Prosinec 2017

Největší propadáky letošního roku

28. prosince 2017 v 20:05 | Aires |  Speciály
Blíží se konec roku a s ním spojené bilancování. Nejspíše každý knihomol přemýšlí nad tím, jaké nejlepší knihy za uplynulý rok přečetl. Nesmíme zapomenout i na stinnou stránku tohoto pomyslného žebříčku - na knihy, které na nás nezapůsobily tím nejlepším dojmem. Ať chceme nebo ne, v knižním světě na nějaké zklamání dříve či později narazíme. Pět knih, které mě z nějakého důvodu neoslnily, nenaplnily má očekávání nebo mě jednoduše nebavily, vám představím v tomto článku.1. Mořeplavec (Diana Gabaldon) - utajené scény aneb chybějící stránky
Příznivci Cizinky, prosím neukamenujte mě. Patřím mezi vás. Cizinka je moje oblíbená série, která si nevyhnutelně našla místečko v mém čtenářském srdci. Příběh Claire doslova hltám a na Mořeplavce jsem se skutečně těšila. Mořeplavec jako příběh je ohromný, dojemný, napínavý. Jednoduše silný příběh, přesně takový, jaké mám ráda. Ale co se týče samotného provedení knihy, tak nové vydání Mořeplavce je pro mě největším knižním zklamáním letošního roku. S hrůzou jsem totiž zjistila, že pár stránek (ehm asi 50) recenznímu výtisku chybí a naopak asi 80 jiných je v knize dvakrát. A zrovna na těch klíčových chybějících stranách se Jamie konečně shledává s Claire, takže si umíte jistě představit mé rozčarování. Ty nejlepší a nejemotivnější scény mi měly zůstat utajeny, naštěstí knihovna to se svým vydáním Mořeplavce jistí. Ovšem to, že tenhle knižní salát někdo pustil do oběhu, za to rozhodně palec dolů.
2. Všichni ptáci na nebi (Charlie Jane Anders) - ach, ten magický realismus

Lákavá anotace, přenádherná obálka a uvnitř plytký příběh. Kniha Všichni ptáci na nebi je ověnčená řadou cen za literaturu. Jak ovšem napovídá hodnocení na Databázi knih, na čtenáře příliš nezapůsobila. I já jsem si na ní těžko hledala něco pozitivního. Když si přečtete anotaci, získáte dojem, že tuhle knihu musíte mít. Jenže pak přijde lehké rozčarování, že jde o něco úplně jiného, než jste si představovali. Ze začátku má příběh kouzelnou atmosféru a velký potenciál. Časem však zajede do nudných kolejí a to kouzlo se úplně vytratí. Této knize se nedá upřít její jedinečnost a krásná myšlenka skrýt v ní poselství o rovnováze přírody a technologií. Jenže kromě těchto aspektů byla kniha poměrně nudná. Pro mě to bylo třetí setkání s magickým realismem a potřetí dopadlo špatně.

3. When Dimple met Rishi (Sandhya Menon) - hrdinka na zabití

Tato kniha u nás sice nevyšla, ale v létě kolem ní byl celkem poprask. Příběh je o Dimple, která pochází z indické rodiny, je velmi ambiciózní a neváhá vám to připomínat nejméně třikrát na každé stránce. Neustále tak čtete o tom, jak touží po kariéře, a že její rodiče jsou dutí jako pařez, protože jí chtějí sehnat milého indického manžela. A tím má být Rishi, roztomilý trouba, který hned při prvním setkání na nic netušící Dimple vybalí zásnubní prsten. Dimple si ho hned zaškatulkuje do škatulky - absolutní FUJ, protože nesdílí její hodnoty. Dimple touží po úspěchu a svobodě. Rishi chce lásku a partnerství. A světě div se, stejně z toho nakonec vznikne těžká instalove.

Prokousala jsem se první stovkou stran a nakonec čtení vzdala z obavy o své duševní zdraví. Často jsem totiž zaznamenávala chutě hlavní hrdinku proplesknout. Knihu tak nemohu hodnotit úplně, ale považuji ji za ztrátu času.


Související obrázek
4. Slyším tě všude (Connie Willis) - příval sms a nudy na prvních stránkách

Představte si blízkou budoucnost, kdy největším pokrokem na úrovní komunikace je EED, zákrok, který umožní partnerům prohloubit svoji lásku. Dosud povrchní city se promění jako mávnutím kouzelného proutku v nezvratné pouto. Po EED totiž budete cítit vše, co cítí vaše drahá polovička. No nezní to zajímavě? Nápad výborný, provedení knihy už trochu horší,. Není pro mě úplným zklamáním, spíše jsem od ní očekávala více a zanechala ve mě rozpačité pocity. První polovina je totiž nudá. Pořád se to v ní jen hemží tím, jak hlavní hrdinka někomu volá, čelí přívalu sms a pořád někam prchá před rozhovory. Vážně ohromná zábava. Naštěstí v polovině knihy se to přehoupne k lepšímu a děj nabere obrátky. A závěr se mi dokonce i líbil.Druhá polovina je skoro na jedničku, ale dojem z té první nudné půlky úplně nesmaže.


5. My ostatní tu prostě žijem (Patrick Ness)- nuda
Všichni milují Patricka Nesse. Proto jsem se pustila do jedné z jeho knih. My ostatní tu prostě žijem je moje první přečtená kniha od tohoto autora. Nejspíše to nebyla ideální volba. Uznávám, že autor píše hezky a má netradiční nápady. Tento příběh je o hrdinech/ nehrdinech, kteří tu prostě žijí, řeší maturitu, první lásky a další problémy. Přímo pod nosem jim probíhá záchrana světa, který zachraňují hrdinové s velkým H.
Představte si: Harry Potter zrovna objevuje tajemnou komnatu a v patách má baziliška. Neville píše úkoly a přemítá, jestli vůbec proleze do dalšího ročníku. Nic proti Nevillovi, ale naservírujme si pravdu, co vás zajímá více? Asi tak se dá popsat kniha My ostatní tu prostě žijem. Nápad sepsat takovouto knihu je jedinečný, ale jinak neměla prakticky žádný děj, vyvrcholení, ani závěr. Jak je napsáno už v názvu, My ostatní tu prostě žijem, je o naprosto obyčejném životě. Já však raději utíkám k příběhům, které mě z všedního života vytrhnou :)
Výsledek obrázku pro my ostatní tu prostě žijem
A jaké knihy jsou letos největším zklamáním pro vás?

Vychází v prosinci

6. prosince 2017 v 21:53 | Aires |  Kdy co vyjde/vyšlo

YA, fantasy
Poslední smrtelné pouto (Kroniky Netesaného trůnu #3) - Brian Staveley - Fantom Print
Zrádné srdce (Kroniky Pozůstalých #2) - Mary E. Pearson - CooBoo
Stříbrná maska (Magisterium #4) - Holly Black, Cassandra Clare - YOLI
Faja (Naslouchač #2)- Petra Stehlíková - Host


romantika:
Krasojezdkyně - Jojo Moyes - Ikar
Když jsem tě ztratila - Kelly Rimmer - Ikar
Letuška - Cassandra O´Learová - XYZ
Léto plné neskutečných věcí - Rowa Coleman - Domino


Sexy farmář - Alice Clayton - Mladá fronta
Oheň srdce (Smrtná zima #3) - Kate A. Boorman - Host
Ty vyber, kdo přežije - Stephan Meier- Omega
Ztracená vládkyně (Jefferson Tayte #4) - Steve Robinson - Mystery Press

Recenze: Divotvůrce

3. prosince 2017 v 15:58 | Aires |  Recenze
DivotvůrceAutor: Sebastien de Castell
Počet stran:
316
Vydání: Egmont, 2017
Anotace:
Magie je zrádná hra. Kellen je pouze několik okamžiků od svého prvního magického souboje a čtyř zkoušek, které z něj mají udělat divotvůrce. Je tu však jeden problém: jeho magie je slabá. Jste-li zavěcenci Jan'Tepu a blíží se vaše šestnácté narozeniny, měli byste být připraveni prokázat své magické schopnosti. Buď to, nebo mít v záloze nějaký zázrak. Jenže Kellen nemůže spoléhat ani na jedno z toho. Nezdědil totiž žádné magické nadání a nemá tedy výjimečné schopnosti jako ostatní. Ale pak do městečka přijede ostřílená cizinka Ferius Parfax, která mu ukáže jinou cestu...
HODNOCENÍ:

Někdy vám život rozdá karty, se kterými nejde hrát a jedinou cestou k přežití je naučit se triky. Jako například, když nejste žádné magické eso, umíte jen jediné kouzlo a váš nejlepší přítel je mluvící kočkoveverka.

Kellen pochází z mocného Jan'Tepského rodu. Jeho lid je nadaný magií a Kellen by měl být mocný čaroděj, stejně jako jeho otec. Už od dětství má na pažích vytetované pásky šesti základních forem magie, které jen čekají, až je svojí mocí odemkne. Jenže pásky ne a se rozzářit. Kellenovi šestnácté narozeniny se blíží a spolu s nimi i zkoušky, při kterých dostane své magické jméno. Jestliže však neuspěje, navždy se zařadí mezi lidi bez magie, kteří jsou pouhými sluhy čarodějů.

První ze čtyř zkoušek se blíží. Kellena čeká magický souboj a stále neumí nic víc, než jen slabě rozfoukat vánek. Jeho magie slábne a brzy se vytratí úplně. Jenže Kellen nechce být černou ovcí rodiny a tak využije to v čem vyniká - triky. Změní pravidla hry. Kellen bojuje proti osudu, který mu nadělil pouhé jedno kouzlo a obchodní partnerství s kousavým, užvaněným kočkoveverčákem. Do cesty se mu navíc připlete i rázná cizinka Ferius Parfax, která svým příchodem udělá ve městě pěkné dusno. Se svým balíčkem karet, z kterého se dají předpovídat velké události, obrátí Kellenovi život naruby. Navíc se zdá, že dávní nepřátelé Mahdekové, kteří praktikují zakázanou formu temné magie, se vrátili. Jak s tím souvisí tajemná karta Divotvůrce? A jakou cestu si Kellen zvolí? Jak vybojuje svoji životní bitvu? Pomocí magie, lstí nebo důvtipu?

Člověk v sobě nosí naději, kdesi hluboko, že až to bude nejvíc potřebovat- v okamžiku, kdy najednou půjde o všechno, protože to bude otázka života a smrti, dokáže překonat cokoli, co ho celý život brzdilo a objeví svoji skutečnou sílu. Není to pravda.
Ať jsem jsem se snažil jak chtěl, při kouzlení jsem akorát vypadal, jako když mám zácpu.

Divotvůrce je neodolatelně originální a svěží fantasy. Podle mě je jedním znejzajímavějších příběhů letošního roku. Pokud milujete sarkastické hrdiny, vtipné hlášky a drzé kočkoveverky, čtěte dále a už si chystejte místo na poličce. Brzy totiž zjistíte, že tuhle knihu musíte mít.

Autor má vypravěčský talent, bohatou fantazii a především nevyčerpatelnou zásobu humoru. Představí vám hlavního hrdinu, který je ve světě mágů skutečná nula. Tak trochu moták jako Neville Longbottom z Harryho Pottera. Pokazí na co sáhne a má nadání přimotat se k těm nejpodivnějším situacím. Osud mu zkrátka nepřeje, ale Kellen ani na okamžik neztrácí vtip. I když jde o život a do tuhého, Kellen stále trousí vtipné průpovídky a v tom mu vydatně pomáhá i jedna malá potvůrka, kterou si jistě oblíbíte - kočkoveverčák Reichis.

Podobně svérázná postava je i cizinka Ferius Parfax, která má vždy v rukávě nečekaný trik. Všechny postavy jsou skvěle popsané a mají osobitý charakter. Celá kniha je psaná s nadhledem, humorem a optimismem. Přečetla jsem ji doslova jedním dechem a výsměchem. Tím rozumějte, že jsem se při čtení královsky bavila a byla z knihy stejně nadšená, asi jako když dostane kočkoveverka povolení někomu vyškrábat oči (věřte, že z toho jsou tyhle potvůrky opravdu šíleně nadšené).

Na začátku je čtenář trochu nešetrně vhozený do příběhu. Hned se schyluje k souboji, používá se magie a z toho může pramenit mírný zmatek. Autor na vás vychrlí různé pojmy a moc se nezdržuje popisy. Počáteční chaos však brzy přejde a pak už vás čeká jedna velká magická krasojízda.

Divotvůrce je plný napětí, nečekaných překvapení a lstí. Postupně se odhalují tajemství, přibývá nepřátel až dojde na napínavé finále. Jestli jste podle obálky očekávali nějaké obyčejné salonní karetní triky, jste na omylu. Divotvůce má k obyčejnosti daleko. Rozhodně jej doporučuji všem, kteří mají rádi neobvyklé hrdiny, upovídaná zvířátka anebo jestliže věříte, že i s tou nejnižší kartou můžete změnit svět.