Srpen 2018

Recenze: Štěstí pro lidi

24. srpna 2018 v 18:45 | Aires |  Recenze
Výsledek obrázku pro štěstí pro lidiAutor: P. Reizin
Vydání: Knižní klub, 2018
Žánr: romantika,sci-fi
HODNOCENÍ: ★★★★

Aiden má rád Jennu. Zná ji dokonale. Ví, jakou hudbu a filmy miluje, jakou knihu právě čte nebo o čem si povídá s kamarádkami. Ví, že je vřelá, vtipná a zatím ještě pořád nenašla toho pravého. Jenže to má háček. Aiden je geniální umělá inteligence a Jenna novinářka, která s s ním povídá, aby rozvíjela jeho emoční schopnosti. On je z jedniček a nul, ona z masa a kostí. Těm dvěma by to jednoduše neklapalo. A tak se Aiden rozhodne použít všechny své schopnosti k tomu, aby své oblíbené Jenně našel ideálního partnera. Může být lepší dohazovač než umělá inteligence, která umí zorganizovat náhodné setkání nebo vybrat z tisíců lidí ty s nejpodobnějším vkusem?

Štěstí pro lidi je neskutečně milé a úsměvné čtení, které vám ukáže, že i umělé inteligence mohou chtít milovat, ochutnat sýr Brie nebo ucítit vítr ve vlasech. Kupodivu mají AI i cit nebo spíše ten správný algoritmus pro lásku. Dvěma hrdinům sestaveným z jedniček a nul, Aidenovi a Aisling, se podaří dát dohromady dva lidi, kteří jsou pro sebe jako stvoření. Jejich oblíbenci Jenna a Tom se setkají úplnou náhodou a přeskočí jiskra. Štěstí jim však není přáno. Po krku jim jde třetí, zákeřná umělá inteligence, která je má vymazat z hlubin internetu a která neváhá ani ublížit jejich dvěma oblíbeným lidem. Je láska silnější než ta nejchytřejší uměla inteligence?

To se v knížce samozřejmě dozvíte a budete se příjemně bavit. Celé je to krásně vtipné a hřejivé. Umělé inteligence Aiden a Aisling mají totiž skutečnou osobnost, jsou zajímavější a šarmantnější než většina lidí. Jsou vtipní, uvědomují si sami sebe, hledají odpovědi na to, jak dosáhnout štěstí a touží po tom, co nemohou zažít. Určitě vám přirostou k srdci, stejně jako lidští hrdinové Tom a Jenna. Budete se usmívat a fandit oběma párům.

Kniha se čte lehce, příběh je humorný a svěží. Postupně však začne trochu uvadat a kolem poloviny knihy je zbytečně roztahaný. Konec ovšem opět přinese do děje pořádné napětí. Kniha v sobě kombinuje romantiku a sci-fi. Nadšené sci-fi fanoušky ovšem nepotěším. Nečekejte žádné vysvětlení o tom, kde se naše umělé inteligence vzali ani žádné plány na svržení lidstva. Pokud se těšíte na hrůzovládu strojů, běžte v knihkupectví o regál dál. Jestli máte chuť na netradiční romantiku, která vás upřímně pobaví, tak přesně po této knize sáhněte.

Knihy jako od Jojo Moyes

19. srpna 2018 v 14:25 | Aires |  Speciály
Jojo Moyes je královna romantiky, letního čtení a silných příběhů. Okouzlil vás příběh odvážné Lou Clarkové a Willa z Než jsem tě poznala? Máte rádi knihy, které zasáhnou vaše srdce opravdu velkou silou? Knihy, které v sobě mají spoustu naděje a emocí a zároveň vás dojmou k slzám? Jsou tu pro vás tipy na romantické čtení jako od Jojo Moyes. Najdete tu dokonalé tři tipy na knihy, které to všechno splňují do puntíku.


Normálně jiní (Tammy Robinson)

Určitě jste si všimli, že na blogu se nedávno objevila recenze na knihu Normálně jiní. Jde o neobyčejný příběh o devatenáctileté Maddy, která pracuje ve fotolabu a ve volném čase se věnuje své mladší autistické sestře. Její sny, láska a volnost jsou pro ni nesplnitelným přáním. Jejím úkolem je starat se o sestru. To poslední, na co myslí, je láska. Jenže ta si ji přesto najde a bude to láska jako trám. Albert ji vstoupí do života a nechá ji ochutnat kouzlo volnosti. Jejich světy jsou však úplně odlišné. Má jejich láska naději? A jak se poperou se všemi zkouškami, které jim osud přichystal?

Normálně jiní je kniha, která nejspíše okouzlí všechny čtenáře, kteří mají v oblibě Johna Greena nebo knihy od Jojo Moyes. Příběh je hezky hřejivý, obsahuje srdceryvné okamžiky i náraz dvou odlišných světů hlavních hrdinů, který je jako velký třesk. V mnohém se tato kniha podobá knize Než jsem tě poznala. Jsou v ní podobné momenty a na závěr vás taky přinutí ronit krokodýlí slzy. Musím říct, že mi kniha líbila, i když slibované dojetí se u mě dostavilo jen v mírné míře. To ovšem vůbec nevadí, kniha na vás přesto zapůsobí.


Všichni jsme utkáni z hvězd (Rowan Coleman)

Tato kniha je jedním z nejlepších objevů minulého roku. Rowan Coleman je jednoduše druhá Jojo Moyes. Věřte, že tuhle knihu si musíte přečíst, protože vás okamžitě chytí za srdce. Na první pohled působí možná jako ponuré a tragické čtení, protože hlavním tématem je umírání. Ale nenechte se zmýlit. Autorka vše podala velmi citlivě. Kniha je proto neuvěřitelně emotivní, krásná a se silným příběhem. Není to nejveselejší čtení, podobně jako Hvězdy nám nepřály, přesto je naplněná nadějí, vírou a štěstím. Představí vám hrdiny, kteří všichni o něco bojují a donutí vás se zamyslet. Dohromady to je neuvěřitelně krásná kniha o umírání, naději, lásce a nevyřčených věcech. Ukáže vám, jak je důležité nebrat každý den na tomto světě jako samozřejmost.

Naplno se svůj život rozhodne využití i nemocná Hope, která trpí cystickou fibrózou. Bojuje o každý nádech a další den. Dosud jen přežívala a chystala se na den své smrti. Teď to chce změnit. Pomůže jí v tom její kamarád Ben? A najde své štěstí i Stella, sestra z hospicu, každý den obklopená smrtí? Mohou něco změnit její dopisy, ve kterých její pacienti sdělují svým nejbližším slova lásky, důvěry a loučí se s nimi?

Když jsem tě ztratila (Kelly Rimmer)
Podle názvu to zní jako nová kniha od Jojo Moyes. Žánr je podobný, ale trochu dospělejší. Když jsem tě ztratila je o boji za nové šance a o lásku. Hlavní hrdinka Molly právě prochází těžkým obdobím. Když si před lety brala Lea, byly oba bez sebe štěstím a zamilovaností. Po letech však láska vyprchala a jejich manželství je na pokraji konce. Jenže pak Leo, válečný novinář, na jedné ze svých misí utrpí úraz a ztratí paměť. Pro Molly je to druhá šance, jak obnovit jejich lásku. Podaří se jí to nebo ho bude muset ztratit i podruhé?

V této knize najdete zoufalství, strach ze ztráty milované osoby i naději, když se ukáže, že lze začít znovu. Když jsem tě ztratila není jen vyloženě sladké čtení, spíše realistické. Nuda, která zabíjí manželství, to je problém, kterému možná budeme skutečně čelit. Tato kniha vám ukáže, že lásku lze oživit i po letech, pokud ještě stále někde pod povrchem doutná jiskra.

Recenze: Normálně jiní

10. srpna 2018 v 19:48 | Aires
Výsledek obrázku pro normálně jiníAutor: Tammy Robinson
Vydání: Grada, 2018
Žánr: romantika

Devatenáctiletá Maddy pracuje ve fotolabu a každou volnou chvíli času věnuje své mladší autistické sestře. Občas tajně sní o tom, že se stane fotografkou nebo se zamiluje. Láska a volnost jsou však pro ni jen nesplnitelným snem. Její sestřička vyžaduje celodenní péči, nesnáší změny a do jejího soukromého světa dokáže nejlépe nahlédnout právě Maddy. Ta je smířená s tím, že nemá vlastní budoucnost. Jejím úkolem je starat se o sestru. Na plnění svých přání nemá jednoduše čas. To poslední, na co myslí, je láska. Jenže ta si ji přesto najde...

Jednou se náhodou potká s Albertem, který pracuje v jezdeckém centru. Albert má své vlastní trable. Šikanuje ho vlastní otec a on už se nemůže dočkat, až odejde z domu. Když však potká Maddy, okamžitě jej okouzlí. On ji nechá ochutnat kouzlo volnosti. Ona mu ukáže milující rodinu. Zamilují se do sebe. Jejich světy jsou však úplně odlišné, navzájem nespojitelné. Oba jsou tak trochu normálně jiní. Má jejich láska naději? A jak se poperou se všemi zkouškami, které jim osud přichystá?

Normálně jiní je kniha, která nejspíše okouzlí všechny čtenáře, kteří mají v oblibě Johna Greena nebo knihy od Jojo Moyes. Kniha slibuje hřejivost, srdceryvné okamžiky a lásku, která svírá srdce a otřásá světem. To mají všichni tři autoři společné a to od jejich knih také očekávám. Normálně jiným se očekávání povedlo naplnit. Možná ne na jedničku s hvězdičkou, ale na jedničku ano.

Máme tu dvojici hlavních hrdinů, kteří mají svůj vlastní svět. Když se však potkají, pěkně to mezi nimi zajiskří a postupně se vzájemná chemie rozhořívá. Číst o jejich poznávání bylo moc pěkné a romantické. Láskou je prosycená celá kniha. Nemusíte se ale bát přehnaně sladkého příběhu. Vše se odehrává pozvolna a autorka hlavně pracuje s tím, jak moc odlišné jsou jejich životy a jak je obtížné skloubit je dohromady.

Milý a hřejivý příběh se později zvrhne v drama. Na obálce má kniha napsáno, že je určena pro fanoušky románů Hvězdy nám nepřály a Než jsem tě poznala. Pokud jste obě knihy četli, možná už tušíte, co všechno mají společného. Dá se tak odhadnout menší spoiler. Prozradím jen to, že s hlavními hrdiny prožijete úžasné chvíle jako na obláčku i momenty, kdy oceníte nachystané kapesníčky.

V knize je totiž zlomový moment a záleží na tom, jak na vás zapůsobí. Já jsem měla trochu potíže vcítit se do hlavních hrdinů. Kniha se četla lehce, bavila mě, ale nějak jsem ji četla s určitým nadhledem. Možná proto jsem při čtení neronila krokodýlí slzy ani se nechytala za srdce při prvním polibku. O dojetí se však autorka usilovně snažila. Možná až příliš tlačila na pilu. Já jsem ovšem člověk kamenný, který se nehroutil ani u Hvězdy nám nepřály, takže to berte s rezervou a pro jistotu se vážně připravte na slzavé údolí a zlomené srdce. Normálně jiní na vás totiž rozhodně zapůsobí, přinutí zapřemýšlet a vychutnat si každou jejich stránku.


Vychází v sprnu

5. srpna 2018 v 22:12 | Aires

YA fantasy
Snílek neznámý - Laini Taylor - CooBoo
Deset tisíc nebí nad tebou (Ohnivák #2) - Claudia Gray - CooBoo
Loď mrtvých (Magnus Chase a bohové Asgardu #3) - Rick Riordan - Fragment
Jen 27 dnů - Alison Gervais - Fragment


YA fantasy
Mráz nebo noc (Sníh nebo popel #3) - Sara Raasch - CooBoo
Milionkrát June - Emily Henry - CooBoo
Vita Nostra - Marina Djačenko - Fragment
Dračí město (Dračí město #1) - Petra Machová - Hostromantika
Víš že mi chybíš (Dimily #3) - Estelle Maskame - Fragment
Svatba naoko - Jo Watson - XYZ
S láskou Luisa - Barbara Metzgler - Motto
Píseň zítřka - Alice Peterson - Ikar


romantika
Námi to končí - Colleen Hoover - YOLI
Psí domov (Psí cesta # 3) - Bruce Cameron - Knižní klub
Prohnilé království (Royalové # 5)- Erin Watt - Baronet
Nechci lásku nebeskou - Catherine Bennett - Ikar