Leden 2018

Nejočekávanější knihy roku 2018

24. ledna 2018 v 17:47 | Aires |  Speciály
V tomto roce vyjde pořádná hromádka nových knih. Minimálně polovina z nich opět uvázne v nekonečné čekací frontě na mém čtecím wishlistu, proto jsem připravila seznam knih, na které se nejvíce těším. Výběr jsem musela omezit, protože těch nových skvělých knih vyjde opravdu hodně. A to si ještě připadám jako Otesánek, protože uvnitř hlavy mi straší myšlenka, že těch vydaných knih by mohlo být ještě více a více a více. Můj hlad po dobrých knihách je prostě neutišitelný.
1) Zrození ohně - Anthony Ryan
vyjde: Host, květen

Miluji draky v knihách a kdekoliv se na obálce nebo v anotaci mihne drak, musím si tu knihu okamžitě přečíst. A Zrození ohně vypadá vážně lákavě. Tím hlavním, o čem v knize půjde, je dračí krev. V rozhlehlých zemích ovládaných syndikátem Železná loď není nic cennějšího než dračí krev. Získává se ze žil Červených, Zelených, Modrých a Černých draků žijících v zajetí nebo ulovených ve volné přírodě. Z dračí krve se dá destilovat elixír, jenž dává těm několika málo mužům a ženám, kteří draky dokážou zkrotit, hrůzostrašnou moc. Ale jen málo lidí zná pravdu: že draci slábnou. Pokud padnou, přijde velice brzy válka se sousední říší. Poslední naděje se vkládá do zvěstí o existenci jiného druhu draků, daleko mocnějších než ostatní, a do hrstky těch, jejichž úkolem je draky najít.

2) Počátek - Dan Brown
vyjde: Argo, únor
Profesor Robert Langdon znovu přichází na scénu. Knihy od Dana Browna mě jednoduše baví a proto s nadšením vyhlížím i Počátek, který vyjde už za pár dní. Tentokrát Robert Langdon, profesor symbologie, přijede do muzea v Bilbau, aby se zde zúčastnil významného odhalení objevu, který "navždy změní tvář vědy" a odhalí původ lidské existence. Samotný počátek. Jenže pečlivě naplánovaný večer se najednou promění v chaos a hrozí, že vzácný objev bude navždy ztracen. Zabránit tomu může jedině Langdon, který se musí vydat po stopách záhadného objevu a pátrat v temných zákoutích utajených dějin...

3) Artemis - Andy Weir
vyjde: Knižní klub, únor

Bavil vás Marťan? Tak zpozorněte, protože v únoru vychází další kniha od Andyho Weira. Tentokrát nás čeká výlet na Měsíc. Hlavní hrdinka Jazz Bashara je kriminálnice. Život v Artemidě, prvním a jediném městě na Měsíci, je vážně těžký, pokud nejste bohatí. Takže se příležitostné neškodné pašování dá sotva počítat, nemám pravdu?Všechno se změní ve chvíli, kdy Jazz spatří šanci spáchat dokonalý zločin s odměnou příliš vysokou, než aby ji odmítla. Jenže dokázat nemožné je jen začátkem jejích problémů. Jazz totiž zjistí, že se dostala rovnou do středu spiknutí k ovládnutí celé Artemidy.

4) Smrtka - Neal Shusterman
vyjde: YOLI, duben
Okolo této knihy jsou drobné zmatky. Měla vyjít už minulý rok, nakonec se jí dočkáme letos v dubnu. A jak název napovídá, hlavní roli mají Smrtky. Představte si svět, ve kterém lidi přestali umírat a proto jsou potřeba Smrtky, které berou lidem životy. Hlavní hrdinové jsou učedníci na toto "povolání" a ani jednomu se do toho moc nechce. Jenže nemají na výběr.

5) Černé znamení - Sebastian de Castell
vyjde: Egmont
Pokračování Divotvůrce je další kniha, kterou musím mít. Divotvůrce mě totiž ohromně bavil. Hlavní hrdina, který je tak trochu magická nula a černá ovce rodiny, ale vše zvládá s humorem. Kočkoveverčák Reichis a jeho vtipné hlášky. To všechno mě v prvním díle naprosto okouzlilo. Doufám, že v podobném stylu bude i Černé znamení.

6) Sky in the Deep - Adrienne Young
vyjde: Fragment
Nedávno ke mě přilétla zpráva, že tuto knihu vydá Fragment. A podle anotace to vypadá, že se máme na co těšit. Má to být YA fantasy inspirovaná světem Vikingů. Takže drsný svět a ještě drsnější hrdinka! Křehotinky nemám ráda a naopak drsnější YA fantasy jako je Jiskra v popelu hltám s nadšením.

7) Warcross - Marie Lu
vyjde: CooBoo
Marie Lu u nás není vůbec neznámé jméno. Autorce již vyšla série Legenda a Mladí vyvolení. A teď nás čeká i Warcross. Pro miliony lidí, kteří se do něj přihlásí každý den, není Warcross jen virtuální hra. Je to způsob života a únik z reality. Mladá hackerka Emika je lovkyně odměn a když potřebuje hotovost, přihlásí se do mezinárodního mistrovství ve Warcrossu. Svět hráčů je však tvrdý a nebezpečný. Stane se šampionkou turnaje, zároveň však od tvůrce hry miliardáře Hidea Tanaka dostane úkol. Musí odhalit zlověstné spiknutí.

8) Nyxia -Scott Reintgen
vyjde: Omega
Každý život má svou cenu v novém sci-fi dobrodružství Scotta Reintgena. Skupina teenagerů je odvezena do vzdálené oblasti vesmíru a musí se rozhodnout, co všechno jsou ochotni risknout pro svou šťastnou budoucnost. Cestují na planetu Eden, kde budou těžit látku zvanou Nyxia, která se stala nejcennějším zbožím ve vesmíru. Ale vesmírná loď je plná tajemství a planeta nebezpečná.

Recenze: Půlnoční klenot

22. ledna 2018 v 17:36 | Aires |  Recenze
Půlnoční klenotAutor: Richelle Mead
Vydání: Domino, 2017, série Třpytný dvůr, 2. díl
Anotace:
Válečná uprchlice Mira byla vyhnána ze své země a vtažena do jiné, která se dá označit přinejlepším za nehostinnou. Zvláštní shodou náhod se jí naskytne šance znovu utéct, tentokrát prostřednictvím Třpytného dvora. Třpytný dvůr, škola a obchodní podnik zároveň, je místem, kde se z chudých dívek stávají dámy určené k uzavření manželství s mocnými a bohatými muži z Nového Světa. Během dne se Mira řídí pokyny, učí se etiketě a zvykům, které jí pomohou získat anonymitu, a dokonce si najde pár opravdových přátel. Ovšem v noci spřádá Mira úplně jiný plán, takový, který by jí při odhalení mohl u nejvyššího soudu Adorie vynést i oprátku.
HODNOCENÍ:★★★★★
Pirátka. Ochránkyně slabých. Uprchlice. Zoufalá sestra. Mirabel je dívka mnoha tváří a s nespoutaným srdcem. Vždy bojuje za spravedlnost a pro záchranu bratra obětuje i vlastní svobodu. Ale bude ochotná riskovat vše, když se o slovo přihlásí láska?

Osud si s Mirou pohrál. Nejprve musela utéct z rodné země, kterou zmítá válka. Nepřišla však jen o domov, ale i o svoji rodinu. Mira je nyní na útěku. Zatím však nezůstala na světě úplně sama. Její bratr sice padl do otroctví, ale je naživu. Mira je odhodlaná udělat vše pro jeho záchranu. I když to znamená, že musí ztratit svoji vlastní svobodu a dostat se do Adorie neboli Nového světa.

Mira se potřebuje dostat přes moře a vyplatit bratra ze služby. Její nadějí je Třpytný dvůr. Podnik, který dává šanci krásným dívkám dosáhnout vytouženého štěstí. Třpytný dvůr je příležitost, jak se z pradleny stát šlechtičnou v Novém světě. Stačí podepsat smlouvu, naučit se dobrým mravům a poté odplout do Adorie vstříc vzhůru setkání s těmi nejbohatšími muži z Nového světa. Přesně to udělá Mira. Jenže Mira má moc nespoutané srdce na to, aby jen čekala na své nápadníky. Po nocích bojuje proti nespravedlnosti a chystá se odhalit zrádce, kteří ohrožují Adorii. Jejím společníkem je tajemný Grant Elliott, který se pro ni stane tou největší výzvou, s jakou se zatím setkala...

Richelle Mead na své čtenáře zapůsobila především svojí sérií Vampýrská akademie. Stejně přesvědčivě jako o upírech však umí psát i romantiku. V prvním díle série Třpytný dvůr jste si mohli přečíst příběh hraběnky Adelaide o útěku před nechtěným manželstvím a o nalezení lásky. Na své cestě se Adelaide získala dvě přítelkyně - záhadnou Miru a ambiciózní Tamsin. Každá ze tří dívek skrývá tajemství.

Půlnoční klenot vypráví stejně příběh, ovšem tentokrát z pohledu Miry. Některé scény se opakují, ale je jich jen zlomek. Začátek popisuje události z Třpytného dvora a jeho tempo je závratně rychlé. Po pár desítkách stránek už jste spolu s hlavní hrdinkou v Adorii a tady začne ta pravá zábava.

Minule nám autorka dopřála příběh ve stylu Selekce, plný krásných šatů, se spoustou nápadníků a jedním dokonalým gentlemanem. Půlnoční klenot je méně princeznovský. Naparáděným dámám totiž pomalu odzvonilo. Teď jsou oblíbené akční princezny, které zachraňují království, zabíjí draky sami, odhalují spiknutí a v korzetu schovávají nabroušenou dýku. Přesně takovým typem hrdinky je i Mira. Ta si hraje na pirátku, ochránkyni a špiónku v jednom. Oproti prvnímu dílu si tedy užijete podstatně více napětí, bojových šarvátek, nebezpečných akcí a zvratů. Své slovo tu má i láska. Cynický Grant Elliott však není ukázkový gentleman, ale muž s komplikovanou povahou. Čtenáři ho budou milovat stejně jako Mira.

Jediná potíž s Půlnoční klenotem spočívá v tom, že autorka se nezdržuje s úvodem. Není proto na škodu si připomenout minulý díl. Kousky skládačky pak do sebe krásně zapadnou. Autorka se dokonce polepšila a Půlnoční klenot je o kousek lepší než jeho předchůdce. Nezbývá než tedy s napětím čekat, co přinese třetí a poslední díl s příběhem Tamsin.

Nejočekávanější filmy podle knih

17. ledna 2018 v 14:59 | Aires |  Speciály
S novým rokem přišla spousta očekávání. Všichni určitě máme pomyslné seznamy těch knih a filmů, na které se v tomto roce nejvíce těšíme. A co takhle zkombinovat obojí? Pojďme si představit pět nejočekávanějších filmů podle knižních předloh, které vám přinesou dvojitou várku potěšení.

Kniha vám zpříjemní dlouhé zimní večery a na chvilku vás přenese do jiného světa. Ať už vás v něm budou honit příšerky z virtuální reality nebo na vás bude svůdně mrkat pan Grey, rozhodně se máte na co těšit. Po dočtení knihy můžete zamířit přímo do kina a všechno to shlédnout na vlastní oči.
Forever My Girl
premiéra: 19. ledna 2018
knižní předloha: Forever My Girl
Forever My Girl u nás v knižní podobě nevyšla, pro zkušenější čtenáře v angličtině by však neměla představovat velký oříšek. Pokud ho rozlousknete, čeká vás příběh plný romantiky. Rocková hvězda Liam Page se místo k oltáři vydal na cestu po těch největších koncertních arénách. Lásku a štěstí vyměnil za slávu a bohatství. I po letech však nikdy na svou jedinou pravou lásku Josie nezapomněl. Když se Liam neočekávaně vrací do svého rodného města a znovu potkává Josie, uvědomuje si chybu, kterou udělal. Navíc musí čelit následkům své volby. Josie ho nenávidí a má dceru, o jejíž existenci netušil...


Vražedná léčba - finále trilogie Labyrint je za dveřmi
premiéra: 25. ledna 2018
knižní předloha: Vražedná léčba (James Dashner)
A začneme jedním dlouho očekávaným kouskem. Finále trilogie Labyrint je doslova za dveřmi. Tomas a další Placeři do našich kin zavítají již za pár dní. Vyvázli z nebezpečného Labyrintu plného nástrah a prošli zkouškou ohněm při vražedné cestě přes Spáleniště. Mnohokrát si mysleli, že už je konec, že už to nemůže být horší. Přesto mají ty nejtěžší chvíle teprve před sebou. V závěrečné Vražedné léčbě je totiž čeká nejnebezpečnější mise. Aby Thomas zachránil sebe i své přátele, musí proniknout do legendárního Posledního města, labyrintu řízeného Z.L.S.N. Ten, kdo tuto misi přežije, získá odpovědi na všechny otázky. Ale přežije vůbec někdo?

Padesát odstínů svobody - pan Grey tentokrát romanticky
premiéra: 8.února 2018
knižní předloha: Padesát odstínů svobody (E.L. James)

Milé dámy, slečny, ženy, jestliže máte slabost pro Christiana Greye a jeho svůdné pohledy, zpozorněte. Padesát odstínů svobody se blíží. Anastasia konečně okouzlila Christiana Greye natolik, aby se zřekl své svobody. Šťastně si řekli své ,,Ano,,. Pan Grey se sice stal romantikem, ale dveře Červené mučírny stále zůstávají odemčeny. Trocha pikantních postelových hrátek neuškodí ani v manželství. Jenže je čeká pár nepříjemných překvapení, které jim naruší líbánky. Bičíky tak musí ještě chvilku zůstat zavřené ve skříni, protože novomanželé před sebou mají větší problém. Z minulosti se vynoří Anin bývalý kolega, který s ní má nevyřízené účty a chystá pomstu. Dále tu je Christianova bývalá milenka a učitelka sexu, která mu chce dopřát mnohem více manželské svobody, než je zdrávo. Určitě si umíte představit, že tady se budou dít věci...

Den co den - co když jste každý den někým jiným?
premiéra: 23. únor 2018
knižní předloha: Den co den (David Levithan)

O filmové adaptace young adult knih je stále zájem. Důkazem je i fakt, že se na jaře dočkáme filmu podle knihy Den co den od Davida Levithana. A o čem bude? Představte si, že se každé ráno probudíte v těle někoho jiného. Každý den se probudíte v jiném těle, každý den žijete život někoho jiného. Netušíte kdo vlastně jste, ani proč se lišíte od normálních lidí. A platí jediná zásada - vyhněte se tomu, aby si někdo všiml, že na jeden den přebýváte v těle někoho jiného a nepleťte se do jeho života. Vše je v pořádku, až do rána, kdy se probudíte v těle Justina a zamilujete se do jeho přítelkyně Rhiannon. Od toho okamžiku všechna pravidla, podle nichž jste až do teď žili, přestávají platit. Konečně se objevil někdo, s kým chcete být den co den.

Ready Player One - akční dobrodružství ve virtuální realitě
premiéra: 30. března 2018
knižní předloha: Ready Player One (Ernest Cline)

Ready Player One je jedním z nejočekávanějších filmů letošního roku. U režisérského kormidla totiž stojí samotný Steven Spielberg a tak by se mohlo jednat o vynikající podívanou. Tento film rozhodně potěší všechny hráče a další, kteří někdy zatoužili prožít chvilku ve virtuální realitě.
V blízké budoucnosti většina populace žije ve slamech. Aby lidé unikli vlastnímu samozničení, uchýlili se ke světové virtuální realitě zvané OASIS, díky které se mohou věnovat různým zábavným aktivitám. Každý může vést virtuální život, často na hony vzdálený tomu opravdovému: studovat, cestovat, mít přátele, zamilovat se. A každý také může nalézt poklad, který tam někde před svou smrtí zanechal James Halliday, výstřední tvůrce OASIS, společně s miliardovým dědictvím. Léta se o nalezení tří klíčů ke třem branám, jež vedou k pokladu, marně pokoušejí miliony hráčů. Jedním z nich je i Wade Watts, kterému se podaří rozluštit první nápovědu. Pak již následuje akční honba za pohádkovým dědictvím...


Recenze: Mořeplavec

11. ledna 2018 v 22:11 | Aires |  Recenze
Výsledek obrázku pro mořeplavecAutor: Diana Gabaldon
Vydání: Omega, 2017
Anotace:
K vášnivému setkání Claire s Randallem došlo již dávno. Před dvaceti lety cestovala Claire zpět v čase do 18. století a do náruče galantního Skota jménem Jamie Fraser. Pak se vrátila do svého století, aby porodila jeho dítě. Věřila, že v tragické bitvě u Cullodenu zahynul. Přesto na něj nikdy nezapomněla. Pak Claire zjistí, že Jamie přežil. Vrací se k němu a je odhodlaná zůstat s ním v jeho době. Claire si musí zvolit svůj osud a najít odvahu čelit vášni a bolesti, které ji čekají. A také životu nebezpečným intrikám rozpoutaným v rozděleném Skotsku.
HODNOCENÍ: ★★★★
Jamie a Claire. Patří k sobě. Jsou jako jedno tělo, jedna duše. Rozdělil je však čas a smrt. Mají naději, že k sobě někdy znovu najdou cestu?

Magický kamenný kruh na kopci Craigh na Dun je místem zvláštních událostí. Nejprve se jím Claire propadla do minulosti, kde ji čekala nečekaná láska, nebezpečí a také snaha změnit minulost. To se však nepodařilo a tak se před bitvou u Cullodenu musí Claire a Jamie rozloučit. Jamie se vydává vstříc téměř jisté smrti do předem prohrané bitvy a těhotná Claire prošla kruhem menhirů podruhé. Tentokrát zpět do současnosti, aby zde v bezpečí vychovala jejich dítě. Od té doby již uplynulo dvacet let, ale Claire se stále není ochotná smířit se ztrátou milovaného Jamieho. Pátrá po jeho osudu a ke svému překvapení zjistí, že její nezdolný Skot nezemřel, jak si myslela...

Jamieho osud však nebyl o mnoho lepší než smrt. Z bitvy sice vyvázl, ale čekala ho řada let skrývání se, osamění a vězení. Jeho příběh je hodně spletitý. Přesto nikdy nezapomněl na svoji Anglánku. A Claire nikdy nezapomněla na něj. Je odhodlaná vrátit se do minulosti a najít svého Jamieho. Zvládne však opustit své dítě a čelit všemu, co tohle rozhodnutí přinese? Čeká ji cesta do neznáma, která navždy zpečetí nebo zničí jejich lásku. Zvládne najít Jamieho? A bijí jejich srdce i po dvaceti letech stále ještě jedno pro druhé?
Mořeplavec je třetím dílem série Cizinka. Předchozí díly této série byly jednoduše strhující a geniální. Jedinečná kombinace romantického příběhu, historického pozadí a drobné špetky fantazie, si získala srdce mnoha čtenářů. A na této úspěšné vlně jede i Mořeplavec, který se v moři knih rozhodně neztratí. Má totiž největší kouzlo ze všech dílů této série.
Naši hlavní hrdinové jsou na začátku rozdělení. Kniha tak obsahuje dvě dějové linie. Příběh začíná z pohledu Jamieho. Jeho osud je komplikovaný, plný překážek a utrpení. Zároveň tyto nitky jeho osudu rozplétá v přítomnosti Claire a to představuje druhou dějovou linii. Je naprosto jisté k čemu to všechno směřuje. Jejich setkání, to byl moment, na který jsem se nejvíce těšila. Ti dva totiž patří k sobě a jejich setkání je dechberoucí. Znovu se sbližují a poznávají svoje nové já. Za uplynulých dvacet let oba prošli jistou proměnou. Navíc už za sebou mají tolik bolesti z odloučení a překážek, že by si zasloužili šťastný konec. Ten jim však autorka nedopřála. Oba se vydávají na dobrodružnou cestu po moři. Zrádné mořské vlny a nepřítel na palubě se postarají o dostatek napětí.

Mořeplavec je podle mě nejlepší ze všech tří knih. Plavba po moři se mi líbila více než politické intriky v Paříži. Opět jde o silný a dojemný příběh, který obsahuje pořádnou dávku dobrodružství. Navíc je vše podané poutavě, takže knize naprosto propadnete. I přes její rozsah je velmi čtivá. Ovšem menší proškrtání by neuškodilo. V knize je totiž spousta vedlejších událostí, které nejsou důležité. Se spoustou těchto drobných odboček od hlavního děje tak kniha nakonec nabobtnala do úctyhodných rozměrů a připomíná cihličku, se kterou můžete někoho slušně praštit po hlavě. Bude vás z jejího držení trochu bolet ruka, ale proč řešit, že to je bichle, když z jejího čtení budete naprosto nadšení?


Autorka neztrácí nápady, posouvá hranice příběhu pořád dál a ten tak připomíná rozbouřené moře. Najdete tu víry emocí, bouřlivé střety a kniha je tak překvapující, že vůbec netušíte, kam vás mořské proudy zavedou. Zkrátka vás čeká další velkolepý milostný příběh o lásce s neméně větším finále.

Vychází v lednu

9. ledna 2018 v 18:09 | Aires |  Kdy co vyjde/vyšlo

YA fantasy, romantika
Čtenářka (Moře inkoustu a zlata #1) - Traci Chee - Fragment
Osud Tearlingu (Královna Tearlingu#3) - Erika Johansen - YOLI
Víš, že tě potřebuju? (Dimily trilogie #2) - Estelle Maskame - Fragment
Nightingale Way- Samantha Young - Ikar


romantika, horor, thriller
Bohyně ze salonu d´Amour- Anna Jansson - Omega
Všichni naši ex - Eva Woods - Ikar
Relikvie - Tim Lebbon - Baronet
Bílá těla - Jane Robinson - Ikar

Nejlepší knihy roku 2017

3. ledna 2018 v 17:47 | Aires |  Speciály
Milí knihomolové,

rok 2017 skončil a určitě budete souhlasit se mnou, že utekl jako voda. Všem vám přeji ať je i nový rok bohatý na zážitky. Mějte se v novém roce krásně, vznášejte se na obláčku štěstí jako jednorožci, buďte v pohodě jako hobiti, plňte si sny jako s kouzelnou hůlkou od Harryho Pottera a užívejte si bloudění napříč fantastickými světy i v Novém roce!

Děkuji vám za přízeň, za všechny vaše milé komentáře a návštěvy na tomto blogu. Doufám, že i v tomto roce vás budu inspirovat ke čtení. :) A protože nový rok by se měl začínat se vzpomínkami na to nejlepší z toho uplynulého, pojďme trochu zrekapitulovat, jaký byl můj rok v knihách. Přečetla jsem 76 knih, z toho jen 6 knih v angličtině. Na svůj čtecí seznam jsem přidala více než 100 knih, které jsem nestihla zatím přečíst. Snad není jen mým přáním příští rok trochu dohnat skluz.Objevila jsem nové série, autory a ty největší srdcovky a zároveň nejlepší přečtené knihy,jsou v tomto článku.


1) Císařovy čepele (Brian Staveley)
Císař byl úkladně zavražděn, v srdci Annurské říše bují spiknutí s cílem vyhladit celý císařský rod a dávní nepřátelé lidstva jsou zpět. Naštěstí Císařovy čepele, tři potomci císaře, jsou naostřené, připravené k boji.

Největší objev roku. Pořádná vymazlená epická fantasy, z které se vám roztřesou kolena. Podobných kousků u nás vychází málo a Císařovy čepele jsou zrovna skutečný klenot svého žánru. Brian Staveley je rozený vypravěč a jeho kniha je nabitá bojem, temnou atmosférou, plná řinčení mečů a tvrdých zkoušek. Císařovy čepele si právem zaslouží čestné místo na poličce vedle George R. Martina a J.R. R. Tolkiena.

2) Rudý úsvit (Pierce Brown)
Další kniha, z které budete upadat při čtení slastí do mdlob. Rudý úsvit si zařaďte na čestnou poličku hned vedle Císařových čepelí, kterým slušně šlape na paty. Představte si, že na nebi přeletí kometa, září tam už několik měsíců a vy ji pořád přehlížíte. Asi tak se dá přirovnávat fakt, že spousta čtenářů ještě neví o Rudém úsvitu. Nejvyšší čas, udělat si knižní výlet na Mars. Společnost rozdělená na kasty, utiskovaní Rudí, mocní Zlatí. Spousta krve, pár pulsních zbraní a odhodlaný hlavní hrdina, který chce prolomit okovy a dát lidem svobodu. No, nezní to dobře?

3) Plamen v temnotě (Sabaa Tahir)
Jiskra v popelu nemá svůj název náhodou. Skutečně ve vás zažehne jiskru, která se bude s každou další stránkou rozdmýchávat v plameny, až na konci spálí vaše srdce na prach. Úplně stejné účinky na vaši oběhovou soustavu bude mít i její pokračování Plamen v temnotě, ve kterém autorka rozehrála velkolepou hru. Znovu vás zavede do Impéria, země písku, ostrých mečů a chladnokrevných válečníků. Čeká vás svištění naostřených šamšírů, ale i naděje a láska.

4) Divotvůrce (Sebastien de Castell)
Někdy vám život rozdá karty, se kterými nejde hrát a jedinou cestou k přežití je naučit se triky. Jako například, když nejste žádné magické eso, umíte jediné kouzlo a váš nejlepší přítel je kočkoveverka. Pak to chce trochu důvtipu a s osudem se musíte poprat, jak umíte. Přesně tak se s údělem černé ovce vypořádává hlavní hrdina Kellen a i když jde do tuhého, nepřestává vše brát s humorem. Divotvůrce je neodolatelně originální a svěží fantasy, podle mě jeden z největších objevů roku. Pokud milujete sarkastické hrdiny, vtipné hlášky a nebo knihy ve stylu Ricka Riordana, rozhodně po něm sáhněte.

5) Temná hmota
Temná hmota je jedním z nejmilejších překvapení minulého roku. Vůbec jsem nečekala, že mě až tak moc chytne. Autor si v knize pohrává s myšlenkou alternativních vesmírů a kniha tak v sobě spojuje to nejlepší ze sc-fi, thrillerů a akčních filmů. Temná hmota je o zoufalé snaze vrátit se domů a o lásce, která přesahuje hranice jednoho vesmíru.


6) Mořeplavec (Diana Gabaldon)
Jedinečný příběh Jamieho a Claire pokračuje a ani ve třetím díle série neztrácí nic na své kráse, síle a velkoleposti. Claire je odhodlaná najít svého milovaného a věřte, že jim budete opravdu přát, aby si k sobě našli cestu. Diana Gabaldon čaruje se slovy a podmaní si všechny čtenáře mistrnou kombinací romantického příběhu, historického pozadí a drobné špetky fantazie.

7) Odmítnutí poslušnosti (Felix Francis)
Felix Francis je britský autor, který píše thrillery z dostihového prostředí. Pro mě jsou jeho knihy srdcovkou. Miluju koně, extrémně napínavé knihy i to, že autor své hrdiny rozhodně nešetří. Většinou má hlavní hrdina co dělat, aby si zachránil vlastní život. Jeho knihy vás umí vtáhnout, spolu s hrdinou trnete hrůzou a marně se snažíte zjistit, kdo mu jde vlastně po krku....

8) Zakázané přání (Jessica Khoury)
Zakázané přání rozhodně patří mezi ty nejlepší převyprávění pohádek, jaké jsem četla. V tomto případě si můžete vychutnat tak trochu jiný příběh o Aladinovi a kouzelné lampě. Orient. Džinové. Magie. Aladin a jeho lampa. Zahra, poslední mocná džinka. Ideální kombinace napětí, lásky a exotických kulis příběhu, to vše vás doslova přiková ke stránkám.

9) Griša: Světlo a stíny (Leigh Bardugo)
Kdysi mocné království Ravka protíná Vrása stínu, pás neprostupné temnoty, kde číhá smrt. Bestiální krvežíznivé volkry roztrhají každého odvážlivce, který chce projít na druhou stranu. Ve Vráse je jen tma, kosti a smrt. Až do dne, kdy do ní vkročí Alina. V ten den Vrásu ozáří světlo.
Griša je celkem zdařilým YA fantasy kouskem. Tento žánr je nejspíše můj nejoblíbenější nebo jej alespoň nejčastěji čtu. Griša možná není bezchybným veledílem, ale byla zábavná, čtivá a napínavá.

10) Všichni jsme utkáni z hvězd (Rowan Coleman)
Všichni jsme utkáni z hvězd je kniha, které na první pohled vypadá ponuře. Je o umírání. Ale nenechte se zmýlit. Autorka vše podala citlivě a kniha je tak neuvěřitelně krásná, emotivní a se silným příběhem. Není to nejveselejší čtení, podobně jako Hvězdy nám nepřály, přesto je kniha naplněná nadějí, vírou a štěstím. Dopisy na rozloučenou, které píši pacienti, vás dojmou k slzám, rozesmějí a přinutí se nad touto knihou zamyslet. Všichni jsme totiž utkáni z hvězd. Všichni máme vyměřený čas na této planetě a je jen na nás, jestli ho využijeme naplno nebo ne.