Říjen 2018

Venom - pět důvodů, proč ho musíte vidět

27. října 2018 v 14:51 | Aires
V kině se právě po plátnech prohání jeden zubatý přítel, kterého byste měli rozhodně poznat. Venom se přihnal do českých kin rovnou z vesmíru a vzal je pěkně útokem. Schytal většinou negativní recenze. Mě ale příjemně překvapil a tak se nenechte odradit a přečtěte si pět důvodů, proč ho musíte vidět.

Po shlédnutí prvního traileru mi Venom připomínal křížence Vetřelce a Predátora. Prostě vraždící monstrum z vesmíru. Velké zuby, drápy a potoky krve mě moc neberou, takže jsem se mu původně chtěla vyhnout obloukem. Nakonec jsem však podlehla a šla do kina s představou, že to bude dvouhodinová nuda, u které budu zavírat oči. Odcházela jsem ale naopak příjemně pobavená a překvapená.
Výsledek obrázku pro venom
Nadšené fanoušky Venom zklamal. Všichni čekali stejnou úroveň sprosťáren jako u Deadpoola, krveprolití jako v Loganovi nebo nějaké propojení se Spidermanem. Tady však není ani jedno. A víte co? Vůbec to nevadí. Příběh by si možná zasloužil větší šťávu, více akce a přeskočit nudný úvod. Film totiž hodně trpí tím, že Venom se objeví až v jeho polovině a do té doby vše poněkud vázne. Jakmile je ovšem na scéně, nabere obrátky. Ovšem v podstatě je to úvodní film a cílem je představit postavu Venoma, aby si tohohle mimozemského ďábla lidé zamilovali. Což se povedlo. Proč tedy jít na Venoma?

1) Komiksová předloha
S komiksovými hrdiny a všelijakými maskovanými potvůrkami se roztrhl pytel. Lidi milují komiksové hrdiny a v podstatě to vypadá, že všechno, co má něco společného s komiksem zaručeně přitáhne diváky. Venom naláká všechny fanoušky marvelovského univerza a Spidermana. A s tím souvisí i druhý bod.

2) Hurá, není tu Spiderman
Není tu Spiderman a já jsem ráda. Pavoučí mužík byl sice moc fajn, ale jen v prvních dílech, kde hrál Tobey Maguire. Nové začátky a předělávky sérií nemám moc ráda. Hlavně když první verze je povedená. NováýSpiderman mi k srdci nepřirostl a tak mi vůbec nevadí, že ve filmu není žádné společné propojení. Naopak to otevírá nové možnosti a scénáristé měli volnou ruku.

Venom tak na naši planetu přicestuje ve vesmírné raketě. Jeden ambiciózní miliardář se totiž rozhodl zkoumat nové planety. Z jednoho vesmírného výletu si přiveze mimořádné pasažéry. Na palubě se totiž vezou symbionti, na první pohled neškodní. Ale počkejte, až si k vám najdou cestu a začne vás přepadat chuť na malé chlupaté pejsky. Vize společnosti Pro život však je, že skrz propojení se symbionty vede cesta k tomu, aby lidé byli silnější a přežili i na cizích planetách. Testování propojení však není úplně nevinné a do toho začne šťourat novinář Eddie Brook. Dost se mu to ale vymstí. Nejen, že ho opustí přítelkyně Annie, ale při tajném výletu do laborky se na něj pověsí symbiont. A ejhle, začnou se dít zajímavé věci.

3) Venom - jedinečný charakter
Venom sice vypadá jako zmutovaný vetřelec, ale věřte, že je mnohem zajímavější postavou než, když se blýskl ve Spidermanovi. V poslední době už padouchové a dobráci nestačí. Dnes nejvíc zaujme antihrdina s drsným humorem, který rád seká hlavičky, sbíhají se mu sliny na roztomilé pejsky nebo umí bravurně vymýšlet přisprostlé hlášky. A k tomu všemu je v zásadě dobrý, protože svoje chutě si vybíjí jenom na těch, kteří jsou ještě horší. Tohle všechno Venom splňuje do puntíku. Sice se v hláškování nevyrovná Deadpoolovi, ale umí taky dost dobře pobavit.

4) My jsme Venom - sehraná dvojka
Nejdřív byl Eddie a vesmírný symbiont. Teď už je jen - My jsme Venom. Tihle dva k sobě náhodou náramně pasují. Eddie je vícevstvá postava. Chce činit dobro, ale má talent všechno zkazit nebo se strkat nos, kam nemá. Pak začne slyšet hlasy a mít chutě na něco krvavého k zakousnutí. S Venomem spolu sdílí jedno tělo. Bojují proti sobě. Ale brzy zjistí, že se k sobě vážně náramně hodí. Oba jsou lúzři, spolu jsou silnější a i ohledně toho ubližování lidem nakonec dojdou ke kompromisu. A věřte, že to jejich společné poznávání bude hodně zajímavé, akční a vtipné.

5) Pokračování
Venom se dočká pokračování, to je jisté. Ukázka na konci potvrzuje, že se ještě máme na co těšit. Pokud se vám tento zubatý přítel zalíbí, můžete se těšit na další setkání. Nudné řečičky už máme za sebou, příště půjde určitě do tuhého.

Recenze: V dobrém i zlém

21. října 2018 v 22:12 | Aires |  Recenze
V dobrém i zlémAutor: Michelle Sacka
Vydání: Grada, 2018
Žánr: thriller
HODNOCENÍ: ★★★★
Manželé Merry a Sam se rozhodli vyměnit rušný život v New Yorku za poklidnou idylku ve Švédsku. Čerstvý vzduch, dům jako z časopisu o útulném bydlení, úrodná zahrádka a pravé domácí dobroty na stole. Merry s láskou hýčká svého manžela a malého synka Connora. Milující manželka, oddaný manžel a opečovávané dítě. Společně představují rodinu jako z reklamy na štěstí. Ideální pár zářící spokojeností. Na švédském venkově žijí perfektní život. Jenže vše má svoji temnější stránku. Dokonalá rodinka s dokonalým životem totiž skrývá mnoho tajemství.
Skutečně Merry stačí k životu pouhá vášeň k pečení, zahradničení a opečovávaní svého syna? Musela se vzdát všeho, aby mohla začít nový život ve Švédsku. Byla to oběť manželovi nebo cesta ke štěstí? Je jejich zamilovaný příběh pohádkou se šťastným koncem nebo falešný a plný křivd? To vše odhalí Merryina kamarádka Frank, která ji zná již od dětství. Když se jí rozhodně v jejím švédském hygge ráji navštívit, svoji přítelkyni nepoznává. Brzy navíc odhalí věci, z kterých běhá mráz po zádech.

V dobrém i zlém je na první pohled nenápadná kniha, která vás ale ke svým stránkám přiková tak, že ji opravdu dočtete v dobrém i zlém. Tento příběh je totiž neskutečně dobrý psychothriller, ovšem plný zla. Možná vám jen vyskočí husí kůže, možná vás i znechutí. Autorka se toho jednoduše nebála a pustila se do toho naplno.

Začátek je pozvolný. Ve vyprávění se střídají Merry, její manžel Sam a kamarádka Frank. Každý má svůj pohled na realitu. Všichni postupně čtenáři otevírají svoji duši a spolu s ní i nejčernější tajemství. Brzy se ukáže, že ani jedna z postav není normální. Všichni by potřebovali důkladnou psychoterapii, protože znají jen přetvářku, zradu a faleš. Jsou to manipulátoři. Jsou to nevinné oběti. Jsou zvrácení. Nejspíše nikoho z nich nebudete mít rádi a možná je budete i nenávidět. Přesto budete mít nutkání číst pořád dál.

Autorka totiž postupně spřádá síť tajemství a neustále čtenáře více a více šokuje. Tahle kniha je jedna velká emocionální smršť napsaná s cílem čtenáře zničit. Dotýká se totiž drsných témat jako je manipulace, nevěra nebo mateřství. Jak se vše postupně odhaluje, připomíná kniha rybníček. Na povrchu zrcadlová hladina, ale jak čtete dál, jdete více a více ke dnu, k bahnu a špíně. Zkrátka to není čtení pro citlivé bytosti nebo ke kafíčku. Zkuste to a budete si muset držet šálek, jak se vám budou klepat ruce a kolena.

Jediné co mi výrazně vadilo, bylo, že v knize není přímá řeč. Občas nevíte, co je myšlenka a co bylo řečené nahlas. Nelíbil se mi ani neférový konec. Tady totiž neplatí, že zlo je potrestáno. Naopak tady všem všechno projde a může se stát klidně znovu. Jinak je ale V dobrém i zlém mistrovsky napsaný thriller, který ve vás vyvolá vše, co má správný thriller vyvolat. Napíná, šokuje a přinutí vás zkamenět údivem. Tím vás nechci strašit, jen zdůraznit fakt že tohle je opravdu psychothriller s velkým P.

Za recenzní výtisk velmi děkuji nakladatelství Grada
Knihu můžete zakoupit ZDEVychází v říjnu

14. října 2018 v 20:17 | Aires |  Kdy co vyjde/vyšlo

YA fantasy
Trnitá řeč - Leigh Bardugo - Fragment
Warcross (Warcross #1) - Marie Lu - CooBoo
Rebelové vln (Rebelové vln #1) - Sara Raasch - CooBoo
Dvůr mrazu a hvězd (Dvůr trnů a růží 3.5) - Sarah J.Maas - CooBoo
YA fantasy
Krvavé impérium (Diabolik #2) - S.J.Kincaid - CooBoo
Prokletý trůn (Prokletý trůn #1) - Joelle Charbonneau - Fragment
Zvíře zrozené z noci (Zvíře zrozené z noci #1) - Tochi Onyebuchi - CooBoo
Mluvčí (Moře z inkoustu a zlata #2) - Tochi Onyebuchi - CooBoo
YA fantasy
Gregor (Letopisy Panzemě #1) - Suzanne Collins - Fragment
Kdy - Victoria Lauren - Fragment
Smrtelné stroje (Kroniky hladového města #1) - Philip Reeve - Mladá fronta
Medvěd a slavík - Katherine Arden - King Cool
YA fantasy
Sama sebou - Jojo Moyes - Ikar
Dopis - Kathryn Hugies - Cosmopolis
Vždyckyje to manžel - Michelle Campbell - Mystery Press
Kříďák - C.J. Tudor - Kalibr

Recenze: Ink, tajemství kůže

10. října 2018 v 18:09 | Aires
https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/366961/big_ink-tajemstvi-kuze-oFA-366961.pngAutor: Alice Broadway
Vydání: Moba, 2018
Žánr: young adult, fantasy
HODNOCENÍ: ★★★★

Životní příběh zaznamenaný na kůži. Láska, úspěchy a všechna vaše tajemství budou odkrytá světu. Vytetovaná černým inkoustem. Vítejte ve světě, kde každý důležitý okamžik ve vašem životě bude zvěčněný na kůži jako tetování. A až zemřete, váš příběh bude žít navždy.

Ve Svatoměstí mají lidé svou kůži jako malířské plátno. Tetování ukazují jejich životní prohry, koho milují nebo jakou práci dělají. Věří, že z tetování lze vyčíst, jestli jde o dobrého člověka nebo zlého. Ti, kteří si to zaslouží, mohou svůj příběh vyprávět i dalším generacím. Po smrti pak z potetované kůže vytvoří knihu, která bude vašim potomkům sloužit jako vzpomínka na vás. Pokud jde však o člověka zlého, stane se z něj Zapomenutý. Jeho tělo i kůže zmizí navždy. Pro místní lidi je to strašlivá představa. Jediná věc, která je děsí ještě více, jsou Prázdní. Lidé, kteří se odmítají nechat potetovat.

V tomhle světě žije i Leora. Když její otec zemře, Leora by dala cokoli, jen aby mohl v paměti ostatních žít navždy. Jenže z jeho knihy někdo kus vyřízl. Její otec měl na kůži něco, co mělo zůstat ukryté. Leora se teď musí zamyslet se nad tím, zda svého otce vůbec znala. A jestli všechno, v co celý život věřila, je skutečně pravda.

Autorka stvořila opravdu originální svět, kde se vše točí kolem tetování. Je až mírně děsivé, že tetování tu je důležitější než lidský život. Navíc je námět i mírně morbidní. Hlavně ze začátku vás může vyděsit stahování z kůže. Nejedná se však o žádný krvavý rituál, z kterého by vám vstávaly vlasy hrůzou.

Mladší čtenáři budou z neotřelého světa a nápadu nadšení. Zkušenější nahlédnou trochu do hloubky a odhalí, že kniha v sobě má ukryté jisté poselství. Opravdu můžeme poznat duši člověka podle toho, jaké obrázky si nechá vytvořit na kůži? Od začátku mi bylo jasné, že tahle představa je hloupá. Proto mě mírně štvalo, že hlavní hrdinka Lenora neochvějně věří v systém a nechápe, že lidé toho mají mnohem více napsaného v srdci, než na kůži.

Celý tento svět vám bude představen do detailu. V knize jsou i krásně napsané pohádky a legendy. Potíž je však v tom, že úvod se táhne do nekonečně a ještě dál. Tak dlouho trvá, než kniha nabere trochu tempa. V podstatě se v ní toho moc neděje a je jen takovým vlažným úvodem do série. Neříkám, že je špatná. Jen to nejlepší nás teprve čeká a tenhle díl je jen takový drobný předkrm. Čeká vás odhalování tajemství, pár zapeklitých záhad, trocha lásky a nakonec velké překvapení. Právě až na konci podle mě začíná ten opravdu zajímavý příběh. Nenechte se však odradit od přečtení, protože Ink je jedinečná kniha. Každý si z ní odnese něco jiného, ale určitě se vám dostane hluboko pod kůži.