Listopad 2018

Nové seriály podle knižních předloh

14. listopadu 2018 v 22:35 | Aires |  Speciály
Podzimní počasí a brzké stmívání přímo láká k domácímu lenošení. Obvykle vás lákám na den strávený s knihou, teploučkým čajem a dekou. Osvědčená je však i kombinace všeho předchozího spolu s dobrým seriálem. A že nás čtenáře teď televizní stanice pěkně rozmazlují. Máme tu hned několik nových seriálů podle knižních předloh. Pokud hledáte inspiraci na nové seriály a příběhy, jste tu naprosto správně, protože všechny podzimní novinky si tu představíme.

A Discovery of Witches
knižní předloha: Čas čarodějnic - Deborah Harkness

Knižní série Čas čarodějnic před pár lety patřila mezi velmi oblíbené. Dnes je už prakticky nemožné knihy sehnat. Naštěstí si teď můžete tento příběh vychutnat v seriálové podobě. Od září se vysílá první série A Discovery of Witches. Hlavní hrdinkou je čarodějnice a historička Diana Bishopová, která objeví v knihovně záhadný rukopis. Ten do jejího života vnese nevítaný příval magie a najednou se o ni zajímají nejen čarodějnice, ale i démoni a upíři. Brzy poté se po Dianině boku objeví i záhadný Matthew Clairmont, vědec, válečník a upír. Samozřejmě je i typicky upírsky přitažlivý. Společně se vydávají pátrat po pradávných tajemstvích a hodlají společně ochraňovat křehký mír mezi magickými bytostmi a lidmi.


You
knižní předloha: Ty - Caroline Kepnes

Osudová posedlost. O té vypráví seriál You, který vychází z mrazivých thrillerů Ty a Skrytá těla. Sledovat jej můžete na Netflixu a jestli se atmosférou aspoň trochu vyrovná knižní předloze, máme se na co těšit. Kniha je naprosto brilantní. Jedná se o zamilovaný příběh 21. století, kde nejdůležitější otázkou je: "Co byste udělali pro lásku?" Když jednoho dne manažer knihkupectví Joe potkává mladou spisovatelku Guinevere, jeho odpověď na danou je vcelku jasná. Kvůli ní by třeba vraždil, jen aby ji získal. Guinevere to ještě neví, ale narodila se pro něj. A Joe je odhodlán udělat vše pro to, aby i ona pochopila, že oni dva tvoří dokonalý pár. Za pomocí internetu a sociálních médií si zjišťuje všechny dostupné informace o Guinevere, aby se k ní mohl nějakým způsobem přiblížit. Ale z obyčejné zamilovanosti se velmi rychle stává šílená posedlost a Joe začíná pečlivě odstraňovat jednotlivé překážky (a osoby) z cesty. Vše, co může ohrozit jeho lásku musí pryč.


Miniaturist
knižní předloha: Miniaturista - Jessie Burton

Miniaturista popisuje dramatické osudy rodiny Brandtových. Nese se v duchu magického realismu. Tím rozumějte, že je sice historický, ale s lehkým nádechem nadpřirozena. Seriálové zpracování má tři díly. Hlavní hrdinkou je mladá Petronella, která přichází do Amsterdamu, aby se vdala za zámožného kupce. Je plná nadějí a těší se na novou etapu života. Jenže vůbec není přivítána, jak si představovala. Chladné služebnictvo, odtažitý manžel samotář. Jako svatební dar navíc dostává skříňku s replikou jejich domu, vyrobenou od tajuplného miniaturisty. Od té chvíle se začnou v domě dít podivné věci. Vypadá to, že věci, které se stanou v miniaturním domku, brzy následují i ve skutečnosti.

Cizinka - čtvrtá série
knižní předloha: Bubny podzimu - Diana Gabaldon

Seriál Outlander, česky Cizinka, je adaptací sedmidílné knižní série stejného názvu, jejíž autorkou je Diana Gabaldon. Hlavní hrdinkou je Claire Randallová, která je záhadně přenesena do minulosti. Cestuje časem o dvě stě let zpět. Její manžel ještě nežije, v tomto světě je pouhou cizinkou a musí bojovat o svůj život. Navíc je donucena vdát se za skotského mladíka Jamieho Frasera, kterému bude navždy patřit její srdce. Společně překonali mnoho nebezpečí, politické intriky, válku i plavbu do Nového světa. Nyní naši hrdinové hledají útočiště v Americe. Jak se jim povede žít na plantáži v dosud málo kolonizované Americe?

Recenze: Oheň probuzení

12. listopadu 2018 v 21:20 | Aires |  Recenze
Výsledek obrázku pro draconis memoriaAutor: Anthony Ryan
Vydání: Host, 2018
Série: Draconis Memoria, první díl
Žánr: thriller
HODNOCENÍ: ★★★

Arradsie kdysi byla říše plná mocných draggů. V žilách jim kolovala magická síla. Jenže časy, kdy se po nebi svobodně proháněla hejna draků, už minuly.

Všichni draggové - ohniví červení, inteligentní modří, zelení i nejmocnější černí, vymírají. Není nic cennějšího, než jejich krev. Pro obyčejné lidi může být jediná kapka smrtící. Ovšem pro Krvožehnané je zdrojem nesmírné moci. Modrá krev pro telepatii, červená umožňuje ovládat oheň, zelená léčí a černá dává nadlidskou sílu. Draggové chovaní v zajetí ovšem chřadnou a jejich schopnosti se vytrácejí. Na obzoru je válka se sousední Korvantinskou říší a porazit nepřátele bez kapky kouzelných elixírů půjde dost těžko. Jedinou nadějí je bájný Bílý dragg, který má být nejmocnějším draggem na zemi. Jakou moc asi může mít jeho krev?

Je proto vyslána výprava do hlubin kontinentu, aby našla legendárního bělokožce. Claydon Torcreek, zlodějíček a neregistrovaný Krvožehnaný, se nedobrovolně ocitá mezi členy výpravy. Další hrdinkou je tajná agentka Lizanne, která riskuje život při pátrání po mapě k Bílému draggovi. Ve vyprávění se ještě střídá Corrick Hilemore, který náhodou dopluje až na kraj světa. Všichni tři musí bojovat, aby zabránily válce. Jenže, co když se rozpoutá mnohem horší válka? Na světě jsou mocnější protivníci, než jsou lidé...
Anthony Ryan je u nás známý svojí sérií Píseň krve. Oheň probuzení však čtenáře zavede do úplně nového světa. Musím přiznat, že jsem se na něj neskutečně těšila. Miluji draky v knihách, epické fantasy a dobrodružné výpravy.

Draků najdete v knize vrchovatě. Nazývají se tu sice draggové, ale jde jen o rozdíl pár písmenek. Protože, jak můžete vykoukat už z obálky, draggové jsou skutečně draci, jak se patří. Jsou tu chováni jako dobytek na porážku. Všichni přátelé Eragona a Safiry proto zapláčou, ale nenechte se zmást. I tady se v dracích skrývá více, než se na první pohled zdá.

Svět, ve kterém se kniha odehrává, je nesmírně bohatý. V knize najdete spoustu nových slovíček, míst a postav. Syndikát, Krvožehnaní, Krvespal, Kovolodní společnost. To je jen zlomek nových informací. Až do konce jsem v tom neměla jasno. Autor vás prostě pustí volným pádem z nebe a buď roztáhnete křídla jako drak, nebo si nabijete čumák. Zorientovat se v tomto světě je těžké a přitom má tolik, co nabídnout. Zavání střelným prachem i dračím ohněm.

Oheň probuzení má vše, co by měla dobrá fantasy mít. Draky, dobrodružství, odvážné hrdiny, velkolepý střet dobra se zlem. Zkrátka je to fantasy jako řemen a na první pohled nad ní milovník fantasy bude slintat blahem. Ale je tu háček. Autor by svým vyprávěním uspal i rozzuřeného draka. Po pár stránkách vám zaručeně začne padat hlava. Celé je to monotonní a bez emocí. Autor zbytečně knihu protahuje a je v ní spousta pasáží,kdy se neděje téměř nic. Závěr je naprosto bravurní a fantastický. Nezachrání to ovšem výsledný dojem. Příště dejme autorovi napít trochu krve červeného dragga a možná ten příběh trochu nabere spád a výbušnost.

Vychází v listopadu 2018

8. listopadu 2018 v 20:16 | Aires |  Kdy co vyjde/vyšlo

YA fantasy
Krutý princ (Krutý princ #1) - Holly Black - CooBoo
Karmínové pouto (Krutá krása #2) - Rosamund Hodge - CooBoo
Iko (Iko #1) - Marissa Meyer - CooBoo
Síla ohně (Sedmiříší #1) - Cinda Williams Chima - Slovart


YA fantasy
Kniha krve (Stránky světa #3) - Kai Meyer - CooBoo
Děti krve a kostí (Legacy of Orisha #1) - Tomi Adeyemi - Host
Jiskra (Ink #2) - Alice Broadway - Moba
Hořící kříž (Cizinka #5) - Diana Gabaldon - Omega


romantika
Nouzový kontakt - Mari Choi - CooBoo
Polibek v Paříži - Catherine Rider - CooBoo
Nejkrásnější čas v roce - Joanna Bolouri - Motto
Jediná maličkost - Erin Watt - Baronetthriller
Věř mi - J.P. Delaney - Ikar
Tiché lži - Sarah Pinbourough - Metafora
Chladnokrevně (Erika Foster #5) - Robert Bryndza - Grada
Strach - C.L.Taylor - Domino

Recenze: Papíroví duchové

3. listopadu 2018 v 12:14 | Aires |  Recenze
https://www.knihydobrovsky.cz/files/thumbs/mod_eshop/produkty/41366384.280299474.1520862962.jpgAutor: Julia Heaberlin
Vydání: Omega, 2018
Žánr: thriller
HODNOCENÍ: ★★★★


Zločinec s demencí a dívka přesvědčená, že je vrahem její milované sestry. Tak začínají Papíroví duchové, kteří vám nabídnou strašidelnou honbu za odhalením pravdy.

Hlavní hrdinka Grace už několik let touží po pomstě. Její sestra nečekaně zmizela a nikdy se nevrátila domů. Nenašla se po ní ani stopa. Její příběh dosud čeká na odhalení a Grace je pevně odhodlaná zjistit, co se s ní stalo. Dnem i nocí pátrá, sestavuje mapy a připravuje se na setkání s vrahem. Trénuje své tělo i psychiku, aby se uměla bránit nebo vystřelit, až přijde ta správná chvíle. A ta správná chvíle se blíží. Je přesvědčená, že našla skutečného vraha své sestry.

Carl Feldman je uznávaným fotografem, který byl obviněn z vraždy mladé ženy. Obvinění se však neprokázalo a Carl neskončil ve vězení, ale v ústavu. Na stará kolena ho doběhla stařecká demence. Už není sám sebou. Pamatuje si jen útržky vzpomínek. Teď za ním přichází jeho dcera, aby ho vzala na výlet. Jenže ve skutečnosti to není jeho dcera, ale Grace, která se za ní vydává. Ta se nebojí si do auta posadit sériového vraha a vyvézt ho na výlet, aby se podívala na místa činu a osvěžila mu paměť. Nebo snad jen na krásná místa, kde vznikaly fotografie? Je jen náhoda, že Carlovo fotografie zobrazují místa, kde se našla těla mladých žen? A skutečně je Carl dementní nebo ztrátu paměti jen předstírá? Co když pod maskou starce pořád číhá inteligentní a nebezpečný vrah?


Papíroví duchové jsou nejnovější knihou od Julie Heaberlin, autorky Černookých zuzan. Pro mě to bylo první setkání s touto autorkou. Nevím, která její kniha je lepší. Jisté je jen jedno - Papíroví duchové určitě stojí za přečtení.

Kniha má dost jedinečný nápad. Zdá se vám vzít vraha své sestry na výlet poněkud riskantní? Zavést ho na místa, kde údajně vraždil, přinutit ho k přiznání a doufat, že už ve stáří nemá sílu zabít i vás? Jo, je to asi stejně chytrý nápad, jako dát si polštářovou bitvu třeba s Voldemortem. Z toho rozhodně nekouká nic dobrého a tak musí být hlavní hrdinka neustále ve střehu. A díky tomu budou pěkně nabuzení a ve střehu i čtenáři. Chce Carl čaj, protože má chuť se napít nebo jí ho chce vařící nalít na hlavu? V této nejistotě se nese celá kniha. Je to vrah nebo nevinný muž? A chce vraždit znovu?

Ona je vlastně celá kniha trochu přitažená za vlasy, ale rozhodně zajímavá a napínavá. Autorce se navíc povedlo navodit mrazivou atmosféru. Každou kapitolu doprovází tajemná fotka, která souvisí s příběhem. Začátek je vlažný a může být problém se do příběhu pořádně ponořit. Ale později se to zlepší. Autorka vše odhaluje postupně a umí vás udržet pěkně napjaté až do konce. Moc se mi líbilo i jak se jí povedlo představit dvě hlavní postavy. Nikdy si nemůžete být jistí, jací ve skutečnosti jsou. Překvapivě k sobě oba nakonec nachází cestu, ačkoliv si hrají na kočku a na myš. Kdo nakonec zasadí smrtící úder?

Nechte se překvapit a přečtěte si Papírové duchy. Je to fascinující čtení plné cestování, nebezpečí a oživování starých vzpomínek. K tomu přidejte kapku humoru a naopak štědrou porci nečekaných zvratů.