se jí teď bude hodit, ačkoliv to ještě netuší.

Krátce po příjezdu se ukáže, že drby se již rozšířili i do tohoto zapadlého koutku světa. Místní obyvatelé se na její rodinu dívají skrz prsty a chovají se nepřátelsky. Vše vyvrcholí v okamžiku, kdy její otec za záhadných okolností zemře. Všichni jeho smrt odsoudí jako sebevraždu a její rodinu zavrhnou docela. Faith však věří, že šlo o vraždu a s nejasnými odpověďmi nespokojí. Je odhodlaná zjistit, co se otci stalo. Brzy narazí na stopu, která vše změní. V otcových denících najde zmínku o tajemné rostlině, která se živí lží a plodí hořké ovoce pravdy. Legendární strom lživosti roste jako liána a rozpíná se ve tmě. Pokud mu pošeptáte lež, odmění vás pravdou. A čím více lidí lži uvěří, tím větší tajemství vám strom odhalí. Faith doufá, že jí tajemný strom pomůže rozluštit okolnosti otcovi smrti. Podaří se jí odhalit vraha?

Strom lží je kniha, která vás zavede až na samou hranici vědy a fantazie. Příběh v sobě totiž kombinuje spoustu originálních témat. Mystika se střetává s racionální vědou a víra kolísá když dojde na objevení legendárního stromu. Jako třešnička na dortu je tu ještě Faith a její touha být uznávanou vědkyní, což je věc 19. století naprosto neslýchaná. V tomhle období vládne představa, že ženy jsou pouhým módním doplňkem manžela a netoulají se myšlenkami u rostlin, zkamenělin a vykopávek. Faith z této rovnice poměrně a svoji inteligenci musí skrývat.

Právě pro její chytrost si Faith snadno oblíbíte. Tichá a způsobná Faith, která dodržovala společenské normy, může při pátrání po vrahovi konečně použít veškeré své schopnosti. Její lži brzy začnou žít vlastním životem. A v tom spočívá další krásná metafora v této knize. Autorka zdařile ukazuje, že stačí rozšířit jen střípek lži a fantazie lidí už si zbývající obraz vyplní.
Strom lží je vlastně originálních přirovnání a nápadů doslova plný. Moc se mi líbila hlavní myšlenka - strom, který se rozpíná ve tmě a roste ze lží, přetvářky a pomluv. Celá atmosféra knihy je mírně ponurá a tajemná. Přispívá k tomu i prostředí odstrčeného ostrova a temnota, která sálá ze samotného stromu lží.

Autorka má i zajímavý styl vyprávění. Má bohatou slovní zásobu a dokáže příběhu vdechnout život. Příběh je psaný v er-formě. Možná kvůli netradičnímu poetickému stylu psaní jsem se nemohla zpočátku pořádně začíst. Nahrává tomu i fakt, že něco pořádného se začne dít až v půlce knihy. Autorka mezitím kouzlí se slovy, popisy a připravuje si semínka příběhu. Strom lží však klíčí pomalu a plodit ovoce toho pravého čtenářského vzrušení začne až ve své druhé polovině.

I přes vlažný začátek má Strom lží potenciál okouzlit rozmanitou skupinu čtenářů. Kombinuje v sobě historický román, mystiku i detektivní zápletku. Pokud však více tíhnete k akčním detektivkám nebo se domníváte, že jde o young adult fantasy, jste vedle jak ta jedle. Tahle kniha vám nedopřeje prudké návaly adrenalinu. Strom lží na vás zapůsobí spíše skrz svoji hlubší myšlenku a originalitu. Srší z něj brilantní nápady a vyniká v množství malých detailů, které podtrhují atmosféru.

To nejlepší v angličtině za říjen

9. listopadu 2017 v 12:59 | Aires
V září se to novými zajímavými knižními kousky jen hemžilo a hádám, že spousta z nás by si přála mít knihovničku nafukovací. To nejlepší, co vyšlo tento měsíc v angličtině, najdete v tomto článku. Snad vám přinese inspiraci, naláká vás ke čtení anebo vám ukáže, na co se můžeme těšit a doufat ve vydání v češtině :)Wild Beauty (Anna Marie McLemore)
YA fantasy, magický realismus
La Pradera je nádherná zahrada, která okouzlují hosty z celého světa. Stará se o ni skupina žen, které však nejsou schopni ji opustit. Zároveň jsou také prokleté. Pokud se zamilují, jejich milenec se ztratí. Zahrada jim ho vezme. Jenže pak jednoho dne Estrella v zahradě najde podivně oblečeného chlapce, který si nepamatuje, co se s ním stalo. Je snad vzkříšením některého ztraceného milence z předchozí generace? A jak zlomit prokletí zahrady?

Forest of a Thousand Lanterns (Julie C.Dao) YA fantasy, retelling
Asijská fantasy o tom, jak jedna rolnická dívka chce být císařovnou a o temnotě, kterou musí rozpoutat, aby dosáhla svého osudu. Osmnáctiletá Xifeng je krásná. Hvězdy říkají, že je předurčená k velikému osudu. Má být císařovnou, ale jen pokud dokáže využít své temné srdce. Je tato cena za trůn příliš vysoká? Protože aby dosáhla svého snu, musí zničit mladého muže, kterého miluje a za svůj úspěch zaplatit nevinnou krví.

The Last Namsara (Kristen Ciccarelli)
YA dračí fantasy
Na začátku se objevila Namsara: dítě nebe a ducha, které šířilo lásku a smích. Ale tam, kde je světlo, musí být temnota - a tak tam byl také Iskari. Dítě krve a měsíční světla, přinášející smrt. V duchu těchto legend vyrůstá Asha, dcera krále a nejlepší drakobijce v celém království. Touží se však osvobodit od dohodnutího svazku s krutým velitelem. A tak kývne na nabídku - svoboda za to, že ušetří život posledního mocného draka v království. Tahle nabídka ji však zavede na stopu starých legend a Asha zjistí, že staré legendy jsou pravdivé.

Satellite (Nick Lake)
YA vesmírná sci-fi
Měsíc 2 je vesmírná stanice, která obíhá přibližně 250 kilometrů nad Zemí. Je to také jediný domov, který patnáctiletý Leo poznal. Narodil se ve vesmíru ve stavu beztíže, daleko od lidí. A teď se poprvé má podívat na Zemi. Ale je skutečně připravený na život na naší planetě? Život je tu totiž mnohem zrádnější a krutější než ve vesmíru.The Glass Spare (Lauren de Stefano)
YA fantasy
Lauren de Stefano možná znáte jako autorku u nás nedovydané trilogie Zahrada nesmrtelnosti. Její nová kniha vypadá hodně dobře. Vyhnaná princezna. Smrtelné prokletí a království ve válce. Princezna Will dosud vyrůstala o samotě. Její otec je posedlý budováním říše a válkou. Will touží poznat svět venku za hranicemi paláce. A když se to jednou stane, zjistí, že její dotek mění lidi v drahokamy. Její schopnost se stává zbraní. Jediné řešení je utéct. A na své cestě za vykoupením se z prokletí potká prince, který má své představy o tom, o co udělat s jejím nadáním...

Beast made of Night (Tochi Onyebuchi)
YA fantasy
Ve městě Kos mohou mágové vyvolat hříšníky jejich hříchů. Jejich vinu a zlé skutky mohou vyvolat jako smrtonosné bestie. Tai, nadaný mladý mág, už oprostil spoustu lidí od hříchů. Jenže za to platí vysokou cenu. Na kůži se mu rozpíná tetování a trápí ho vina, kterou od svých klientů přebral do své mysli. Teď je povolán, aby zneškodnil dokonce královský hřích. A nebude to vůbec lehké. Tai bude muset bojovat o záchranu města i o život princezny, do které se zamiluje.

The Midnight Dance (Nikki Katz)
YA
Tato kniha nemá na Goodreads nejlepší hodnocení. Ani podle anotace nezní jako převratný příběh, ale ta obálka mě fascinuje. Hlavní hrdinkou je sedmnáctiletá Penny, která studuje na elitní baletní škole spolu s dalšími jedenácti dívkami. Vše se odehrává pod taktovkou přísného baletního mistra, který sleduje každý krok dívek. Penny si už ani nevzpomíná na život před tím, než se do této školy dostala. Ale pak se seznámí s chlapcem z kuchyně a na povrch se začnou dostávat záblesky jejích vzpomínek. Penny najednou začne zpochybńovat motivaci mistra a musí nalézt způsob, jak ze školy utéct.

The Key (Jennifer Anne Davis)
YA fantasy
Sedmnáctiletá Rema žije v brutálním království, kde lidé hladoví a za jediný zlý pohled může následovat smrt. Darmik je syn krále a velitel královské armády. Tráví své dny tím, že posluhuje otci a snaží se udržet bouřící se národ pod kontrolou. Při náhodném setkání mezi Remou a Darmikem přeskočí jiskra. Jenže Rema je odvedena do královského paláce a má se stát figurkou, která udrží prince poslušného. Zamčená v královském hradě, je Rema přesto klíčovým hráče v boji o moc a k obnovení míru do království.

Recenze: Plamen v temnotě

9. listopadu 2017 v 11:44 | Aires |  Recenze
https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/342816/big_plamen-v-temnote-hmQ-342816.jpgAutor: Sabaa Tahir
Počet stran: 472
Vydání: Host, 2017

Anotace:

Eliasovi a Laie jde o život. Po Čtvrté zkoušce a událostech, k nimž při ní došlo, se vojáci vydávají na lov dvou uprchlíků, kteří utekli ze Serry. Laia se chystá proniknout do Kaufu, nejstřeženějšího imperiálního vězení, aby zachránila svého bratra. A Elias je rozhodnut jí pomoci, přestože se tím vzdává poslední šance na svobodu. Temné síly, lidské i ty z jiného světa, však pracují proti nim. Dvojice musí na každém kroku své cesty bojovat, aby přelstila nepřátele: krvežíznivého císaře Marka, nemilosrdnou Velitelku, sadistického Dozorce, který vládne kaufskému vězení a - což je nejbolestivější - i Helenu, Eliasovu dlouholetou přítelkyni, která nyní zastává funkci císařova Krkavce

HODNOCENÍ:★★★★★
Jiskra v popelu nemá svůj název náhodou. Skutečně ve vás zažehne jiskru, která se bude s každou další stránkou rozdmýchávat v plameny, až na konci spálí vaše srdce na prach. Úplně stejné účinky na vaši oběhovou soustavu bude mít i její pokračování Plamen v temnotě. Vítejte znovu ve světě připomínajícím brutální Římskou říši.

Impérium je země písku, ostrých mečů a chladnokrevných válečníků. Jedním z nich je i Elias Veturius, nejlepší voják Šerosrázské akademie. Od malička byl vychováván k tomu být Maskou, bezcitným elitním vojákem. Své tělo a krev zaslíbil Impériu. Duši mu však dát nechce a za to má zaplatit životem. Elias neuspěl v nedávných zkouškách, z kterých měl vzejít nový císař a nyní je na útěku společně s učeneckou dívkou Laiou.

Laia pokračuje ve svém zarputilém boji o osvobození jejího utlačovaného národa a zároveň se snaží zachránit bratra z nejpřísněji střeženého vězení v Impériu. Společně s Eliasem je čeká nelehký úkol. Na každém kroku číhá smrtelné nebezpečí. V patách mají spoustu pronásledovatelů, včetně Eliasovi nejlepší přítelkyně Heleny. Ta je teď Krkavcem, císařovou pravou rukou. Ona a Elias najednou stojí na úplně opačných stranách. A aby toho nebylo málo, pracují proti nim i temné magické síly. Zkrátka na této cestě za osvobozením vás čeká svištění naostřených šamšírů, zlomená srdce, ale i naděje a láska, které budou hořet jako jasný plamen v temnotě.
Sabaa Tahir již prvním díle s názvem Jiskra v popelu rozehrála skutečně velkolepé představení. Druhý díl se vyhoupl ještě o laťku výše. Plamen v temnotě je již plnokrevná epická fantasy a je tu znát velký posun. Tato série se odpoutala se od běžných klišé young adult žánru. Míří do závratných výšin a rozvíjí se jedině k lepšímu.

Druhá kniha začíná prakticky tam, kde první díl skončil. Už od začátku vás autorka nenechá vydechnout. Adrenalin, bojové šarvátky, zrada a překvapení se na vás valí ze všech stran. Čeká vás velký nápor na nervy, slzy, krev i pot. Tato kniha vtáhne čtenáře do děje a nepustí ho až do poslední stránky.

Autorka umí moc výborně popsat myšlenky všech postav a zdůraznit jejich charakter. Kapitoly jsou opět psané střídavě z pohledu Eliase a Laiy, což pěkně zvyšuje čtivost a napětí. Další vypravěčkou je navíc i Helena. Nejspíše nebude vaší nejoblíbenější postavou, ale bylo velmi zajímavé nahlédnout za oponu jejích myšlenek. Tyhle postavy zkrátka žijí nejen mezi stránkami, ale i v hlavě čtenáře, který s nimi chce vše prožívat, milovat i bojovat.

Jediný drobný zádrhel je v dialozích. Oproti předchozímu dílu mám dojem, že tu dialogy trochu váznou, jako by postavy ne vždy věděli o čem si povídat. Autorce to však lehce odpustíte, protože jinak jsou svět i příběh do detailu promyšlené. Je znát, že autorka splétá nitky a vede své postavy k určitému cíli. Není to však pohádka na dobrou noc. Tahle kniha je nepředvídatelná jako život sám. Občas je nesmírně krutá a nespravedlivá. Jindy je plná emocí a dojmů. A přesně taková má dobrá kniha být. Je to strhující příběh, na jehož konci padnete na kolena do písku Impéria a budete žadonit o další díl.

Vychází v listopadu

7. listopadu 2017 v 19:24 | Aires |  Kdy co vyjde/vyšlo

YA fantasy
Gemina (Akta Illuminae #2) - Amie Kaufman, Jay Kristoff - CooBoo
Temné proroctví (Apollonův pád #2) - Rick Riordan - Fragment
Králova klec (Rudá královna #3) - Victoria Aveyard - CooBoo
Dívka z inkoustu a hvězd - Kiran Milwood - Fragment

Z vůle luny (Příběhy nového světa #1) - P.C. Cast - Yoli
Půlnoční klenot (Třpytný dvůr #2) - Richelle Mead - Domino
Specialistka - Stephenie Meyer - Egmont
Severská mytologie - Neil Gaiman - Argo
Ctnosti králů (Dynastie pampelišek #1) - Ken Liu - Host
Ostří mrtvého muže (Temné bratrstvo #3) - Luke Scull - Host
Skleněná past - Eric Fouassier - Jota
Temné hlubiny (Erica Foster #3) - Robert Bryndza - Grada
Ztracené světlo - Jil Santopolo - Knižní klub
Šílené výčitky - Liane Moriarty - Knižní klub
Mafiosa (Krev za krev #3) - Catherine Doyle -Baronet
Nejtemnější kouty - Kara Thomas - CooBoo

Recenze: Mortal Song

7. listopadu 2017 v 19:20 | Aires |  Recenze


Související obrázekAutor: Megan Crewe
Počet stran: 382
Vydání: Fragment, 2016
Vydání u nás: nechystá se
Sořin život byl plný magie - dokud se nezjistila, že všechno je lež.
Sora je dědičkou království hory Fuji. Je kami, japonská strážkyně přirozeného světa. Dokáže vnímat životní sílu, duši přírody a všech zvířat. Spolu s dalšími kami žije již po celé generace na hoře Fuji a stará o to, aby náš svět byl v harmonii a v rovnováze. Jenže jednoho dne horu napadne přízračná armáda duchů. Sora stěží unikne vlastním životem a zjistí krutou pravdu. Ona je jen návnadou. Podstrčeným lidským dítětem. Skutečná dědička s kouzelnou mocí kami je ukrytá v bezpečí. Sora ji musí najít, aby zachránila posvátnou horu a ochránila své blízké.
Sora a její ochránce Takeo se vydávají do současného Tokia, aby našli princeznu a kouzelný meč. Duchové jim jsou v patách, chtějí otevřít brány do světa mrtvých a vypadá to, že svět brzy upadne do chaosu. Uprostřed toho všeho se Sora musí vypořádat s lidskými slabostmi, jako je únava, fakt, že je bez schopností a se zrádnými lidskými city...
Bylo zvláštní, že většina lidí nevěřila, že můj druh existuje, ale modlila se k nám, spíše ze zvyku, než z víry. Ale my jsme tu pořád byli. Žili jsme na hoře Fuji a působili jako ochránci. Krotili jsme bouře, starali se o duše a o oheň, který číhal uvnitř hory.
Vzpomínáte si na autorku série Tak padne náš svět? Megan Crewe je zpět, s novou fantasy, která se odehrává v moderním Japonsku. K přečtení knihy mě nalákala povedená obálka a netradiční kulisy Asie a její mytologie. Navíc tahle kniha obrací zavedený koncept - mladý YA hrdina zachrání svět naruby. Sora si myslela, že na jejích bedrech bude spočívat záchrana světa a hle, ukázalo se, že neumí vůbec nic. Není tedy tou nejhlavnější hrdinkou, ale to ničemu nevadí. Sledovat vše z jejího pohledu bylo zajímavé a pořádně akční.
Příběh se rozbíhá pomalu, ale pak nabere pořádně rychlý spád.. Autorka to možná trochu přehnala, ale protože tu byl dostatek bojůvek s legendárním mečem a pár přepadení duchů, odpouštím jí to.
Romantika má v knize jen vedlejší roli, tady se především bojuje. Scházelo mi tu však trochu více emocí a vtipu, vše se tu bere vážně. A mírným zklamáním byl i konec - asi jako kdyby jste ukecali Voldemorta z Harryho Pottera, ať se dá na charitu a dobrovolné práce. Něco tak neuvěřitelného se může povést vážně jenom posvátné kami...
Kniha měla originální nápad a velký potenciál, který ale zůstal nevyužitý. Čekala jsem kupu japonské mytologie a dostala jsem spíše divokou honičku napříč Tokiem. Přesto však můžu knihu doporučit. Pokud chcete něco originálního, s celkem sympatickými hrdiny, a libujete si v knihách s tempem rychlovlaku, je to vynikající volba.

Recenze: Ta přede mnou

1. listopadu 2017 v 14:06 | Aires |  Recenze
Autor: J.P. Delaney
Počet stran:
344
Vydání: Ikar, 2017
Anotace:
Emma se snaží vzpamatovat z traumatického přepadení a hledá místo, kde by mohla začít nový život. Ovšem v žádném z bytů, které navštíví, se necítí bezpečně. Dokud nenavštíví dům na Folgate Street. Je to mistrovské architektonické dílo - minimalistický design a skla se vzdušnými, otevřenými prostory. Ten dům má ovšem také svá pravidla. Tajemný architekt, který ho projektoval, má totiž pro nájemníky celou řadu nařízení - žádné knihy, ozdobné polštáře či jiné dekorativní předměty, dokonce ani fotografie. Tenhle prostor má totiž své nájemníky změnit a také to udělá.
Jane prožila osobní tragédii a také ona potřebuje nový začátek. Když objeví dům na Folgate Street, okamžitě ji uchvátí. Brzy po nastěhování se však Jane dozvídá o záhadném úmrtí předchozí nájemnice. Čím více se Jane snaží v onom příběhu rozlišit pravdu od lží, tím více je nucena podřídit se stejným pravidlům, dělat stejná rozhodnutí, stýkat se s těmi samými lidmi a zažívat stejný teror jako ta předešlá…

HODNOCENÍ:★★★★

Emma a Jane. Tehdy a teď. Dvě ženy, které se nikdy nepotkaly a přesto mají mnoho společného. Obě mají za sebou traumatický zážitek a hledají vhodné místo pro nový začátek. Tím ideálním místem pro novou životní etapu je dům ve Folgate Street. Není to však vhodné bydlení pro každého. Tento dům nemá nájemníkům sloužit. Naopak je má změnit a také je nenávratně změní...

Jane právě přišla o své dítě a jediný způsob, jak se z této tragédie vzpamatovat, je začít úplně od začátku. Prvním krokem je najít si nové bydlení. Poté, co Jane objeví dům ve Folgate Street, okamžitě jí uchvátí jeho ohromné prostory, minimalistický styl a prosklené stěny. Tento byt však nájemníkům diktuje řadu podmínek. Žádné osobní předměty, dekorace, polštářky, domácí mazlíčci nebo knihy. Zakázané je vše od oblečení na podlaze až po rovnání koření jinak než podle abecedy. Je to dům, který má své nájemníky vést k minimalismu. K tomu, abych jejich kolonka -,, napište vše, co k životu považujete za nezbytné,, - byla prázdná.

Jane nové bydlení uchvátí a spolu s ním i architekt domu Edward. Možná, že pohledný a řádem posedlý Edward, pro ni bude tím pravým lékem zapomnění. Jenže Jane brzy zjišťuje, že dům má temnou minulost. Je s ním spojená záhadná smrt předchozí nájemnice. A je skutečně jen náhoda, že původní obyvatelka domu Emma je Jane neuvěřitelně podobná? Jane se snaží zjistit více o Té před ní. A aniž by si to uvědomovala, kráčí přesně v jejích stopách. Jejich životy se začnou nebezpečně podobat. Povedou oba k tragickému konci? Vybere si podivný dům další daň na životech?

,, Člověk nemůže vyprávět stejný příběh dvakrát a čekat jiný konec.

Ta přede mnou je psychologický thriller o dvou ženách, které touží po novém začátku. Jenže dům ve Folgate Street se místo oázy klidu změní v místo naplněné děsem. Strach bude brzy pronásledovat i vás, protože tento thriller se vám doslova zařízne pod kůži. Autor, skrývající se pod pseudonymem J.P. Delaney, prokázal neobyčejné spisovatelské schopnosti. Ta přede mnou vás bude děsit, fascinovat a především bude jednou velkou hádankou, která čeká na rozuzlení.

V knize se střídá vyprávění z pohledu Jane a předchozí nájemnice Emmy. Kapitoly jsou nadepsané jako Tehdy a Teď. Jejich vyprávění od sebe dělí několik let a přesto budete mít pocit, jakoby vyprávěly úplně stejný příběh. A právě v tom je největší kouzlo této knihy. Postupně se obě ženy začínají řídit stejnými pravidly a dělat stejná rozhodnutí. A právě z té podobnosti vás skutečně mrazí. Především, když víte, že obě se nejspíše řítí vstříc smrti.

Autor si umí výborně pohrát s myslí čtenáře. Postupně budete odhalovat jednotlivé střípky příběhu a tápat mezi pravdou a lží. Krátké kapitoly dodávají knize spád a jakmile se začtete, je to jako kdybyste vstoupili do domu na Folgate Street. Už nemůžete jen tak odejít. Příběh nad vámi převezme stejnou kontrolu, jako onen dům nad hlavními hrdinkami. A stejně jako ony se cítí ve ponurém bytě nepříjemně, tak i na vás dolehne mrazivě napínavá atmosféra.

Kniha je poutavá, opředená rouškou tajemství, napínavá a nepředvídatelná. Čeká vás řada překvapivých objevů, temný stín podezření, až nakonec zjistíte, že nemůžete věřit ani vlastní mysli. Možná jen samotný konec je trochu odfláknutý. Velkolepé finále, které budete rozdýchávat ještě do druhého dne, se totiž nakonec nekonalo. Další drobnou výtku mám k tomu, že v kapitolách, které vypráví Emma, nejsou uvozovky. Je proto dost nepřehledné poznat přímou řeč.

Přesto má tato kniha vše, co si od dobrého thrilleru můžete přát. Ta přede mnou je dokonale promyšlená a uhrančivá. Prožene vás jako pavouk skrz děsivou pavučinu lží až budete lapat po dechu napětím. Jednotlivá vlákénka jsou dobře propletená a ze své sítě vás kniha pustí až na samotném konci.