Nejlepší knihy roku 2017

3. ledna 2018 v 17:47 | Aires |  Speciály
Milí knihomolové,

rok 2017 skončil a určitě budete souhlasit se mnou, že utekl jako voda. Všem vám přeji ať je i nový rok bohatý na zážitky. Mějte se v novém roce krásně, vznášejte se na obláčku štěstí jako jednorožci, buďte v pohodě jako hobiti, plňte si sny jako s kouzelnou hůlkou od Harryho Pottera a užívejte si bloudění napříč fantastickými světy i v Novém roce!

Děkuji vám za přízeň, za všechny vaše milé komentáře a návštěvy na tomto blogu. Doufám, že i v tomto roce vás budu inspirovat ke čtení. :) A protože nový rok by se měl začínat se vzpomínkami na to nejlepší z toho uplynulého, pojďme trochu zrekapitulovat, jaký byl můj rok v knihách. Přečetla jsem 76 knih, z toho jen 6 knih v angličtině. Na svůj čtecí seznam jsem přidala více než 100 knih, které jsem nestihla zatím přečíst. Snad není jen mým přáním příští rok trochu dohnat skluz.Objevila jsem nové série, autory a ty největší srdcovky a zároveň nejlepší přečtené knihy,jsou v tomto článku.


1) Císařovy čepele (Brian Staveley)
Císař byl úkladně zavražděn, v srdci Annurské říše bují spiknutí s cílem vyhladit celý císařský rod a dávní nepřátelé lidstva jsou zpět. Naštěstí Císařovy čepele, tři potomci císaře, jsou naostřené, připravené k boji.

Největší objev roku. Pořádná vymazlená epická fantasy, z které se vám roztřesou kolena. Podobných kousků u nás vychází málo a Císařovy čepele jsou zrovna skutečný klenot svého žánru. Brian Staveley je rozený vypravěč a jeho kniha je nabitá bojem, temnou atmosférou, plná řinčení mečů a tvrdých zkoušek. Císařovy čepele si právem zaslouží čestné místo na poličce vedle George R. Martina a J.R. R. Tolkiena.

2) Rudý úsvit (Pierce Brown)
Další kniha, z které budete upadat při čtení slastí do mdlob. Rudý úsvit si zařaďte na čestnou poličku hned vedle Císařových čepelí, kterým slušně šlape na paty. Představte si, že na nebi přeletí kometa, září tam už několik měsíců a vy ji pořád přehlížíte. Asi tak se dá přirovnávat fakt, že spousta čtenářů ještě neví o Rudém úsvitu. Nejvyšší čas, udělat si knižní výlet na Mars. Společnost rozdělená na kasty, utiskovaní Rudí, mocní Zlatí. Spousta krve, pár pulsních zbraní a odhodlaný hlavní hrdina, který chce prolomit okovy a dát lidem svobodu. No, nezní to dobře?

3) Plamen v temnotě (Sabaa Tahir)
Jiskra v popelu nemá svůj název náhodou. Skutečně ve vás zažehne jiskru, která se bude s každou další stránkou rozdmýchávat v plameny, až na konci spálí vaše srdce na prach. Úplně stejné účinky na vaši oběhovou soustavu bude mít i její pokračování Plamen v temnotě, ve kterém autorka rozehrála velkolepou hru. Znovu vás zavede do Impéria, země písku, ostrých mečů a chladnokrevných válečníků. Čeká vás svištění naostřených šamšírů, ale i naděje a láska.

4) Divotvůrce (Sebastien de Castell)
Někdy vám život rozdá karty, se kterými nejde hrát a jedinou cestou k přežití je naučit se triky. Jako například, když nejste žádné magické eso, umíte jediné kouzlo a váš nejlepší přítel je kočkoveverka. Pak to chce trochu důvtipu a s osudem se musíte poprat, jak umíte. Přesně tak se s údělem černé ovce vypořádává hlavní hrdina Kellen a i když jde do tuhého, nepřestává vše brát s humorem. Divotvůrce je neodolatelně originální a svěží fantasy, podle mě jeden z největších objevů roku. Pokud milujete sarkastické hrdiny, vtipné hlášky a nebo knihy ve stylu Ricka Riordana, rozhodně po něm sáhněte.

5) Temná hmota
Temná hmota je jedním z nejmilejších překvapení minulého roku. Vůbec jsem nečekala, že mě až tak moc chytne. Autor si v knize pohrává s myšlenkou alternativních vesmírů a kniha tak v sobě spojuje to nejlepší ze sc-fi, thrillerů a akčních filmů. Temná hmota je o zoufalé snaze vrátit se domů a o lásce, která přesahuje hranice jednoho vesmíru.


6) Mořeplavec (Diana Gabaldon)
Jedinečný příběh Jamieho a Claire pokračuje a ani ve třetím díle série neztrácí nic na své kráse, síle a velkoleposti. Claire je odhodlaná najít svého milovaného a věřte, že jim budete opravdu přát, aby si k sobě našli cestu. Diana Gabaldon čaruje se slovy a podmaní si všechny čtenáře mistrnou kombinací romantického příběhu, historického pozadí a drobné špetky fantazie.

7) Odmítnutí poslušnosti (Felix Francis)
Felix Francis je britský autor, který píše thrillery z dostihového prostředí. Pro mě jsou jeho knihy srdcovkou. Miluju koně, extrémně napínavé knihy i to, že autor své hrdiny rozhodně nešetří. Většinou má hlavní hrdina co dělat, aby si zachránil vlastní život. Jeho knihy vás umí vtáhnout, spolu s hrdinou trnete hrůzou a marně se snažíte zjistit, kdo mu jde vlastně po krku....

8) Zakázané přání (Jessica Khoury)
Zakázané přání rozhodně patří mezi ty nejlepší převyprávění pohádek, jaké jsem četla. V tomto případě si můžete vychutnat tak trochu jiný příběh o Aladinovi a kouzelné lampě. Orient. Džinové. Magie. Aladin a jeho lampa. Zahra, poslední mocná džinka. Ideální kombinace napětí, lásky a exotických kulis příběhu, to vše vás doslova přiková ke stránkám.

9) Griša: Světlo a stíny (Leigh Bardugo)
Kdysi mocné království Ravka protíná Vrása stínu, pás neprostupné temnoty, kde číhá smrt. Bestiální krvežíznivé volkry roztrhají každého odvážlivce, který chce projít na druhou stranu. Ve Vráse je jen tma, kosti a smrt. Až do dne, kdy do ní vkročí Alina. V ten den Vrásu ozáří světlo.
Griša je celkem zdařilým YA fantasy kouskem. Tento žánr je nejspíše můj nejoblíbenější nebo jej alespoň nejčastěji čtu. Griša možná není bezchybným veledílem, ale byla zábavná, čtivá a napínavá.

10) Všichni jsme utkáni z hvězd (Rowan Coleman)
Všichni jsme utkáni z hvězd je kniha, které na první pohled vypadá ponuře. Je o umírání. Ale nenechte se zmýlit. Autorka vše podala citlivě a kniha je tak neuvěřitelně krásná, emotivní a se silným příběhem. Není to nejveselejší čtení, podobně jako Hvězdy nám nepřály, přesto je kniha naplněná nadějí, vírou a štěstím. Dopisy na rozloučenou, které píši pacienti, vás dojmou k slzám, rozesmějí a přinutí se nad touto knihou zamyslet. Všichni jsme totiž utkáni z hvězd. Všichni máme vyměřený čas na této planetě a je jen na nás, jestli ho využijeme naplno nebo ne.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama